Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Jak je možné, že si na dovolené vůbec neodpočineme?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2201x )

Těšíte se na to celý rok. Možná přijde i cestovní horečka. Čím dál častěji se přistihnete, že jen zíráte z okna a toužíte po tom slastném zážitku svatého klidu. A on nikde. Vycvičte vlastní mozek, aby si odpočinul kdekoliv.

shutterstock.com

Kde se ten klid schovává?

Když se psychologové v minulém století rozhodli, že sestaví žebříček nejvíce stresujících událostí, výsledky nejednoho překvapily. Na předních příčkách se vedle zjevně tragických životních pohrom tlačily do čela i Vánoce, svatby a dovolené. Dnešní bádání se už stres nesnaží vtěsnat do tabulek, ale nutně z toho ve vzduchu zůstává nevyslovená otázka. Jak je možné, že se na něco tak moc těšíme a nakonec nás to trápí?

Je opravdu zarážející, jak právě dovolená dokáže vnést do života dokonalý chaos a velké napětí. Nezřídka se stává, že si musíte potřebný čas dopředu napracovat. Při představě vytoužené pláže zatnete zuby a stihnete všechno do deadlinu. Při výběru plavek zatahujete břicho a hořce zalitujete, že ani tentokrát nevyšlo pravidelné cvičení už od konce března. Přichází nejistota, úzkost a únava. Ovšem největší peklo nastane ve chvíli, kdy si konečně lehnete na ten ručník a… kolečka myšlenek jsou tu zas.

Čtěte také: Každý druhý Čech trpí fobií. Nejúčinnější je strachu čelit

Chyť myšlenku, jestli to dokážeš

Palčivý problém, zda vejce nebo slepice, jste už možná hodili za hlavu. Jiný je totiž daleko naléhavější. Byla dřív emoce nebo myšlenka? Zkušenost většiny lidí je taková, že cítí nějakou hodně nepříjemnou emoci a na ní se začnou nabalovat celé kaskády myšlenek. Čím více se na ně soustředíte, tím rychlejší se zdají. Je to skoro pocit, jako kdyby mozek chytal sám sebe za ocas. V celém tom zmatku se často přistihnete, jak máte zaťaté zuby. Nebo ztuhlá ramena. Zkrátka celé tělo je v napětí a dotěrné myšlenky jsou jak hejno komárů. Vytoužený svatý klid se zdá na hony daleko.

Spolehněte se na to, že dříve než emoce, je tu vždycky myšlenka. Právě ona je tím lepem, na který se potom chytá vše ostatní. Jako věrné kumpány s sebou má každá myšlenka emoci a tím pádem i celkový prožitek. Díky kombinaci myšlenek a emocí se ocitáme v souladu. Najednou jsou napjaté myšlenky, emoce i celé tělo. Z takové pasti unikají lidi různě. Třeba se ji snaží přehlušit hudbou nebo fotkami naleštěných životů cizích lidí. Možná jste si všimli, že na to taky funguje alkohol. Nebo to zkrátka zaspat. Jak už asi sami cítíte, nejsou to ty nejzdravější cesty, jak se popasovat s vlastním mozkem.

Čtěte také: Když nemáte proč se smát, smějte se pro zdraví

Hledejte na jiném místě

Problém je v tom, že v životě nikdy nemůžeme chtít zažít něco, co jsme ještě nezažili. Váš mozek nerozumí tomu, co to znamená ten svatý klid, který chcete zažít u moře, při výšlapu do hor nebo na tolik očekávané masáži. Začíná tomu rozumět teprve ve chvíli, kdy mu naservírujete kompletní menu: myšlenku, emoci a prožitek. Vezměte si, že když na dovolenou myslíte u přeplněného pracovního kalendáře, něco neladí. Stejně tak bývá někdy emoce uvolnění doprovázená myšlenkami černého svědomí. Možná to znáte: “Zasloužím si teď nic nedělat? Není potřeba udělat něco důležitého?”. A starý známý kolotoč je tu zas.

Jediný způsob, jak si na dovolené opravdu odpočinout je zjistit, jak si opravdu odpočinout kdekoliv. Ne jen u moře. Ne jen na kole. Ne jen se sklenkou v ruce. Kdekoliv a kdykoliv. Tady vás možná napadne, že je to s mozkem často marný boj. I když často chcete mermomocí vypnout, myšlenky se objevují samy od sebe. Musíte na to proto jít od lesa a mozek oblafnout. Najít prostor mezi myšlenkami.

Vedou k tomu různé cesty. Většinou postačí si jen na chvíli sednout s rovnou páteří a soustředit se na pocity nádechu a výdechu na špičce nosu. Trpělivým a vysoce pozorným způsobem pozorovat, co se dá všechno vnímat. Měli byste si trochu připadat jako kočka u myší díry. Číhat. Klidně dýchat. Jenom chviličku počkat, a když se objeví jakákoli myšlenka, klidně vrátit pozornost zase k dechu. Brzy se objeví nová emoce. V něčem vás překvapí, možná potěší a někoho i zaskočí. To je on. Svatý klid.

Čtěte také: Jak proplout krizí středního věku

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 140 lidí
reklama https://www.facebook.com/receptnavirozu

Mohlo by vás zajímat

Roky budujeme životní plán, závažná diagnóza v něm udělá škrty během chvíle

Nemoci, u kterých existuje nebezpečí úmrtí, mají vždy dvojí aspekt. Jednak je to tělesná bolest, ať souvisí s nemocí, léčbou nebo umíráním. Ale psycholog Jeroným Klimeš poukazuje na to, že tím hlavním důvodem, proč mají lidé z vážných nemocí takové obavy, je změna životního plánu.

Máme na výběr, jak se postavit k vážné nemoci

Mimořádný talent, vysoká inteligence, ambicióznost – to byly atributy, na kterých Monika stavěla svůj život a své plány. Pak ale přišla těžká nemoc, neúspěšná léčba a neodvratný konec. Jak ho prožívala a proč se ostatním tak vzdálila ještě před smrtí? Druhý díl textu psychologa Jeronýma Klimeše o prožívání lidí s vážnou nemocí.

Už se zas řežu, chci umřít!

Jste si jisti, že za zamčenými dveřmi ve vaší koupelně právě nekape na dlaždice krev z rány, kterou si dobrovolně udělalo vaše dítě? Přísně utajované sebepoškozování je, bohužel, častějším problémem mladých lidí, než bychom si mysleli. Jizvy na jejich těle jsou tichým voláním o pomoc, které by mělo být vyslyšeno. Sebepoškozování - to je další téma naší nové rubriky Tabu, které komentuje psycholog Mgr. Marian Bartoš.

Úzkost a strach

Jedná se o jevy, které jsou vlastní každému člověku, samy o sobě mají ve své podstatě ochranný význam. Umožňují jedinci reagovat včas na hrozící nebezpečí, kterému může organismus čelit buď bojem a nebo útěkem. Proto ne každý takovýto příznak lze "psychiatrizovat", tzn. považovat jej za příznak duševní nemoci.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce