Dvakrát mi selhalo srdce

( Návštěvníci Ordinace.cz | přečteno: 7506x )

Pan Josef si dobře uvědomuje, že si za své zdravotní problémy mohl z velké části sám a snaží se to napravit. Dobře si totiž uvědomuje, že za dvojitý kolaps, který mohl skončit smrtí, mohla jeho špatná životospráva.

shutterstock.com

Když jsem v šedesáti letech při jedné namáhavé práci pocítil bolest za hrudní kostí a těžce se mi dýchalo, pomyslel jsem ihned na to, že mne postihl infarkt. Po odpočinku, který mne opět postavil na nohy, jsem však s prací znovu započal. Stav se však znovu opakoval. A tehdy musel zasáhnout doktor. Poslal mne sanitkou na vyšetření a zjistili částečné ucpání jedné cévy a plné uzavření cévy druhé. Poté jsem podstoupil dnes již běžnou angioplastiku a můj stav se zlepšil natolik, že jsem se přestal opět kontrolovat a zároveň přestal držet dietní režim, který mi byl naordinován. Jen občas jsem si uvědomil, že bych neměl to nebo ono jíst, ale poručit jsem si nedovedl. Moje tělesná schránka se započala zakulacovat, a když jsem si někdy vzpomenul na rady lékařů, snažil jsem se jízdou na kole na větší vzdálenosti udělat něco pro svoje zdraví. Medikamenty na snížení cholesterolu jsem pravidelně užíval a tak jsem nepředpokládal, že by mne obdobný zdravotní problém mohl znovu postihnout. A stalo se!

Bylo to přesně po sedmi letech od provedené angioplastiky, když jsem při jízdě na kole, pozdě odpoledne před setměním a doslova uprostřed lesní cesty, zkolaboval. Nevím, jak dlouho jsem tam ležel a myslel, že je to moje poslední hodina života. Myslí mi proběhl doslova celý můj dosavadní život. Neměl jsem s sebou ani nitroglycerin jako lék SOS a dokonce jsem nechal doma i mobilní telefon, kterým bych si mohl přivolat pomoc. Po pěkně dlouhé chvilce jsem se silou vůle zvedl a pomalým šouravým krokem, přidržujíc se jízdního kola, jsem došel tříkilometrovou cestu k domovu. Teprve tam jsem si vzal SOS lék, lehl si na lůžko a usnul hlubokým spánkem. Ráno jsem se nechal dovézt k svému ošetřujícímu kardiologovi, který mne prohlédl a ihned vyřídil v nemocnici na kardiocentru moji hospitalizaci. Druhý den mne po předběžném vyšetření vezli opět na vozíku do míst, která jsem již jednou před sedmi roky poznal. Zákrok na uvolnění jedné, opět ucpané, cévy a její vyztužení proběhl za necelou hodinu. Tak dlouho jsem byl vzdálen od života nebo smrti. Zvítězil tentokrát ještě život. Dnes jsou to již tři roky a já stále zpytuji svědomí. Udělal jsem před tím vše, co jsem měl udělat? Mám právo žádat maximální péči o své zdraví, když nedokážu dodržet minimální podmínky kladené na mě lékaři? Dnes již vím, že můj jídelníček se změnil k mému prospěchu a doufám, že správná životospráva mne bude pronásledovat po celý zbytek mého života.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

66%
34%
Zatím hlasovalo 185 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Mohla jsem umřít pro písničku

Někdy může být nehoda i varováním - zvlášť, kdy dopadne dobře a my si z ní můžeme vzít poučení a vyvarovat se možná daleko horších situací. Paní Miroslava by nám to jistě jen potvrdila!

Ještě tam někde je můj zub

Nehody na kole mohou být velmi vážné. Ta, kterou prožila paní Iveta, naštěstí skončila ještě docela dobře. A to všechno kvůlu klobouku...

Skočil jsem opravdu jak o život

Jsou situace, na které vzpomínáme celý život. Stejně, jako pan Miroslav na nehodu, která se stala už v roce 1944. Stačila jen chvíle a mohlo se stát neštěstí... Díky jeho pohotovosti to ale je další nehoda s dobrým koncem.

Kterak synek sportem k úrazu přišel

Děti mají mít dostatek pohybu, ovšem některé mají tu schopnost, že jejich aktivity často končí nehodou. Jedním z takových je i syn paní Jájiny. Jeho anděl strážný se opravdu nenudí...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.