Inzerce https://www.lekarna.cz/drogerie-a-uklid/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=drogerie-a-uklid

Kýla

(MUDr. Aleš Fibír | přečteno: 505008x )

Kýla je vyklenutí pobřišnice vystýlající dutinu, které obsahuje tuk nebo střevní kličky, a který se vychlipuje skrze otvor nebo štěrbinu v břišní stěně, pánvi nebo v bránici (tzv. kýlní branku).

shutterstock.com

Co neovlivníte

Přítomnost kýly není sama o sobě náhlým stavem a není nutno ji ihned chirurgicky řešit. Doporučuji Vám ale nečekat až bude mít kýlní vak velikost dětské hlavy. Je výhodnější kýly operovat při jejich menší velikosti, kdy břišní stěna není příliš poškozena a operační výkon je jednodušší. I pravděpodobnost pooperačních komplikací je daleko menší.

Pozor!!! Jakýkoliv náhlý vznik kýly, kterou není možno zatlačit zpět do dutiny břišní, spojený s bolestí, zvracením a celkovou schváceností, je nutno okamžitě konzultovat s lékařem, nejlépe přímo s chirurgem.

Může totiž nastat její uskřinutí, tedy zaškrcení kýlního obsahu v příliš úzkém krčku kýly, a pro poruchu prokrvení dojít k odumření tohoto obsahu, nebo vzniku neprůchodnosti střevní, což jsou stavy ohrožující život. Staré chirurgické přísloví praví, že „nad uskřinutou kýlou nesmí slunce vyjít ani zapadnout“. Znamená to, že se uskřinutí musí operovat co nejrychleji a vždy, i u velmi rizikových pacientů.

Pokud Vás zajímají možné komplikace při a po operaci kýly, tak vězte, že žádné pracoviště ani žádný lékař Vám nemůže stoprocentně zaručit ideální a nekomplikovaný průběh operace a pooperačního hojení. Komplikace jsou v určitém, i když velmi malém, procentu pravděpodobné a je tedy nutné o nich něco vědět.

Většinou platí, že pravděpodobnost výskytu komplikace je přímo úměrná věku, přítomnosti dalších onemocnění (diabetes mellitus, ateroskleróza, onemocnění srdce a plic atd.), míře nesprávné životosprávy (obezita, kouření) a rozsahu operačního výkonu. Vyšší riziko komplikací mají také pacienti nedodržující pokyny lékaře!

Mezi možné všeobecné komplikace (hrozící při jakékoliv operaci) patří infekce operační rány, krvácení během operace a po ní, prodloužené hojení rány, tvorba hypertrofických jizev, alergická reakce na použité léky či materiál, velmi vzácně při dlouhotrvající operaci v celkové anestezii a u rizikových pacientů i žilní trombóza (0,2-0,5 %) a plicní embolizace.

Mezi možné specifické komplikace hernioplastiky můžeme zařadit poškození cév, nervů (jen kožních), močového měchýře, střeva, nebo u mužů semenného provazce. K těmto výjimečným komplikacím může dojít i přes pečlivou operační techniku během operace. Následně pak může být nutné rozšíření stávajícího operačního výkonu nebo i provedení jiného operačního výkonu.

Po laparoskopické operaci si pacienti občas stěžují na mírnou pooperační bolest v podžebří, oblasti klíční kosti nebo mezi lopatkami, která je způsobena drážděním zbytku plynu v břišní dutině. Je neškodná a nejpozději za několik dnů sama ustupuje. Dále se v pooperačním období může objevit bolestivost nebo naopak snížená citlivost v oblasti třísla a stehna, způsobená podrážděním kožních senzitivních nervů. Po určité době také ustupuje.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku
telka
8x

Vnuk má ve varleti hydrokélu, jsou mu 4 měsíce, jak bude u takového malého pacienta probíhat léčba nebo operace a jak to budou dělat? Děkuji

Hanina
2x

Syn jí měl taky a tyto kýla se ztratí sama. Pediatr vše kontroluje,.

Jířa
8x

Příbuzná je 5.den po operaci kýly-klasicky,ne laparoskopicky.je dobré pořídit jí kýlní pás?Případně kolik asi stojí.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 44. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/drogerie-a-uklid/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=drogerie-a-uklid

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

32%
68%
Zatím hlasovalo 38 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kýly

Vznik kýl souvisí s celkovou stavbou břišní stěny, která je tvořena směrem z vnitřní strany tenkou pobřišnicí, pevnými vazivovými vrstvami (fasciemi), svaly a vrstvami podkožního tuku a kůže, avšak v některých místech je již od narození břišní stěna u každého zeslabena a v těchto místech se pak kýly nejčastěji vyskytují.

Tříselná kýla

Máme podezření , že má manžel v oblasti třísel kýlu. Když leží, tak je to neznatelné, ale když vstane, tak mu to jakoby "vyjede" a udělá se mu tam boule . Bude nutná operace, nebo se to dá řešit i jinak? Marie

Kýla - banalita nebo skryté nebezpečí ?

Od první zmínky, jíž bylo vyobrazení léčby uskřinuté kýly v Chamurabiho zákoníku před 3700 lety se postoj k této banální afekci, otvoru ve stěně břišní, kterým vystupuje obsah břicha navenek pod kůži, nijak zásadně nezměnil.

Historie a metoda léčby kýl

Kýla se historicky řešila různě, až roku 1882 Bassini přišel s metodou, která byla široce přijata. Šlo o sešití okrajů defektů a štěrbin a vrstev stěny břišní, takže zanikl otvor – kýlní branka a výchlipka (vak) byl odstraněn a zašit. Tento princip se držel na výslunní 75 let.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce