Tento pojem je v běžné praxi člověka poměrně neznámý, většina lidí si pod ním jen stěží dovede představit reálný obsah. Velmi často se používají výrazy "potravní doplňky", praxe lékárníků používá pojem "parafarmaceutika". Ani jeden z výrazů však není úplně správný, protože přesně nevystihuje tuto kategorii výrobků...
Lék podléhá poměrně složitému registračnímu řízení na Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), kde je hodnocena a kontrolována nejen přítomnost a obsah účinné látky, ale také její působení na pacienta a ovlivnění jeho zdravotního stavu. Je sledováno jak působení kladné (účinnost), tak i záporné (nežádoucí účinky). Každý lék, který přichází z výzkumu do praxe i lék, který se již používá v zahraničí, je podroben této registrační zkoušce. U zahraničních léků se ale uplatňuje zkrácené registrační řízení, kdy jsou přejímány výsledky klinických studií. Výsledkem je, že víme, jak lék působí, na co působí, co a kolik obsahuje a jaké vedlejší případně nežádoucí účinky od něj lze očekávat.
Pokud se rozhodnete registrovat potravinu pro zvláštní výživu, potřebujete potvrzení hygienické stanice, že neobsahuje patogenní (škodlivé) mikroorganismy a zdraví škodlivé látky, např. těžké kovy (olovo, rtuť, kadmium, arzén). Státní zdravotní ústav (SZÚ) pak zhodnotí, zda složky přípravku, uvedené výrobcem lze považovat za součásti této zvláštní potraviny, zda se nejedná o látky, které mají povahu léčivé nebo omamné a psychotropní látky, jaké může být maximální množství látek a jak má být výrobek označen, čili co má být na etiketě. Je tedy hodnocena pouze bezpečnost pro zdraví člověka, obsah ani účinnost kontrolována není. Pro vaše uklidnění uvádím, že všechny potraviny určené pro zvláštní výživu nejsou škodlivé pro lidské zdraví.
Kromě toho je dobré také vědět, kde na léku najdete datum použitelnosti léku. Návod najdete zde.