Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Inkontinence moči

( Redakce | přečteno: 180879x )

Moč se vylučuje po uvolnění svěrače močové trubice a stažení svalů močového měchýře. Porucha tohoto mechanismu je spojena s inkontinencí.

shutterstock.com

Jak se inkontinence projevuje

Příznaky inkontinence je možno pro zjednodušení rozdělit do dvou základních skupin - na obstrukční a iritační. K obstrukčním příznakům patří opožděný začátek močení, odkapávání moči, přerušovaný proud moči, slabý proud moči a pocit nedostatečného vyprázdnění. Iritační příznaky zahrnují močení v noci, nutkavé močení, časté močení a bolesti při močení. Vždy se jedná o samovolný a nechtěný odtok moči, byť by to bylo jen pár kapek.

Z hlediska průběhu má inkontinence dvě hlavní formy. Močové inkontinence mohou být akutní (tj. náhlé a krátkodobé) nebo chronické (tj. dlouhodobé). Akutní inkontinence je ve většině případů příznakem jiné nemoci (např. zánětu močových cest). Může být způsobena i vedlejšími účinky léků jako jsou například diuretika (močopudné látky) nebo sedativa (zklidňujících léky). Léčba této inkontinence spočívá v odstranění základní příčiny.

Chronická inkontinence se dělí do dalších skupin. Nejznámější jsou dvě první. Možná jste již s těmito názvy setkali. Jsou to - stresová a urgentní (nutkavá) inkontinence. Oba typy se mohou vzájemně kombinovat. Rozlišení těchto typů je důležité jak z hlediska další prognózy, tak i vlastní léčby.

Stresová inkontinence je spojena s mimovolním pomočováním při náhlém zvýšení tlaku v břiše. Objem moči se pohybuje od několika kapek až k odtoku značného množství moči. K pomočení obvykle dojde při zakašlání, kýchnutí, smíchu (odtud i rčení – Počurala se smíchy) nebo náhlém zvednutí těžkého předmětu.

Urgentní (nutkavá) inkontinence je neschopnost ovládnout měchýř dostaví-li se nucení močit. Postižená osoba nestihne doběhnout na nejbližší toaletu. Tato inkontinence je zpravidla spojena s odtokem většího množství moči. Příčinou těchto obtíží může být zvětšená prostata, úraz míchy, roztroušená skleróza nebo jiné neurologické postižení.

K inkontinenci moči může docházet i v důsledku přeplněného močového měchýře. Nejčastějším projevem je trvalé odkapávání moči. Příčinou je nejčastěji zbytnělá prostata, roztroušená skleróza nebo cukrovka.

kapitola
Diskuse k článku
Marie Suchá
7x

Dobrý den, ráda bych se podělila o svoji zkušenost se stresovou inkontinencí. Trpěla jsem jí přes 10 let a na operaci jsem nechtěla, protože jsem na ni neslyšela moc pozitivní názory. Nyní je u nás v M.L. přístroj Biocon 2000, který mi velice pomohl. Dá se říci, že již inkontinecí netrpím. Absolvovala jsem 10 sezení a nyní budu chodit jen jednou za 6-8 týdnů na 1 sezení, aby mi svaly neochabovaly. Je to radost být zase normální zdraví člověk.

Eva Wagnerová
10x

Pani Suchá, mohla byste sdělit podrobnosti k přístroji - kde se nachází a jak se dostat k možnosti jej využít. Děkuji. Wagnerová

Pavel T.
13x

Dobrý den. Jsem muž a je mi 30let, před 2 roky jsem měl problémy s prostatou (bolesti, časté močení,...) To mi lékař vyléčil. Nyní tyto potíže nemám, proud moči normální, vše v pořádku, akorát po každém vymočení mi následně vždy unikne trocha moči. Můžu na záchodě čekat třeba i pár minut, stejně když pak odejdu tak po chvíli cítím, že mi opět pár, někdy i více, kapek uniklo. Měl bych opět navštívit lékaře nebo se to dá řešit i jinak, např. nějakým cvičením? Je to totiž pro mne dost trapné. Děkuji.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 18. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Prostata - Zbytnění prostaty

Nejčastějšími projevy zbytnění prostaty jsou obtíže při močení. Zbytnění prostaty může močení ovlivnit mnoha způsoby.

Ultrazvukové vyšetření malé pánve

Ultrazvuk malé pánve je nebolestivé vyšetření orgánů v malé pánvi. Mezi vyšetřované orgány patří močový měchýř, slepé střevo, děloha, vaječníky a u mužů prostata.

Uroflowmetrie

Uroflowmetrie je metoda, pomocí které se měří rychlost proudu moči za určitou časovou jednotku. Výsledná naměřená hodnota závisí na stavu dolních cest močových.

Inkontinence žen pohledem gynekologa

MUDr. Jaromír Mašata, Gynekologicko-porodnická klinika, 30. května 2002

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce