Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Kýla

(MUDr. Aleš Fibír | přečteno: 508027x )

Kýla je vyklenutí pobřišnice vystýlající dutinu, které obsahuje tuk nebo střevní kličky, a který se vychlipuje skrze otvor nebo štěrbinu v břišní stěně, pánvi nebo v bránici (tzv. kýlní branku).

shutterstock.com

Jaká je příčina

Kýly mohou být vrozené, vzniklé během nitroděložního vývoje. Jsou patrné ihned po narození, nebo se projeví v ranném věku. Častěji jsou postiženi chlapci (9:1). Jedná se o vývojovou poruchu a nedonošenost její riziko zvyšuje.

Příčinou získané kýly, tedy kýly vzniklé během lidského života, mohou být všechny stavy, kdy dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku. Například při fyzicky namáhavé práci, chronickém kašli, při chronické zácpě, při zvětšení prostaty, při obezitě, těhotenství, při nitrobřišních nádorech, v jizvě po operaci apod. Výjimečně bývá příčinou úraz břišní stěny. V poslední době se ukazuje, že určitou roli by mohla hrát i vrozená méněcennost vazivové tkáně (kolagenu).

Muži jsou postiženi častěji než ženy. Nejčastěji se vyskytují tříselné kýly, postiženy jsou jimi 2-3 procenta mužů a 0,2-0,5 procenta žen. Právě podle místa, kudy se kýlní vak protlačuje kýlní brankou, kýly rozeznáváme:

Kýla

Tříselné kýly se objevují v oblastech třísel levé nebo pravé strany nad tzv. tříselným vazem, kde je břišní stěna zeslabena průchodem chámovodu u mužů a průchodem jednoho z děložních vazů u žen. Kýlní vak zde prochází skrze takzvaný tříselný kanál, který má poměrně složitou anatomickou strukturu. Jedná se o 75 procent všech kýl.

Potom známe kýlu stehenní, která má branku uloženou pod tříselným vazem a lze ji nahmatat zepředu na horním konci stehna. U této kýly dochází k protlačování kýlního obsahu do podkoží stehna pod tříselným vazem podél stehenní žíly. Vyskytují se častěji u žen.

Pupeční kýly vznikají na spodině pupku, nebo v jeho těsné blízkosti, a většinou jsou vrozené. Vyskytují se u 10-20 procent novorozenců a u většiny z nich se do dvou roků branka spontánně uzavře.

 

Kýla Kýla Kýla

 

Brániční kýla znamená protlačování vaku skrze bránici do mezihrudí. Kýla se také může objevit v jizvě po předchozí nitrobřišní operaci. Existují i další druhy kýl (epigastrické, obturatorní, ischiadická, supravesikální, vnitřní, lumbální atd.), které se ale vyskytují zřídkakdy

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku
telka
8x

Vnuk má ve varleti hydrokélu, jsou mu 4 měsíce, jak bude u takového malého pacienta probíhat léčba nebo operace a jak to budou dělat? Děkuji

Hanina
2x

Syn jí měl taky a tyto kýla se ztratí sama. Pediatr vše kontroluje,.

Jířa
7x

Příbuzná je 5.den po operaci kýly-klasicky,ne laparoskopicky.je dobré pořídit jí kýlní pás?Případně kolik asi stojí.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 44. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Co je pro vás největší motivací k zanechání kouření?

Zatím hlasovalo 40 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kýly

Vznik kýl souvisí s celkovou stavbou břišní stěny, která je tvořena směrem z vnitřní strany tenkou pobřišnicí, pevnými vazivovými vrstvami (fasciemi), svaly a vrstvami podkožního tuku a kůže, avšak v některých místech je již od narození břišní stěna u každého zeslabena a v těchto místech se pak kýly nejčastěji vyskytují.

Kýla

Kýla je vyklenutí pobřišnice vystýlající dutinu, které obsahuje tuk nebo střevní kličky, a který se vychlipuje skrze otvor nebo štěrbinu v břišní stěně, pánvi nebo v bránici (tzv. kýlní branku).

Kýla - banalita nebo skryté nebezpečí ?

Od první zmínky, jíž bylo vyobrazení léčby uskřinuté kýly v Chamurabiho zákoníku před 3700 lety se postoj k této banální afekci, otvoru ve stěně břišní, kterým vystupuje obsah břicha navenek pod kůži, nijak zásadně nezměnil.

Co je to laparoskopie?

Laparoskopickou metodiku lze obecně použít i při vyšetřování či operaci v jakékoliv tělní dutině. Jmenuje se pak samozřejmě jinak ale jedná se o stejný princip (např. artroskopie pro nitrokloubního výkony torakoskopie nebo videotorakoskopie (VTS) pro totéž v dutině hrudní, mediastinoskopie pro oblast mezihrudí, cystoskopie pro oblast močového měchýře apod.).

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.