Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

20 důvodů, proč tělo potřebuje vodu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1911x )

Voda je v každé naší buňce. Závisí na ní většina metabolických pochodů v těle, od vstřebávání přijatých živin přes rozvod důležitých látek až po detoxikaci, ale také samotný fyzický pohyb. Má zásadní význam pro myšlení, náladu a koncentraci dospělých i dětí. Podstatnou roli hraje také v prevenci deprese nebo úzkosti. Zkrátka kdo chce být fyzicky a psychicky fit, musí každý den dostatečně pít – obyčejnou vodu nebo ještě lépe přírodní minerálky, které dodají tělu navíc i důležité minerální látky.

shutterstock.com

„Zdravé tělo člověka funguje jako dobře promazaný strojek hodinek. A stejně jako je pro protáčení ozubených koleček tolik potřebný olej, je pro naše tělo velmi důležitá voda. Bez ní by prostě nefungovalo tak, jak má. Vodu obsahuje krev (více než 80 %), mozek a svaly (75 %) i kosti (20 %). Celkový obsah vody v těle zdravého člověka se pohybuje mezi 50 a 60 % tělesné hmotnosti,“ říká spolupracovnice AquaLife Institutu biochemička a odbornice na metabolizmus a chemické procesy v těle RNDr. Michaela Bebová.

Každé napití je pro organizmus důležité, protože voda:

 1. je život. Obsahuje ji každá naše buňka. Chemické vlastnosti vody využívá tělo v plné míře ve všech systémech svého fungování – molekuly vodíku a kyslíku se uplatňují v bezpočtu biochemických reakcí.
 2. se neukládá do zásoby. Lidské tělo nedisponuje žádnými vodními zásobami, z nichž by mohlo při dehydrataci čerpat. Proto bychom měli pít pravidelně a stavu dehydratace předcházet. Ideálním zdrojem tekutin pro naše tělo jsou přírodní minerální, pramenité a kojenecké vody, které jsou velmi kvalitní, původní, čisté, neupravované, a představují tak v podstatě biokvalitu v pitném režimu.
 3. je hlavním rozpouštědlem pro většinu látek v našem organizmu. Velká část reakcí v těle probíhá za účasti vody.
 4. je součástí slin, střevních šťáv, pankreatické šťávy a žluči – tekutin nezbytných pro správné trávení všech základních makroživin (sacharidů, bílkovin a tuků), prostřednictvím kterých tělo získává energii.
 5. je majoritní složkou krve, která jakožto pohyblivé médium spojuje všechny orgány a tkáně v těle. Její hlavní funkcí je transport látek po organizmu – rozvádí kyslík, živiny a látky vstřebané v trávicí soustavě, odpadní produkty nebo hormony.
 6. je hlavní složkou lymfy, která proudí v lymfatickém systému. Pomáhá tělu vypořádávat se s infekčními onemocněními – filtruje a odvádí z těla odpadní látky. Hustá lymfa cirkuluje pomaleji a celý systém tak pracuje nedokonale.
 7. je hlavní složkou moči, prostřednictvím které jsou z těla odváděny odpadní a toxické látky. Pravidelné odvádění těchto látek z těla je důležité pro správnou detoxikaci organizmu.
 8. je součástí synoviální tekutiny, která snižuje tření styčných ploch kloubů a chrupavek, a chrání je tak před opotřebováním.
 9. je důležitou součástí meziobratlových plotének, které fungují jako tlumivé polštářky mezi dvěma obratli, a chrání je před opotřebováním.
 10. je hlavní složkou potu, jehož funkce je ochlazovat tělo a bránit životu nebezpečnému přehřátí. Protože tělo ztrácí s potem i důležité minerální látky, součástí každodenního pitného režimu by měly být i minerálky, které doplňují tělu hořčík, vápník, draslík aj.
 11. je nedílnou součástí stolice a její dostatečný příjem je prevencí zácpy.
 12. zpomaluje stárnutí. Správný pitný režim je přímo spojen s mírněním projevů stárnutí, při kterém dochází k postupnému „vysychání“ těla.
 13. je důležitou složkou kůže. Zdravá a hydratovaná pokožka je vypnutá a hladká, zatímco při nedostatku vody v organizmu je křehká a má oslabenou svou bariérovou funkci.
 14. udržuje správnou hustotu krve a dostatečná hydratace je prevencí vzniku krevních sraženin i samotného infarktu.
 15. pomáhá předcházet slabosti, bolestem hlavy nebo křečím – zejména v případě pravidelného příjmu slabě a středně mineralizovaných vod s vyváženým obsahem minerálních látek.
 16. předchází dehydrataci během menopauzy, ke které dochází snadněji v důsledku návalů horka a nočního pocení. Posílený pitný režim je základní prevencí také únavy, bolestí hlavy a poruch koncentrace.
 17. je potřebná pro efektivní tvorbu hormonů a neurotransmiterů včetně serotoninu, hormonu, který ovlivňuje náladu. Nízké hladiny serotoninu jsou spojovány s depresí. Už mírná dehydratace v organizmu může vést v dlouhodobém horizontu k depresím.
 18. pomáhá snižovat únavu. I mírná dehydratace negativně ovlivňuje náladu a schopnost koncentrace.
 19. předchází stresu, jehož příčinou i důsledkem je dehydratace – stres způsobuje dehydrataci těla a dehydratace způsobuje tělu stres. Vyšší hladiny stresového hormonu kortizolu mohou způsobit nižší než potřebnou hladinu minerálních látek. Z toho důvodu je pití minerálních vod doslova prevencí v začarovaném stresovém kruhu.
 20. pomáhá při hubnutí. Mimo jiné tělo potřebuje vodu nejprve ohřát na tělesnou teplotu, což vykonává za spotřeby energie.

