Inzerce

Žloutenka

aktualizováno 4. dubna 2007, Redakce   |   přečteno: 187714x

Virus hepatitidy typu A vniká do těla ústy, přenáší se jídlem a nejčastějším nosičem jsou proto naše ruce.

Časté otázky

Může hepatitida způsobit rakovinu jater?
Hepatitida typu B a C může přejít do dlouhodobého (tzv. chronického) stádia. Toto stádium je rizikové pro vznik jaterní cirhózy (tvrdnutí jater). V tomto terénu je pak již jen krůček k daleko závažnějšímu onemocnění jakým je rakovina jater. Odtud také pramení nebezpečnost virových hepatitid.

Hepatitida typu A probíhá pouze krátkodobě (akutně) a nádorové postižení jater nezpůsobuje.

Mohu se hepatitidou nakazit když dostanu transfuzi?
Riziko přenosu hepatitidy typu B a C krevní transfuzí je minimalizováno opakovaným vyšetřením podávané krve. Dnes se proto již toto riziko v civilizovaných zemích prakticky nevyskytuje. Pokud máte k cizí krvi přesto nedůvěru, můžete využít možnosti tzv. autotrasfuze, která snižuje i další rizika spojena s transfuzí

Mohu se nakazit hepatitidou při dialýze?
V počátcích dialyzačních programů byly tyto případy bohužel dosti časté, dnes jsou však již prakticky vyloučeny. Sety, tj. hadičky, kterými krev proudí do dialyzátoru jsou již na jedno použití, stejně jako všechny ostatní pomůcky, které se dostávají do přímého kontaktu s krví pacienta.

Je možné na hepatitidu i zemřít?
Asi jeden z tisíce pacientů postižených hepatitidou typu B nebo C je postižen tzv. fulminantním průběhem onemocnění. Takový pacient umírá často do týdne na celkové selhání jater. Prudký průběh infekce a zánětlivé devastace jaterní tkáně je způsoben přehnaně agresivní obrannou reakcí proti buňkám postiženým virovou infekci. Naději v léčbě přinášejí pouze vysoké dávky kortikoidů, ani ty však nemusí být spolehlivou pomocí.

Jaké je riziko onemocnění hepatitidou typu B při kontaktu s infikovanou krví?
Riziko přenosu hepatitidy typů infikovanou injekční stříkačkou je asi 30 %, tj. 100x vyšší než riziko přenosu infekce AIDS stejnou cestou.

Jak dlouho od úplného vyléčení musím držet dietu?
Dietní opatření jsou doporučován v období půl roku až roku od počátku onemocnění. Závisí to jednak na závažnosti a jednak na délce trvání onemocnění. V dietě platí především zákaz přepalovaných tuků a alkoholu.

Může hepatitida probíhat i bez žloutenky?
U každého typu hepatitidy se vyskytuje určité procento infikovaných, kteří nemají dokonce žádné projevy onemocnění. Riziko přenosu nemoci na ostatní se tím zvyšuje. To, že se nemoc navenek neprojevuje ovšem ještě neznamená, že Vás nijak nepoškozuje. U hepatitidy typu c se například vyskytují často až pozdním stádia s vážným cirhotickým a nádorovým postižením jater.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
radka7 poděkování

meho bratra odvezli pred tydnem do nemocnice s podezrenim na zloutenku.ta byla vyloucena.sono v norme,ale stale je zluty a ceka jiz tyden na KREVNI TESTY.MONONUKLEOZA TAKE VYLOUCENA.BOJIM SE RAKOVINY.JE TEMER ABSTINENT.TRAPIM SE

Reagovatpoděkovatnahlásit

17. června 2010, 00:18:05

Fridrich7 poděkování

Chtěl bych se zeptat. Mam doma od přítelkyně tatu a je nakažen žloutenkou typu C může žloutenku přenest i komár

Reagovatpoděkovatnahlásit

2. července 2010, 09:24:31

Peťa1 poděkování

Dobrá zpráva pro všechny, kteří se chtějí vyhnout žloutence typu A a typu B. VZP teď přispívá na očkování proti oběma těmto typům. Příspěvek je 1300 Kč. Žloutenka typu A je dost rozšířená i v ČR, ale i v okolních státech. Na žloutenku typu B narazíte spíš v zahraničí. Hygienici toto očkování doporučují i když se chystáte na dovolenou třeba do oblíbeného Egypta nebo Turecka.

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. července 2013, 10:19:49


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 232 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Lubor (cipralex) 20. října 2019, 02:16:45

    Ano, cipralex má účinnou látku escitalopram, který se vyrábí i pod jinými obchodními… Diskutovat

  • Iva (cipralex) 20. října 2019, 03:11:36

    Tak to určitě nebylo z cipralexu a pokud pomohly bylinky tak nic vážného nemáte. Diskutovat

  • Lubor (cipralex) 20. října 2019, 02:52:12

    Souhlas Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.