Ať už doma máte prvňáčka nebo skoro maturanta, myslete na to, že zdravá svačina je pro oba stejně důležitá. Svačina není jen o zahnání hladu, ale o dodání potřebné energie. Vhodně sestavená svačina podporuje nejen fyzické zdraví, ale i lepší paměť, rychlejší myšlení a soustředění.
Geneticky je nám dán určitý typ pleti a ten se v ranném dětství nemusí projevit. Děti mají spíš problémy s citlivou a suchou pokožkou. Pro rozvoj akné je klíčovým obdobím dospívání , kdy se začnou tvořit a hlavně působit pohlavní hormony. Z tohoto pohledu jsou nejdůležitější mužské pohlavní hormony (androgeny). Tvoří nejen ve varlatech, ale i v nadledvinkách. Proto akné postihuje muže i ženy, ale u mužů často zaznamenáváme těžší průběh.
Kromě hormonů je pro pochopení vzniku akné důležitý ještě jeden pojem - chlupový váček - útvar nacházející se v pleti. Skládá se z kanálku, kterým odtéká kožní maz a mazových žláz, které kožní maz tvoří. Z váčku vyrůstá drobný jemný chloupek.
Co se děje?
Akné vzniká v důsledku působení hormonů na buňky chlupového váčku. Začnou se měnit jak buňky v kanálku , tak buňky v mazové žláze.Tato změna postihuje všechny dospívající, avšak pokožka lidí se sklonem k akné se liší větším počtem a velikostí mazových žláz a také některými rozdíly v jejich tvaru a funkci.
Vlivem pohlavních hormonů dochází:
- ke zvýšenému množení a rohovění buněk v kanálku chlupového váčku, čímž se kanálek postupně ucpává nahromaděnými zrohovatělými buňkami, které k sobě pevně lnou a špatně se odlučují.
- ke zvýšené produkci kožního mazu, který by za normálních okolností odtékal a pleť by byla pouze lesklá a mastná.
- dále se na rozvoji akné podílí i pomnožení bakterií a rozvoj zánětu
Maz se hromadí za překážkou ze zrohovatělých buněk. Přibývající množství zadržovaného mazu napíná a ztenčuje stěnu kanálku. Chemické složení mazu, který může prosakovat tenkou stěnou chlupového váčku do podkoží, dráždí své okolí a vyvolává zánět.
Bakterie (Propionibacterium acnes) jsou normálně v chlupovém váčku přítomny v malém množství, ale v příznivých podmínkách se pomnoží. Dělá jim dobře mazem naplněný a uzavřený mazový kanálek bez přístupu vzduchu. Pomnožení bakterií přispívá k rozvoji zánětu.
Zánět s následným vznikem zhnisaných puchýřků nevzniká najednou, ale vyvíjí se postupně. První změnou signalizující možné budoucí problémy je útvar pouhým okem nepozorovatelný - mikrokomedo. Je to první změna chlupového váčku na cestě k zánětlivému projevu akné. Lze si ho představit jako kanálek zúžený až uzavřený shlukem kožních buněk. Zdánlivě zdravá pleť člověka se sklonem k akné může obsahovat až 30 % již vytvořených mikrokomedonů.
Z mikrokomeda se postupně stává uzavřené komedo. Hromadící se maz a napíná jeho stěny. Je zajímavé, že utlačuje také mazové žlávy, které se postupně zmenšují až zanikají. Uzavřené komedo není na kůži příliš patrné, lze ho dobře pozorovat při napnutí kůže. Pokud není traumatizováno t.j. škrábáno, mačkáno a vytlačováno nenechavou rukou, není zanícené. Někdy se uzavřené komedo protlačí až k povrchu kůže a otevře se. Pak mluvíme o otevřeném komedu. Otevřené komedo jsou známé černé tečky. Nejčastěji je najdeme na nose, čele a bradě.
Uzavřené komedo může prasknout a vše, co obsahuje, včetně bakterií se vylije do podkoží. Uvolněný útvar ze slepených rohových buněk působí v podkoží jako cizí předmět, proti kterému organismus bojuje mobilizací svého imunitního systému a prudkou zánětlivou reakcí. Zánět ještě zhoršují bakterie (Propionibacterium acnes), které se v uzavřeném komedu pomnožily. Zánětlivá forma akné se projevuje tvorbou vodnatých pupínků a zanícených neštoviček, jejichž hojení je delší a může zanechávat drobné jizvičky a pigmentové skvrny.
Aby nedocházelo k ucpávání vývodů mazových žláz je potřeba se o pleť kromě léčby pravidelně starat. Každodenní jemné a účinné čištění pleti pomáhá odstarnit vše, co přispívá k uzavírání chlupových váčků. Lékaři k čištění pleti doporučují například Cétaphil Cleanser Lotion . Tato jemná čistící emulze není komedogenní, výborně čistí a zklidňuje pleť.
Přidat nový komentář