Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Jahodník obecný

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 11095x )

Jahodníkové listy sbíráme z kvetoucí rostliny. Sušíme v tenké vrstvě, abychom drogu dobře zbavili vody.

(Fragaria vesca L.)Příprava čaje

1 čajová lžička drogy na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát až 3 krát denně.

Užívaná část

list List    (Folium fragariae)

Sběr a sušení

Jahodníkové listy sbíráme z kvetoucí rostliny. Sušíme v tenké vrstvě, abychom drogu dobře zbavili vody. Listy jiných druhů jahodníku nejsou účinné a nesbírají se.

Jahodník obecný

Jak vypadá

Vytrvalá bylina dosahující výšky asi 20 cm, charakteristická přízemní růžicí dlouze řapíkatých, trojčetných, pilovitých listů, které jsou porostlé drobnými chloupky. Květy jsou pravidelné, s bílými okvětními lístky, lůžko květu je žluté. Po odkvětu se lůžko přetváří v červený plod, známou jahodu. Kvete během celého léta.

Kde se rostlina vyskytuje

Jahodník najdeme v prosluněných lesích a na stráních.

Co jahodník obsahuje

Pro list jahodníku obecného je charakteristická přítomnost tříslovin a flavonoidů, z minerálních látek se jedná zejména o draslík. V plodech najdeme vitamín C, železo, vápník, cukry a silice.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Rostlina byla považována za projímadlo, močopudný prostředek a lék proti dně. Plody se podávaly při zvýšené teplotě a močových kamíncích. Byly také používány k bělení zubů a kůže.

Dnes: Jahodníkový list se používá hlavně vnitřně.

Vnitřně: Droga je přínosná při onemocněních spojených se zánětem střevní sliznice, spojených s průjmem. Nálev je také vhodný v době rekonvalescence. Flavonoidy a draslík v jahodníku jsou odpovědné za mírný močopudný účinek. Jahodníkový list se zařazuje mezi drogy s mírným účinkem.

Zevně: V koupelích nebo obkladech našpatně se hojící rány a vředy, ke kloktání při zánětech hrdla a dásní. Při zevním použití nebývá efekt příliš velký.

Na co si dát pozor

Listy jiných jahodníků a také jahodníků pěstovaných se nesbírají. Správnou rostlinu odlišíme od ostatních tím, že kališní lístky jsou přitisknuté k plodu a jahody se nesnadno oddělují od stopky.

Pozn.: Jahodník je častou součástí čajových směsí.

Foto: http://rostliny.prirodou.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce