Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Zdravotnický prostředek je pacientovi vydán ve výdejně zdravotnických prostředků na základě lékařem předepsaného Poukazu na léčebnou a ortopedickou pomůcku. Není nutný souhlas revizního lékaře. Glukometrů se vyrábí několik typů. Zákon o veřejném zdravotním pojištění stanovuje u jednotlivých typů množstevní i úhradový limit.
Glukometr s možností stahování hodnot do univerzálních počítačových programů umožňujících vyhodnocení dat je ze zdravotního pojištění hrazen do výše 500 Kč v množství 1 kus za 6 let. Pro další typy glukometrů (glukometry pro stanovení ketolátek, glukometry s hlasovým výstupem, glukometry s integrovaným bolusovým kalkulátorem a komunikací s chytrým zařízením) platí taktéž množstevní limit 1 kus za 6 let, úhradový limit je 1 000 Kč.
Diagnostické proužky na stanovení glukózy z krve předepisuje diabetolog, u pacientů léčených perorálními antidiabetiky to může být také všeobecný praktický lékař a internista. Dospělým pacientům, kteří nejsou léčeni intenzifikovanou inzulinovou terapií, může proužky předepsat mimo diabetologa též internista.
Zdravotní pojišťovna hradí diagnostické proužky na stanovení glukózy z krve v množství, které závisí na závažnosti zdravotního stavu, vždy však maximálně do legislativou stanoveného limitu.
Na základě indikace diabetologa, praktického lékaře či internisty je pacientům léčeným perorálními antidiabetiky hrazeno 100 kusů diagnostických proužků za rok. Vše je vykazováno na číslo pojištěnce. V praxi to znamená, že pacient nemá nárok dostat poukaz na 100 kusů proužků od praktického lékaře a dalších 100 kusů od diabetologa. Připomínáme v této souvislosti, že je třeba pacienta případně upozornit na nutnost předávat zprávy o poskytnutých zdravotních službách od ambulantního specialisty, neboť je běžné, že zpráva je předávána praktickému lékaři prostřednictvím pacienta.
Pacientům léčeným injekčními neinzulinovými antidiabetiky nebo inzulinem do 2 dávek denně nebo pacientům s nediabetickou hypoglykemií je hrazeno množství 400 kusů diabetických proužků za rok. Pacientům léčeným intenzifikovanou inzulinovou terapií (inzulinovou pumpou nebo perem) je hrazeno 1 500 kusů za rok. Diabetikům ve věku do 18 let včetně nebo těhotným diabetičkám je hrazeno 2 500 kusů za rok. Pacientům využívajícím systém FGM (okamžitá monitorace glykemie pomocí senzoru) lze předepsat současně maximálně 100 ks proužků/rok, u dětí ve věku do 18 let včetně pak maximálně 300 ks proužků/rok.
Zdroj: vzp.cz
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.