Hypotenze, neboli nízký tlak, může být příčinou horšího prokrvení ostatních orgánů - především mozku.
Návštěva lékaře v pracovní době. Kdy máte nárok na placené volno?
Kdy máte nárok na volno s náhradou mzdy kvůli vyšetření u lékaře?
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 20711x )
Vysoký krevní tlak bývá nazýván "tichým vrahem" a je odpovědný za velkou část srdečních problémů. Nemocný se zpravidla cítí dobře. Ve většině případů vůbec neví, že se v jeho organismu děje něco špatného, dokud se neobjeví vážné komplikace.
Je-li krevní tlak příliš vysoký, musí srdce pracovat usilovněji, aby dodalo dostatek krve, a tím i kyslíku, do orgánů a tkání v těle. To klade na srdce a cévy veliké nároky. Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem při postižení mozkovou mrtvicí, při vzniku infarktu myokardu a srdečně-cévních chorob. Komplikacím hypertenze lze mnohdy předcházet pečlivým a důsledným dodržováním farmakologické i nefarmakologické léčby. Základem léčby je léčba nefarmakologická – úprava životních návyků. Sem patří zanechání kouření u kuřáků, snížení tělesné hmotnosti u osob s nadváhou a obezitou, snížení případné nadměrné konzumace alkoholu a živočišných tuků, omezení příjmu soli, zvýšení konzumace zeleniny a ovoce, vyvarování se stresu a dostatečná fyzická aktivita.
Od počátku padesátých let minulého století jsou zveřejňovány studie potvrzující vztah mezi solením a vysokým krevním tlakem. Někteří odborníci ale považují hypertenzi za nemoc vyvolanou více nedostatkem vápníku než častěji udávaným nadbytkem sodíku. Je však jisté, že nadbytek soli může již existující vysoký krevní tlak ještě zvýšit a vyvolat následně komplikace jako mrtvici, srdeční infarkt nebo selhání ledvin. Ale jen dlouhodobé omezení soli může přinést uspokojivé výsledky.
U mnoha potravin se zjistilo, že pomáhají snižovat krevní tlak:
Pomoci nám mohou i některé bylinné čaje, např. z lipového květu a hlohu, který v sobě spojuje účinné látky na regulaci tlaku. Krevní tlak také snižuje meduňkový čaj a čaj z květů černého bezu. Regulovat tlak, jak nízký, tak vysoký umí kokoška pastuší tobolka.
Vhodnou bylinkou je jmelí bílé, které bývá hlavní součástí čajů ke snížení tlaku. Zvyšuje pružnost cév, používá se tedy jako prevence kornatění tepen a mozkové mrtvice. Jmelí se nevaří, pouze se maceruje. O použití jmelí se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.
Zdroj: www.receptnazdravi.cz
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi