Inzerce

Léčba akné

13. února 2007, PharmDr. Hana Šindelářová   |   přečteno: 105248x

Léčba akné závisí na typu akné, stupni postižení a rozsahu změn. V zásadě lze léčbu rozdělit na místní a celkovou. K místním lékům patří komedolytika, léky antibakteriální a ostatní.

foto: shutterstock.com

Universální léčba akné neexistuje

Léčba akné závisí na typu akné, stupni postižení a rozsahu změn. V zásadě lze léčbu rozdělit na místní a celkovou. K místním lékům patří komedolytika, léky antibakteriální a ostatní.

Místní (lokální) léčba

Komedolytika

Komedolytika působí tak, že uvolňují již vytvořené komedony a zabraňují jejich opětovnému vzniku.

Důležitou skupinou jsou lokální retinoidy (Retin-A, Locacid, Airol, Differine, Isotrexin) . Nejmodernější z nich - Differine - rozvolňuje spojení mezi nahromaděnými kožními buňkami v kanálku chlupového váčku a brání tomu, aby docházelo k jejich zvýšené tvorbě a slepování. Tento hlavní účinek má význam nejen v akutní léčbě akné, ale i v udržovací terapii, která zabraňuje tomu, aby se akné znovu zhoršilo a přešlo do zánětlivé formy. Dá se říci, že udrží akné "na uzdě". Dále lokální retinoidy omezují tvorbu kožního mazu a působí protizánětlivě. Neúčinkují ale přímo proti bakteriím.

U přípravků starší generace docházelo k podráždění pokožky, což se projevovalo zčervenáním, pálením a olupováním kůže. Differine je však pacienty snášen velmi dobře a pokud je dodrženo doporučené dávkování, tyto problémy nevznikají. Starší retinoidy musely být v létě vysazovány, protože hrozilo větší nebezpečí podráždění. Differine je ale v létě snášen velmi dobře a k přerušení terapie není důvod.

Antibakteriální látky

Antibiotika hubí bakterie, které způsobují zánět.

Benzoylperoxid (Eclaran, Akneroxid, Aknefug-Oxid-Mild, OXY 10) navíc podporuje odstraňování odumřelých kožních buněk z povrchu pokožky. Nepůsobí ale na kožní buňky uvnitř chlupového váčku ani nesnižuje tvorbu kožního mazu, proto není vhodný pro udržovací léčbu. Pokud se použije s lokálními retinoidy, jejich účinky vhodně doplní.

Kyselina azelaová (Aknoren, Skinoren) kromě protibakteriálního účinku působí také komedolyticky, a ovlivňuje zánět. Její účinek však nastupuje pomalu a je mírnější, než je tomu u lokálních retinoidů. Může být používána také v létě.

Lokální antibiotika (Eryfluid, Aknemycin, Aknefug-EL, Zineryt, Dalacin T) působí antimikrobiálně a protizánětlivě. Neměly by se používat samostatně a dlouhodobě, protože hrozí, že si na ně bakterie zvyknou a po určitém čase na ně již nebudou účinkovat. Neměly by se podávat společně s celkovými antibiotiky. Lokální antibiotika by měla být aplikována jen při zánětlivé formě akné společně s lokálními retinoidy či jinými lokálními přípravky. Kombinace dvou odlišně působících skupin léků zvyšuje léčebný efekt.

Doplněk léčby akné

Doplňkem léčby akné jsou ovocné kyseliny (AHA, PHA), salicylová kyselina, zvláště její forma LHA. Pomáhají šetrně odstraňovat odumřelé kožní buňky. Zinek v lokální aplikaci podporuje hojení a účinek antibiotika

Velký vliv na zlepšení stavu má pravidelné čištění pleti, které brání uzavírání kožních pórů a vzniku zánětu. Při pravidelném denním čištění jsou odstraňovány odumřelé kožní buňky, kožní maz, nečistoty, zbytky mastí a případně make up a dekorativní kosmetika. Ucpávání vývodů mazových žláz je důležité předcházet. K čištění pleti jsou vhodné nekomedogenní přípravky, které nepřispívají k tvorbě černých teček , nepodráždí pleť a nezpůsobí zčervenání.

Celková (perorální) léčba

Celková léčba je předepisována u těžších a závažných forem akné, tj. těžší forma papulopustulózní akné a akné nodulocystická. V celkové léčbě akné se uplatňují 3 skupiny léků:

 • antibiotika
 • hormony
 • celkové retinoidy (deriváty vitaminu A). Celková léčba je předepisována u těžších a závažných forem akné, tj. těžší forma papulopustulózní akné a akné nodulocystická.

Celková antibiotika (především doxycyklin a erythromycin) je vhodné podávat krátkodobě a v kombinaci s ostatními lokálními přípravky, například lokálními retinoidy.

Hormonální antikoncepce (Diane 35, Pramino, Jeanine) je indikovaná pouze u žen. Lék tlumí tvorbu mazu, ale zánětlivé projevy akné neovlivní. Proto je nutná kombinace s lokální terapií.

Celkové retinoidy (Roaccutan, Aknenormin ) jsou nejefektnějším lékem u těžkých forem akné. Lék působí na všechny složky akné - tlumí mazotok, uvolňuje slepené buňky ve folikulárním ústí, současně tlumí i jejich zvýšenou produkci, působí protizánětlivě a nepřímo i antibakteriálně. Přesvědčivý účinek tohoto léku je však provázen i nežádoucími efekty.

Na prvním místě je možné poškození dosud nenarozeného plodu. Proto nesmí být lék podáván v těhotenství. U žen by měla být současně nasazena účinná antikoncepce a to nejen po dobu léčby, ale ještě nejméně 2 měsíce po ukončení léčby. K dalším nežádoucím účinkům patří suchost a křehkost kůže i sliznic, někdy bolesti kloubů a svalů. Souvislost mezi užíváním Roaccutanu a depresemi nebyla přesvědčivě prokázána.

Léčbě akné je běh na dlouhou trať

Jde o léčbu dlouhodobou, která vyžaduje trpělivost lékaře i pacienta. Doporučuje se používat kombinace lokálních léků, zvažovat použití léků v celkové aplikaci. Pacient má dbát o zvýšenou hygienu kůže, omezit pobyt na slunci, často se uvádí zhoršení u moře (působení UV záření, výrazné pocení, zvýšení tvorby kožního mazu)

U dívek a žen není námitek proti používání nedráždivé, nekomedogenní tzv. kamuflážní kosmetiky. Lze použít i léky s krycím efektem (Aknecolor, Aknefug), které ovšem neřeší základní příčinu vzniku akné. Korekce vzhledu má příznivý vliv na psychiku nemocných, zabrání opakovanému mačkání a škrábání projevů akné. Lze také doporučit pravidelné hl0uboké čištění pleti kosmetičkou.

Životospráva s dostatečným pohybem a strava bohatá na ovoce a zeleninu s vyloučením drastických diet je samozřejmým předpokladem. Alkohol, nikotin a především drogy výrazně akné zhoršují.

autor: PharmDr. Hana Šindelářová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
chrystyan3 poděkování

Musim dodat ze Anenormin je nejuzasnejsi boj a lek proti Akne uzivam ho a vim to

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. srpna 2007, 17:14:14

anicka1 poděkování

Slysela jsem ze je moc dobry doplnek stravy Dermax - na pokozku, vlasy a nehty... Nema nekdo zkusenost?

Reagovatpoděkovatnahlásit

14. července 2010, 16:27:55

Blaze

You keep it up now, udnetrasnd? Really good to know.

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. července 2011, 17:02:43


Celkový počet příspěvků v diskusi: 10. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 722 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

  Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

 • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

  Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

 • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

  O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.