Inzerce

Žloutenka

( Redakce | přečteno: 196880x )

Virus hepatitidy typu A vniká do těla ústy, přenáší se jídlem a nejčastějším nosičem jsou proto naše ruce.

shutterstock.com

Časté otázky

Může hepatitida způsobit rakovinu jater?
Hepatitida typu B a C může přejít do dlouhodobého (tzv. chronického) stádia. Toto stádium je rizikové pro vznik jaterní cirhózy (tvrdnutí jater). V tomto terénu je pak již jen krůček k daleko závažnějšímu onemocnění jakým je rakovina jater. Odtud také pramení nebezpečnost virových hepatitid.

Hepatitida typu A probíhá pouze krátkodobě (akutně) a nádorové postižení jater nezpůsobuje.

Mohu se hepatitidou nakazit když dostanu transfuzi?
Riziko přenosu hepatitidy typu B a C krevní transfuzí je minimalizováno opakovaným vyšetřením podávané krve. Dnes se proto již toto riziko v civilizovaných zemích prakticky nevyskytuje. Pokud máte k cizí krvi přesto nedůvěru, můžete využít možnosti tzv. autotrasfuze, která snižuje i další rizika spojena s transfuzí

Mohu se nakazit hepatitidou při dialýze?
V počátcích dialyzačních programů byly tyto případy bohužel dosti časté, dnes jsou však již prakticky vyloučeny. Sety, tj. hadičky, kterými krev proudí do dialyzátoru jsou již na jedno použití, stejně jako všechny ostatní pomůcky, které se dostávají do přímého kontaktu s krví pacienta.

Je možné na hepatitidu i zemřít?
Asi jeden z tisíce pacientů postižených hepatitidou typu B nebo C je postižen tzv. fulminantním průběhem onemocnění. Takový pacient umírá často do týdne na celkové selhání jater. Prudký průběh infekce a zánětlivé devastace jaterní tkáně je způsoben přehnaně agresivní obrannou reakcí proti buňkám postiženým virovou infekci. Naději v léčbě přinášejí pouze vysoké dávky kortikoidů, ani ty však nemusí být spolehlivou pomocí.

Jaké je riziko onemocnění hepatitidou typu B při kontaktu s infikovanou krví?
Riziko přenosu hepatitidy typů infikovanou injekční stříkačkou je asi 30 %, tj. 100x vyšší než riziko přenosu infekce AIDS stejnou cestou.

Jak dlouho od úplného vyléčení musím držet dietu?
Dietní opatření jsou doporučován v období půl roku až roku od počátku onemocnění. Závisí to jednak na závažnosti a jednak na délce trvání onemocnění. V dietě platí především zákaz přepalovaných tuků a alkoholu.

Může hepatitida probíhat i bez žloutenky?
U každého typu hepatitidy se vyskytuje určité procento infikovaných, kteří nemají dokonce žádné projevy onemocnění. Riziko přenosu nemoci na ostatní se tím zvyšuje. To, že se nemoc navenek neprojevuje ovšem ještě neznamená, že Vás nijak nepoškozuje. U hepatitidy typu c se například vyskytují často až pozdním stádia s vážným cirhotickým a nádorovým postižením jater.

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
radka
7x

meho bratra odvezli pred tydnem do nemocnice s podezrenim na zloutenku.ta byla vyloucena.sono v norme,ale stale je zluty a ceka jiz tyden na KREVNI TESTY.MONONUKLEOZA TAKE VYLOUCENA.BOJIM SE RAKOVINY.JE TEMER ABSTINENT.TRAPIM SE

Fridrich
7x

Chtěl bych se zeptat. Mam doma od přítelkyně tatu a je nakažen žloutenkou typu C může žloutenku přenest i komár

Peťa
1x

Dobrá zpráva pro všechny, kteří se chtějí vyhnout žloutence typu A a typu B. VZP teď přispívá na očkování proti oběma těmto typům. Příspěvek je 1300 Kč. Žloutenka typu A je dost rozšířená i v ČR, ale i v okolních státech. Na žloutenku typu B narazíte spíš v zahraničí. Hygienici toto očkování doporučují i když se chystáte na dovolenou třeba do oblíbeného Egypta nebo Turecka.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 296 lidí

Mohlo by vás zajímat

Virus hepatitidy C

"Céčko" pochází z vybrané rodiny. Jeho vzdálení příbuzní vyvolávají obávanou žlutou zimnici a horečku Dengue.

AIDS

Přestože první případy výskytu nemoci AIDS na světě byly popsány až v roce 1976, nabylo rozšíření této nemoci za necelé čtvrtletí charakteru celosvětové pandemie.

Syphilis - příjice

Můžete se nakazit výhradně pohlavním stykem a to, že máte syfilis, čili příjici, zjistíte většinou za 21 dnů podle deprese, únavy, zvýšené teploty, bolesti kloubů a kostí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.