Inzerce

Kapslová endoskopie (Endoskopické vyšetření střeva kapslí)

28. listopadu 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 2338x

Kapslová endoskopie je moderní diagnostická metoda, která umožňuje bezbolestně a neinvazivně vyšetřit celou trávicí trubici. Provádí se pomocí speciální vyšetřovací kapsle s minikamerou, která postupně prochází všemi částmi trávicího traktu a nakonec je vyloučena z těla ven.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Kapslová endoskopie představuje bezpečný, spolehlivý a především nebolestivý způsob vyšetření trávicí trubice. Jde však pouze o vizuální metodu, která neumožňuje provedení biopsie (odběr vzorků) ani jiných výkonů jako např. stavění krvácení, odstranění polypů nalezených ve střevě apod. Nevýhodou kapslové endoskopie je také vysoká cena kapsle (pohybuje mezi 12 až 15 tisíci korun). Při abnormálním nálezu v trávicí trubici při vyšetření kapslí většinou následuje endoskopické vyšetření nebo chirurgický výkon. Je tedy určena spíše pro preventivní vyšetření např. u jedinců, kteří se z nějakých důvodů obávají vyšetření pomocí kolonoskopu.

Kapslová koloskopie je nebolestivou alternativou koloskopie klasické – pro kapslovou endoskopii tudíž platí stejné indikace jako pro koloskopii klasickou (průjmy, zácpa, krev ve stolici, bolesti břicha, podezření na okultní krvácení do zažívacího traktu).

Čtěte také: Co znamená, když se objeví krev ve stolici

Pomocí kapslové endoskopie lze vyšetřit celou trávicí trubici, od jícnu až po konečník. Existují 3 typy kapslí, jedna na jícen, další na tenké střevo (enteroskopická kapsle) a poslední na tlusté střevo (kolonoskopická kapsle). Kapsle vypadá podobně jako větší vitamínová tableta. Pracuje na principu bezdrátového přenosu obrazu. Má v sobě umístěnu miniaturní kameru na obou koncích, baterie, světelný zdroj, vysílač a anténu. Během vyšetření vysílá obrázky, které jsou ukládány do datarekordéru a později prohlíženy a vyhodnoceny lékařem.

Pacient kapsli, která je určena jen na jedno použití, polkne s malým douškem vody. Následně kapsle snímá obraz trávicího traktu, kterým prochází. Videosignál vysílaný z kapsle je zachycen pomocí senzorů na břiše pacienta a následně zpracováván a nahráván do záznamového zařízení, které nosí pacient během vyšetření připevněný na opasku. Údaje ze záznamu jsou po ukončení vyšetření přehrány do počítače a pomocí speciálního softwaru převedeny na endoskopický obraz. Tento záznam je následně vyhodnocován lékařem.

Samotné vyšetření trvá 4–10 hodin (podle vyšetřované oblasti). Poté je kapacita baterií vyšetřovací kapsle vyčerpána. Odchod kapsle z těla je bezbolestný, je vyloučena spolu s nestrávenou potravou stolicí. Vyšetření může probíhat zcela ambulantně.

Čtěte také: Rakovina tlustého střeva: Jaké příznaky je třeba brát vážně?

Příprava a poučení pacienta

Příprava se na jednotlivých pracovištích liší, někdy jde o pouhé lačnění, některá pracoviště preferují očistu střeva projímavými roztoky. Jde také o to, která část střeva je vyšetřována.

Muži by se měli den před zákrokem v oblasti břicha (15cm nad a pod pupkem) oholit.

24 hodin před zákrokem se vyvarujte kouření a dvě hodiny před zákrokem neberte žádné léky.

Připomínáme také volný, dvoudílný oděv, který umožňuje snazší napojení antén s datarekordérem a následné pohodlí pacienta po dobu vyšetření.

Pacient se může po polknutí kapsle za 2 hodiny napít čirých, neperlivých tekutin, za 4 hodiny může sníst lehké jídlo. Po dobu získávání záznamu se může volně pohybovat, avšak vyvarovat se fyzické námahy, koupání a sprchování. Neměl by používat mobilní telefon nebo být v blízkosti vysílačů, které by rušily záznam. V žádném případě nesmí podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí po celou dobu, než je kapsle z těla vyloučena (až 3 dny). Pokud si pacient není jistý, že kapsli vyloučil, lze toto ověřit rtg vyšetřením. Ve velmi ojedinělých případech, kdy nedojde k přirozenému vyloučení kapsle, bude nutno ji odstranit endoskopickým nebo chirurgickým zákrokem.

Čtěte také: Kolonoskopie - jak se na toto vyšetření připravit?

Kolonoskopické vyšetření zůstává standardní metodou zobrazení tlustého střeva s možností léčebného zákroku. Kapslová endoskopie je alternativou, která však není hrazena pojišťovnou. Kapsová endoskopie je v ČR ze zdravotního pojištění hrazena pouze při vyšetření tenkého střeva v indikovaných případech, vždy po zvláštním schválení revizním lékařem. Vyšetření tlustého střeva kolonoskopickou kapslí (lze jej vyšetřit i konvenční kolonoskopií) hrazeno není.

Zdroj: www.ikem.cz

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Marketka (vousy) 24. června 2019, 10:13:57

    Ano, poradíte nějaké? Já bych potřebovala nakoupit švágrovi.  Diskutovat

  • Ivan (Antidepresiva a sexuální dysfunkce) 24. června 2019, 15:00:18

    U mužů se může jednat o nedostatek testosteronu. Jeho snizeni vede k depresim, nechuti na sex,… Diskutovat

  • Broňa (pourazový sindrom sudeck pravé ruiky) 24. června 2019, 22:02:24

    Mně dost pomohly cibulové obklady. Pro bližší info klidně napište mail. Moje adresa:… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.