Inzerce

Chemoterapie bez vypadání vlasů? Ano, díky chlazení

24. listopadu 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 4278x

Systémová léčba rakoviny s sebou přináší možné vedlejší nežádoucí účinky, jako jsou např. nevolnost, zvracení nebo porucha krvetvorby, které dnes mohou být podpůrnými terapiemi výrazně zmírněny. Ztrátu vlasů způsobenou chemoterapií obecně vnímáme jako doprovodný jev, se kterým se někteří pacienti lépe a jiní hůře smiřují. Ankety mezi pacienty na toto téma ukazují, že ztráta vlasů je pro mnoho pacientů tím nejhorším doprovodným jevem, který chemoterapie přináší.

foto: shutterstock.com

Alopecie (ztráta vlasů) je další zátěží, a to nejen pro pacienta, ale i pro jeho rodinu a přátele - vzhled je neustálou připomínkou onemocnění a jeho léčby, často ještě značnou dobu po ukončení chemoterapie. Vypadávání vlasů není jen kosmetický problém, ale znamená i potenciální psychické strádání pacienta, které nelze podceňovat. Pozitivní vliv zachování vlasů je podpůrným prvkem v procesu léčby pacientů.

Ústav radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce nabízí řešení v podobě tzv. chladící čepice. Tuto novinku, kterou má Nemocnice Na Bulovce zatím jako jediné státní zdravotnické zařízení v České republice, včera využila první pacientka.  „Doufám, že mi vlasy alespoň částečně zůstanou,“ přeje si bývalá zdravotní sestřička Jaroslava, která trpí rakovinou prsu.

Čtěte také: Varovné příznaky rakoviny děložního čípku

Přístroj DigniCap pomáhá pacientům předcházet ztrátě vlasů působením chemoterapie. Laicky řečeno, jde o chladicí čepici, která se využívá v průběhu aplikace chemoterapie.
„Ochladí se pokožka, dojde ke zpomalení metabolismu a vlasový kořínek, který je v tuto chvíli zavřený, nepřijímá to cytostatikum. Touto novou technikou jsme schopni zabránit ztrátě vlasů buďto úplně nebo alespoň částečně, takže žena nepřijde o všechny vlasy, nepotřebuje paruku a doba úpravy, kdy žena vypadá stejně jako předtím je mnohem kratší. Takže je to obrovská psychická podpora pro pacientku a důležité je, že to nijak nesnižuje účinnost té chemoterapie,“ popisuje radiační onkoložka Lucie Reifová.

„Cytostatika, která se podávají na karcinom prsu, tak skoro všechna jsou spojena se ztrátou vlasů. Pro ženu jsou její vlasy natolik zásadní, že to může vést i ke ztrátě sebeidentifikace. Pro některé ženy je ztráta vlasů často takový stres, že mnohdy raději odmítnou nejúčinnější chemoterapii. Nyní bude možné kadeře při léčbě ochránit,“ říká primář Ústavu radiační onkologie Miloslav Pála.

Čtěte také: Rakovina hlavy a krku - lidé provázející příznaky podceňují

Systém se v některých západních zemích – Německo, Belgie, Skandinávie – užívá již od roku 2010. Dle údajů výrobce statisticky u 85 % pacientů vypadá méně než 50 % vlasů (což je bráno jako hranice viditelnosti prořídnutí) a nepotřebují paruku během terapie.
„Tato technika je ve světě již odzkoušená, několik let jsme se snažili tuto léčbu nabídnout a nyní jsme tedy první státní nemocnicí v České republice, která tento způsob nabízí,“ dodává ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská.

Léčbu pojišťovny nehradí. Hodina s „čepičkou“ vyjde na 400 Kč. Celková částka tedy záleží na typu nádoru a počtu předepsaných chemoterapií. V mnoha případech ale vyjde aplikace DigniCapu finančně nastejno jako pořízení kvalitní paruky.
„Navíc ženám zůstanou jejich vlasy. A to pacientky v této těžké životní situaci opravdu oceňují. I psychická pohoda hraje velmi významnou roli v komplexní léčbě nádorového onemocnění,“  uzavírá onkoložka Lucie Reifová.

Další informace naleznete na www.therapymedical.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 706 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.