Inzerce https://www.lekarna.cz/top-darky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=top-darky

Dotaz na Alzheimerovu chorobu

(MUDr. Martin Anders PhD. | přečteno: 11150x )

Mojí mamince je 62 let a trpí Alzheimerovou chorobou. Mám strach, že se jedná o dědičné onemocnění. Můžete mi poradit, co mám dělat proto, abych touto chorobou neonemocněla? Dá se provést nějaké vyšetření, které by prokázalo dispozici k této chorobě? Jana

Proti této chorobě nemůžete dělat v zásadě nic. Nemoc je stále intenzivně zkoumána a je o ní známo mnoho, ale zcela jasný genetický podklad nebyl dosud zcela upřesněn. Existují rodiny, kde se nemoc vyskytuje dědičně, ale tuto znalost lze získat spíše z historie rodiny, než z nějakého genetického vyšetření. Z výše uvedeného vyplývá, že nelze udělat žádné vyšetření, které by jednoznačně určilo, zda onemocníte či ne. Vzhledem však k relativně nízkému věku Vaší matky, kde se jedná o tzv. časnou formu nemoci, je možné požádat o psychiatrické sledování v místě bydliště. Myslím, že Vám žádný psychiatr či erudovaný psycholog neodmítne provést vyšetření tzv. kognitivních funkcí.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Milena

Prožila jsem několik těžkých let s maminkou, která onemocněla Alzheimrem, to že mluvila totální nesmysly se dalo ještě vydržet, ale byla hodně agresivní, když se jí něco nelíbilo hodila po mě třeba hrnek s horkým čajem a podobně. Když již nebyla schopná vnímat potřebu WC tak musela do zařízení pro tyto lidi. Bohužel dnes vidím počáteční příznaky u manžela 63 let, někdy to jde ale někdy je zmatený, absolutně odmítá jít k lékaři, přestože ví jak to bylo s mamčou. Pořád chce jezdit autem, já se s ním bojím jezdit a představa, že znova budu prožívat to co s mamčou mě opravdu děsí.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

75%
25%
Zatím hlasovalo 218 lidí

Mohlo by vás zajímat

Depresivní příznaky mohou předpovědět rozvoj Alzheimerovy nemoci

Příznaky deprese jsou pozorovány ve zvýšené míře u pacientů, u kterých se později projevila Alzeheimerova nemoc. To vede na základě výsledků populační studie k domněnce, že deprese může být preklinickou fází Alzheimerovy nemoci.

Alzheimerova choroba

Výskyt Alzheimerovy choroby se uvádí u 6 % osob ve věku 60 let, 10 % u osob 75 až 85 let a 20 % u osob starších 85 let. Muži a ženy jsou postiženi stejnou měrou. Jde o chorobu progresivní, to znamená, že se jednotlivé příznaky pozvolna a stále zhoršují.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce