Až tři miliony potních žláz zapojí tělo ve chvíli, kdy potřebuje ochladit. V plném „zápřahu“ vyrobí až dvanáct litrů potu denně.
Pocení je přirozený děj, pro organismus životně důležitý. Slouží k udržení stabilní tělesné teploty, ke zvlhčování a ochlazování povrchu těla a k udržování pružné a zdravé kůže. Tenký potní povlak pokrývá polštářky našich prstů a pomáhá nám uchopit hladké věci. Pot je neustále vylučován na povrch kůže, kde se usazuje ve formě tenkého filmu a spolu s mazem chrání kůži proti většině bakterií a plísní.
Čtěte také: Pocení by nemělo být tabu aneb Zajímavá fakta o lidském potu a jeho prospěšnosti
Denně se z povrchu těla odpaří zhruba půl litru potu aniž bychom si toho všimli. Větší množství vylučovaného potu ale již vnímáme. Za vlhkého tepla mohou být vyprodukovány až dva litry potu a při fyzické námaze je tělo schopno „vypotit“ až deset litrů. Protože je aktivita potních žláz řízena nervovým a hormonálním systémem, reagují žlázy i na změny psychické. Často se také potíme, když máme strach, jsme ve stresu, spěcháme nebo když vypijeme větší množství alkoholu.
Nadměrné pocení je stav, kdy organismus tvoří víc potu, než potřebuje k termoregulaci. Odhady hovoří o tom, že jím trpí asi jedno procento populace. Tyto obtíže se mohou objevit již v dětství a přetrvávat po celý život, ale častěji začínají u mladých dospělých. Mohou doprovázet řadu chorobných stavů. Mohou to být onemocnění štítné žlázy, cukrovka, nádory, některé neurologické nemoci. Přílišné pocení doprovází také různé chronické infekce a dostavuje se po požití některých léků, jako jsou např. antidepresiva. Všechny formy přinášejí svým nositelům významné psychosociální obtíže a tělesnou nepohodu.
Čtěte také: Nadměrné pocení - hyperhidróza
Velice osvědčené způsoby, jak se zbavit pocení, nabízí také alternativní léčitelství či homeopatické léky. K léčbě se využívá celé řady homeopatických přípravků v závislosti na specifikách konkrétního pacienta.
Homeopatika na problémy s nadměrným pocením
Aethusa cynapium – Působí na pocení hlavy, třísel a slabin. Předejde odírání stehen při chůzi a pomáhá lidem, kteří se silně, avšak studeně potí.
Ammonium carbonicum – Využíváno lidmi, kteří se chronicky potí téměř při každé příležitosti, především v oblasti kolem konečníku a pohlavních orgánů.
Arsenicum jodatum – Pomocník při výrazném nočním pocení.
Babtisia – Homeopatikum, které pomáhá při pocení během zimnice. Tito lidé také většinou trpí revmatem a potí se po celém těle.
Calcarea carbonica – Využíváno lidmi, kteří trpí zvýšenou potivostí z důvodu obezity.
Mercurius – Páchnoucí pocení při jídle a večer v posteli, doprovázeno lepkavým pocením nohou.
Natrium muriaticum – Je doporučováno lidem, kteří se potí při jakékoliv, byť malé, námaze.
Sepia – Napomáhá lidem se silným zápachem nohou způsobeném nadměrným pocením.
Silicea – Homeopatikum které působí hlavně proti nočnímu pocení. Pacienti jsou často velice citliví na chlad, téměř neustále mají studené končetiny.
Sulphur – Toto homeopatikum je využíváno u pacientů, kteří se potí při trémě a stresu. Tito lidé mají také problémy se spánkem a trápí je třes rukou.
Ferrum phosphoricum - Vhodný pro sportovnce, kteří trpí vlhkou kůží na končetinách a celkovou tělesnou slabostí.
Nejlepšího efektu však dosáhnete, pokud se obrátíte na zkušeného homeopata.
Zdroj: www.svethomeopatie.cz