RNDr. Michaela Bebová„Nemůže být pochyb o tom, že udržovat tělo v optimální hydrataci je doslova životně důležité. Čistá voda v čele s přírodními minerálkami, které obsahují pro naše tělo snadno vstřebatelné a dobře využitelné minerální látky, je nejlepší cestou, jak zajistit, aby měl organizmus optimální podmínky pro svoje fungování,“ uzavírá RNDr. Bebová. Jako součást pravidelného pitného režimu, a tedy bez omezení můžeme pít slabě a středně mineralizované vody s obsahem rozpuštěných pevných látek do 1000 mg/l. Silně mineralizované vody jsou pak vhodné v situacích, kdy se více potíme a tělo potřebuje rychle doplnit tekutiny spolu s důležitými minerálními látkami – například při sportu, velké zátěži v namáhavých provozech, v letním období nebo při horečce, ale také při průjmu.“

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Osteoporóza a výživa

Jedním z faktorů, který hraje roli v prevenci osteoporózy, je výživa. Chceme-li omezit riziko vzniku této choroby, nebo zpomalit její průběh, musí naše strava obsahovat nejenom dostatek vápníku, ale i dalších látek, důležitých pro zdravé kosti.

Výživa při vysokém krevním tlaku

Zdravým způsobem života mohou osoby s vysokým krevním tlakem samy velkou měrou přispět ke zlepšení své nemoci. K nejdůležitějším opatřením přitom patří snížení tělesné hmotnosti a správná výživa. Mezi vysokým tlakem a nadváhou existuje přímá souvislost - s přibývající tělesnou hmotností stoupá krevní tlak.

Mléko - ano či ne?

Mléko a mléčné výrobky patří mezi základní potraviny nezbytné pro kvalitní výživu člověka všech věkových kategorií. Mléko je potravina, nikoliv nápoj, a jako potravinu je třeba ho podávat. Mléko nemůže nahradit pití nápojů, protože má syticí účinek a nedá organismu dostatek tekutin, člověk se mlékem dřív nasytí než napije. To neplatí pro mateřské mléko a kojení.

Výživa

Lidská výživa je pro odborníka mnohem složitější problém než pro laika. Odborník totiž ví, že neexistují jednostranná, jednoduchá řešení. Byť to někdy vypadá na první pohled jako rozumný krok, má své souvislosti, které nemusí být z dlouhodobého hlediska optimální...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce