Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Kopřiva dvoudomá

( Redakce | přečteno: 27575x )

K léčbě dlouhodobého kloubního revmatismu se ve středověku používalo šlehání postižených míst čerstvě natrhanými kopřivami. Tato procedura vedla k podpoře místní prokrvení.


Mučící nástroj nebo lék?

K léčbě dlouhodobého kloubního revmatismu se ve středověku používalo šlehání postižených míst čerstvě natrhanými kopřivami. Tato procedura vedla k podpoře místní prokrvení a zvýšení látkové výměny v kloubu. Pro nepříjemné pálení přetrvávající ještě dlouho po výkonu, patří tato metoda již spíše minulosti. Mnoho dalších léčitelských objevu spojených s působením kopřivy zůstává však stále živých a využívaných.

Jaké jsou její účinky

Listy kopřivy obsahují velké množství zeleného barviva – chlorofylu, který působí jako výborný desinfekční prostředek. Další látky obsažené ve výtažcích z kopřiv ( vitamín C, třísloviny, acetylcholin, serotin, histamin a minerální látky) vyvolávají mírné močopudné účinky, působí proti průjmu, pomáhají při revmatických onemocněních a řadě dalších dlouhodobých zánětlivých onemocněních.

Co se sklízí

Kopřivu dvoudomou najdeme prakticky kdekoliv. Je to tzv. rumištní druh, který roste zejména v blízkosti lidských obydlí. Na mnoha místech vytváří husté, jednolité porosty. Na horách zarůstá louky v okolí chat a horských usedlostí.

Sbírá se nať z kopřivy dvoudomé i kopřivy žahavky. Sběrnou část tvoří mladé části rostlin, vrcholky byliny do délky asi 30 cm. Nať se sbírá ještě před kvetením v období od konce dubna do září. Někdy se sbírají pouze listy. Mohou být však využity i její kořeny.

Kdy ji potřebujeme

Kopřiva tvoří pouze doplněk každodenní stravy. Potřeba vitamínů a minerálů je většinou hrazena z jiných obvyklejších zdrojů – ovoce, zelenina, atd. Zejména v jarních měsících, kdy může být Váš organismus oslaben dlouhodobým nedostatek vitamínů, je vhodné doplnit nezbytné vitamíny i z tohoto snadno dostupného zdroje.

Upozornění

Při dodržování léčebných dávek (viz Použití) není kopřiva nebezpečná. Při kontaktu s rostlinou může dojít k popálení pokožky žahavým sekretem z chloupků. Vyrážka napodobuje alergickou reakci. Do kůže se dostávají prakticky tytéž látky, které se uplatňují při vzniku alergických ekzémů. Odtud i lidové pojmenování kopřivka.

V případě popálení kopřivou chladíme postižená místa pokožky studenou vodou.

V čem může pomoci

Extrakt z kopřivy získáváme nejčastěji louhováním jako při přípravě čaje. Nálev je možné použít k inhalaci i konzumaci při akutních a chronických onemocněních dýchacích cest. Extrakt z kopřivy se využívá také při průjmových onemocněních.

Extrakt z kopřivy působí jako mírné diuretikum, proto se používá i při chronických nemocech ledvin a dlouhodobých zánětech močových cest. Podporuje tvorbu červených krvinek. Stimuluje činnost kostní dřeně. Je proto vhodný i v léčbě chudokrevnosti.

Kořen kopřivy obsahuje velké množství tříslovin. Extraktu z kořenů je tak možné využít jako kloktadla při problémech s krvácejícími dásněmi nebo jako přísady do koupele proti zvýšené tvorbě kožního mazu.

Jednotlivá dávka pro přípravu nálevu je asi 1,5 g rostliny na šálek vody. Z kořene se připravuje odvar. Na sklenici vody připadá asi polovina polévkové lžíce sušeného kořene. K vnějšímu použití – kloktadlo nebo jako přísada do koupele – se používá pětiprocentního odvaru.

Kopřiva se využívá i k výrobě nejrůznějších kosmetických přípravků a šampónů. Nezastupitelné místo má dokonce i v kuchyni. Mladé kopřivové lístky jsou výbornou surovinou k přípravě příjemného jarního špenátu i salátu.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Potravní doplňky na srdeční dekompenzaci

Vážení přátelé, mám tatínka, který je po infarktech, má nemocné srdce, rovněž má plicní hypertenzi. Z tohoto důvodu moc nechodí, je stále unavený. Užívá Anopyrin,Amicloton, Vasocardin, Syntophyllin, Geriatam, Magnezium. Dále používá v případě pořeby oxygenátor. V noci nemůže moc ležet protože se mu špatně dýchá i když má postel,kde se dá zvednout hlava. Většinou sedí v úšáku. Potřebuji poradit jestli by byly vhodné pro něj nějaké vitamíny nebo potravinové doplňky na posílení srdce a plic a dále potřebuji doporučit nějaké mazání proti proleženinám. Děkuji Jana Barnová

Potravní doplňky na léčbu chronického zánětu vaječníků

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana

Jaký smysl mají potravní doplňky

V Lekarne.cz každý týden nacházíte nový článek o potravních doplňcích respektive látkách v nich obsažených. Z našich obecných článků zaznělo, že potravní doplňky nejsou léky...

Potravní doplňky by měly být součástí výživy

Kromě hlavních živin, k nimž patří bílkoviny, lipidy a sacharidy, potřebuje lidský organismus k životu celou řadu biologicky aktivních látek, které označujeme jako esenciální. Některé z nich jsou součástí hlavních živin (např. mastné kyseliny a fosfolipidy jsou součástí lipidů, aminokyseliny stavebním kamenem bílkovin)...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce