Inzerce https://www.lekarna.cz/top-darky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=top-darky

Lékořice lysá

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 11413x )

Lékořice je s oblibou využívána již od dob egyptských faraónů. Mattioliho herbář zmiňuje zevrubný postup při pěstování, sklizni i přípravě léčivých prostředků z lékořice.

(Glycyrrhiza glabra L.)



Příprava odvaru

1 kávová lžička drogy na šálek čaje.

Příprava extraktu

Kořen se naseká na malé kousky a rozemele. Vzniklá hmota se dále vaří dokud nezíská černou barvu a potřebnou hustotu.

Užívaná část

kořen Kořen    (Radix liquiritiae)

Sběr a sušení

Kořeny jsou nejúčinnější sbírané v době, kdy rostlina nasazuje na květ. Kořeny po sběru očistíme (oloupeme) a následně sušíme při mírné teplotě.

Jak vypadá

Jitrocel kopinatý

Asi metr vysoká, vytrvalá bylina. Lodyhy má vzpřímené, listy až 20 cm dlouhé, střídavé. Světle fialové květy vyrůstají v úžlabích listů. Tvoří poměrně dlouhé rovné hrozny. Kvete v období prázdnin – v červenci a srpnu. Kořen je dlouhý a ztlustlý, vyrůstají z něho drobné kořínky.

Kde se rostlina vyskytuje

V České republice můžete lékořicí najít například na jižní Moravě – oblast kolem Mikulova, Bzence a Hustopeče. Původně pochází lékořice ze Středomoří. V našich zemích se začala pěstovat až v 16. století.

Co lékořicový kořen obsahuje

Nejdůležitější obsahové látky jsou saponiny (glycyrhizin – 50x sladčí než řepný cukr) a flavonoidy. Ty jsou zodpovědné za hlavní účinek lékořice – rozpouštět hlen a usnadňovat vykašlávání.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Lékořice je s oblibou využívána již od dob egyptských faraónů. Mattioliho herbář zmiňuje zevrubný postup při pěstování, sklizni i přípravě léčivých prostředků z lékořice. Ani středověku se tedy podmanivá vůně a lehce štiplavá chuť lékořice nevyhnula. V Českých zemích bylo pak nejoblíbenější užívání léčivého odvaru z lékořice ke tlumení dráždivého kašle.

Dnes: Používá se vnitřně, ve formě čaje (nálevu) nebo extraktu.

Vnitřně: Látky z lékořice podporují tvorbu žaludečních šťáv. Reflexně pak vyvolávají naředění hustého hlenu z dýchacích cest. Ovlivňuje hospodaření vodou a minerály. Účinkuje při onemocnění ledvinovými kaménky a dnou – díky zvýšenému vylučování moči Z dalších účinků je známo například působení proti zánětu, proti tvorbě žaludečních vředů a zvýšenému svalovému napětí.

Na co si dát pozor

Nadměrné dlouhodobé užívání extraktu z lékořice se může projevit zvýšením krevního tlaku a potlačením tvorby moči. Proto se dlouhodobé užívání nedoporučuje.
Krátkodobě se nemá překročit dávka 3 g na den.
Vzhledem k tomu, že může ovlivňovat účinky některých léčiv, je vhodné se o jejím užívání poradit s lékařem nebi lékárníkem, případně používat jen originálně vyrobené přípravky a důsledně dbát návodu k použití.

Pozn.: Lékořice je součástí mnoha čajů, které jsou vyráběné jako léčiva i jako potraviny určené pro zvláštní výživu.Většina z nás zná lékořici z cukrovinky – pendreku.

Foto: http://rostliny.prirodou.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

75%
25%
Zatím hlasovalo 220 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce