Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Chemoterapie bez vypadání vlasů? Ano, díky chlazení

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6395x )

Systémová léčba rakoviny s sebou přináší možné vedlejší nežádoucí účinky, jako jsou např. nevolnost, zvracení nebo porucha krvetvorby, které dnes mohou být podpůrnými terapiemi výrazně zmírněny. Ztrátu vlasů způsobenou chemoterapií obecně vnímáme jako doprovodný jev, se kterým se někteří pacienti lépe a jiní hůře smiřují. Ankety mezi pacienty na toto téma ukazují, že ztráta vlasů je pro mnoho pacientů tím nejhorším doprovodným jevem, který chemoterapie přináší.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Alopecie (ztráta vlasů) je další zátěží, a to nejen pro pacienta, ale i pro jeho rodinu a přátele - vzhled je neustálou připomínkou onemocnění a jeho léčby, často ještě značnou dobu po ukončení chemoterapie. Vypadávání vlasů není jen kosmetický problém, ale znamená i potenciální psychické strádání pacienta, které nelze podceňovat. Pozitivní vliv zachování vlasů je podpůrným prvkem v procesu léčby pacientů.

Ústav radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce nabízí řešení v podobě tzv. chladící čepice. Tuto novinku, kterou má Nemocnice Na Bulovce zatím jako jediné státní zdravotnické zařízení v České republice, včera využila první pacientka.  „Doufám, že mi vlasy alespoň částečně zůstanou,“ přeje si bývalá zdravotní sestřička Jaroslava, která trpí rakovinou prsu.

Čtěte také: Varovné příznaky rakoviny děložního čípku

Přístroj DigniCap pomáhá pacientům předcházet ztrátě vlasů působením chemoterapie. Laicky řečeno, jde o chladicí čepici, která se využívá v průběhu aplikace chemoterapie.
„Ochladí se pokožka, dojde ke zpomalení metabolismu a vlasový kořínek, který je v tuto chvíli zavřený, nepřijímá to cytostatikum. Touto novou technikou jsme schopni zabránit ztrátě vlasů buďto úplně nebo alespoň částečně, takže žena nepřijde o všechny vlasy, nepotřebuje paruku a doba úpravy, kdy žena vypadá stejně jako předtím je mnohem kratší. Takže je to obrovská psychická podpora pro pacientku a důležité je, že to nijak nesnižuje účinnost té chemoterapie,“ popisuje radiační onkoložka Lucie Reifová.

„Cytostatika, která se podávají na karcinom prsu, tak skoro všechna jsou spojena se ztrátou vlasů. Pro ženu jsou její vlasy natolik zásadní, že to může vést i ke ztrátě sebeidentifikace. Pro některé ženy je ztráta vlasů často takový stres, že mnohdy raději odmítnou nejúčinnější chemoterapii. Nyní bude možné kadeře při léčbě ochránit,“ říká primář Ústavu radiační onkologie Miloslav Pála.

Čtěte také: Rakovina hlavy a krku - lidé provázející příznaky podceňují

Systém se v některých západních zemích – Německo, Belgie, Skandinávie – užívá již od roku 2010. Dle údajů výrobce statisticky u 85 % pacientů vypadá méně než 50 % vlasů (což je bráno jako hranice viditelnosti prořídnutí) a nepotřebují paruku během terapie.
„Tato technika je ve světě již odzkoušená, několik let jsme se snažili tuto léčbu nabídnout a nyní jsme tedy první státní nemocnicí v České republice, která tento způsob nabízí,“ dodává ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská.

Léčbu pojišťovny nehradí. Hodina s „čepičkou“ vyjde na 400 Kč. Celková částka tedy záleží na typu nádoru a počtu předepsaných chemoterapií. V mnoha případech ale vyjde aplikace DigniCapu finančně nastejno jako pořízení kvalitní paruky.
„Navíc ženám zůstanou jejich vlasy. A to pacientky v této těžké životní situaci opravdu oceňují. I psychická pohoda hraje velmi významnou roli v komplexní léčbě nádorového onemocnění,“  uzavírá onkoložka Lucie Reifová.

Další informace naleznete na www.therapymedical.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

44%
56%
Zatím hlasovalo 16 lidí

Mohlo by vás zajímat

Úloha výživy v prevenci nádorových onemocnění

Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.

Počítačová tomografie (CT) neboli "CéTéčko"

Je to nebolestivá vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout vnitřní orgány celého Vašeho těla. Poskytuje odborníkovi důležité informace například o Vašem mozku, páteři, kloubech a důležitých hrudních a břišních orgánech. Je to "okno" do Vašeho těla, které není potřeba otvírat.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Sonografie (vyšetřování ultrazvukem)

Vyšetřování ultrazvukem je v současnosti základní a pravděpodobně i nejrozšířenější zobrazovací diagnostickou metodou. Má totiž mnoho předností: nezatěžuje vyšetřovaný organizmus pronikavým zářením ani nutností podávat kontrastní látku jako metody rentgenové, a vyšetřovací přístroj není zdaleka tak drahý jako u počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MR). Navíc lze, je-li to potřeba, vyšetřovat přímo u lůžka nemocného. Vyšetření je možno dokumentovat: jednotlivé záběry na speciální papír nebo celý průběh na videokazetu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce