Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Inkontinence moči

( Redakce | přečteno: 180877x )

Moč se vylučuje po uvolnění svěrače močové trubice a stažení svalů močového měchýře. Porucha tohoto mechanismu je spojena s inkontinencí.

shutterstock.com

Časté otázky

Může inkontinence vymizet spontánně? Ano. Především inkontinence, která vznikla v souvislosti s jiným onemocněním (např. infekcí močových cest) zpravidla odeznívá spolu se základním onemocněním. Také inkontinence známá jako enuréza tedy noční pomočování mizí obvykle bez cizí pomoci do desátého roku života a nevyžaduje proto většinou zvláštní péči.

Stává se mi, že se při smíchu občas trochu pomočím. Mám se přestat smát? Patrně se u Vás jedná o tzv. stresovou inkontinenci vyvolanou náhlým zvýšením tlaku v dutině břišní. Mimovolní únik moči vyvolává nejen smích, ale i kašel, kýchání, skákání. Jistě není možné a ani žádoucí předcházet inkontinenci moči zákazem všech těchto činností. Spíše než prevence je zde na místě vhodná léčba, se kterou Vám jistě nejlépe poradí Váš lékař.

Může se inkontinence moči zhoršovat? U většiny typů inkontinence moči dochází časem ke zhoršení. Důležitá je proto včasná odborná pomoc. Přestože jsou tyto problémy pro mnohé z Vás poněkud choulostivé, neostýchejte se a návštěvu lékaře zbytečně neoddalujte. Toto onemocnění není nijak výjimečné, existuje mnoho způsobů, jak od obtíží účinně pomoci.

Dá se inkontinence moči nějak operovat? Pro častý typ močové inkontinence u starších žen se již několik let s úspěchem používá poměrně jednoduchá operační metoda. Zavádí se při ní speciální tzv. TVT páska za stydkou kost. Na pásku se zavěsí močová trubice a zvýší se tak tlak, který musí močový měchýř při vyprazdňování překonávat. Výkon je nenáročný a dokázal již pomoci mnoha ženám.

Může být projevem inkontinence i krev v moči?Krev v moči je vždy varovným příznakem, který musí být dále odborně vyšetřen. V žádném případě to není obvyklý jev spojený s močovou inkontinencí. Tento příznak je důsledkem jiných, často závažných onemocnění, lékařské vyšetření je nezbytné.

Jak dlouho obvykle trvá léčba inkontinence? Délka léčby závisí na mnoha faktorech. Rozhoduje typ inkontinence, celkový zdravotní stav pacienta i jeho spolupráce s lékařem. Vyjmenovat všechny možnosti by byl asi úkol přesahující obvyklý rámec textu. Konkrétní prognózu je nejvhodnější konzultovat se svým lékařem.

Může se inkontinence vyskytnout i po operaci prostaty? Operace předstojné žlázy vykonávané pro tzv. zbytnění prostaty nejsou většinou s touto komplikací spojeny. Častěji se mohou obtíže s udržením moči vyskytnou pro radikálních výkonech odstraňující prostatu pro zjištěný nádor.

V dětství jsem dlouho trpěla nočním pomočením. Hrozí mi tyto problémy i ve stáří? Souvislost mezi enurézou v dětství, pokud tato spontánně ustoupila, a inkontinencí ve stáří není známa. V pozdějším věku se může inkontinence vyskytnout ovšem i nezávisle na předchozích potížích v dětství.

Trpím močovou inkontinencí. Kam bych se měla obrátit? Léčbě inkontinence se věnují dvě odborné skupiny lékařů. Na jedné straně jsou to urologové pečující o vylučovací soustavu mužů a žen a na druhé gynekologové věnující se ženské inkontinenci jako gynekologickému onemocnění. Oba specialisty můžete navštívit bez předchozího doporučení, čímž je vyhověno i určité diskrétnosti, kterou tato problematika vyžaduje.
kapitola
Diskuse k článku
Marie Suchá
7x

Dobrý den, ráda bych se podělila o svoji zkušenost se stresovou inkontinencí. Trpěla jsem jí přes 10 let a na operaci jsem nechtěla, protože jsem na ni neslyšela moc pozitivní názory. Nyní je u nás v M.L. přístroj Biocon 2000, který mi velice pomohl. Dá se říci, že již inkontinecí netrpím. Absolvovala jsem 10 sezení a nyní budu chodit jen jednou za 6-8 týdnů na 1 sezení, aby mi svaly neochabovaly. Je to radost být zase normální zdraví člověk.

Eva Wagnerová
10x

Pani Suchá, mohla byste sdělit podrobnosti k přístroji - kde se nachází a jak se dostat k možnosti jej využít. Děkuji. Wagnerová

Pavel T.
13x

Dobrý den. Jsem muž a je mi 30let, před 2 roky jsem měl problémy s prostatou (bolesti, časté močení,...) To mi lékař vyléčil. Nyní tyto potíže nemám, proud moči normální, vše v pořádku, akorát po každém vymočení mi následně vždy unikne trocha moči. Můžu na záchodě čekat třeba i pár minut, stejně když pak odejdu tak po chvíli cítím, že mi opět pár, někdy i více, kapek uniklo. Měl bych opět navštívit lékaře nebo se to dá řešit i jinak, např. nějakým cvičením? Je to totiž pro mne dost trapné. Děkuji.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 18. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Prostata - Zbytnění prostaty

Nejčastějšími projevy zbytnění prostaty jsou obtíže při močení. Zbytnění prostaty může močení ovlivnit mnoha způsoby.

Ultrazvukové vyšetření malé pánve

Ultrazvuk malé pánve je nebolestivé vyšetření orgánů v malé pánvi. Mezi vyšetřované orgány patří močový měchýř, slepé střevo, děloha, vaječníky a u mužů prostata.

Uroflowmetrie

Uroflowmetrie je metoda, pomocí které se měří rychlost proudu moči za určitou časovou jednotku. Výsledná naměřená hodnota závisí na stavu dolních cest močových.

Inkontinence žen pohledem gynekologa

MUDr. Jaromír Mašata, Gynekologicko-porodnická klinika, 30. května 2002

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce