Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Leona: Kvůli vaginální infekci se dvakrát denně sprchuji

( Eva Vlastníková | přečteno: 29523x )

Klimakterium začalo u Leony před padesátým rokem. Objevily se u ní obvyklé potíže, zejména návaly horka a špatné nálady, ale také opakující se výtoky. Gynekolog jí předepsal hormonální substituci, nálada se jí zlepšila, ale horko ji polévá stále.

shutterstock.com

Příběh Leony komentuje MUDr. Pavel Turčan, gynekolog z olomouckého Centra MEDIOL:

Vaginální infekce a klimakterium. Je obvyklé, že se zhoršují, resp. vracejí?

V klimakteriu dochází nejdříve k prudkým výkyvům a následně téměř úplnému chybění některých ženských hormonů, zvláště estrogenů. Jelikož poševní sliznice a její kvalita je na estrogenech závislá, dochází k jejímu ztenčení a snadnější zranitelnosti. Tomuto procesu říkáme atrofizace poševní sliznice. V některých případech může vzniknout dokonce tzv. sterilní zánět sliznice, tj. bez přítomnosti infekčního agens, který nazýváme atrofická vaginitida. Může být doprovázená jak pocitem pálení a suchosti, tak i vaginální sekrecí.

Na takto poškozenou sliznici se pak různé mikroorganismy uchytí snadněji a mohou vyvolat problému, kterému by se tělo jinak ubránilo. Kvalitu sliznice lze zlepšit buď hormonální léčbou celkovou i místně aplikovanou nebo léčbou nehormonální , například přípravky s obsahem fytoestrogenů. Estrogeny, i ty přírodní, podporují růst a vrstvení poševní sliznice, její hydrataci a pomáhají zvyšovat v jejich buňkách tvorbu a zásoby polysacharidu glykogenu, který slouží jako substrát a potrava pro laktobacily, odpovědné za ochranu poševní sliznice před osídlením patogenními mikroorganismy, tedy těmi, které by mohly způsobit infekci.

Co může Leona udělat v rámci prevence výtoků?

V rámci prevence výtoků doporučuji především správnou hygienu, doplněnou o lokální či celkovou výše uvedenou léčbu. Pod správnou hygienou myslím především hygienu nadměrnou. Mnoho žen, si totiž myslí, že opakovaným mytím a výplachy pomůže svému zdraví. Opak je ale pravdou. S výplachy pravidelně vyplachují pryč i tzv. probiotické bakterie, zvláště tělu vlastní a prospěšné laktobacily, a dávají tak větší prostor pro mikroorganismy patogenní.

Sprchovat se samozřejmě může i několikrát denně, ale pochvu doporučuji umýt buď speciálním gelem či mýdlem pro intimní hygienu, nebo pro její mytí použít pouze čistou vlažnou vodu, a oplach doporučuji spíše zvenku. Na zavedení do pochvy je vhodné použít spíše některé gely či vaginální globule. Buď se používají například globule s kyselinou hyaluronovou, ale komplexnější a účinnější se jeví použít gel s obsahem prebiotik, tedy látek, které podporují růst probiotických bakterií, a fytoestrogenů, například z jetele lučního či sóji. Při neúspěchu, kdy jsou potíže závažnější, se jistě neobejdeme bez léčby hormonální, kterou ale již indikuje lékař, nejčastěji gynekolog, a léčivé přípravky k ní používané nejsou bez lékařského předpisu k dostání.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jana
1x

Chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenosti s výrobkem Sarapis.

Eliška

Já ano, vyzkoušela jsem několik podobných a popravdě: nic moc. Ale zase nemám nijak zvláštní příznaky, jen to pocení mě někdy pěkně štve. Ale už jsem se s ním smířila.

Vladimír

Mám. Proč se ptáte?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Ženské problémy

MUDr. David Cibula Gynekologicko-porodnická klinika VFN, 5. dubna 2001

Hysteroskopie

Hysteroskopie je metoda, která lékaři umožní prohlédnout děložní dutinu. V jejím průběhu vyšetření je možné provést i léčebný zákrok nebo odebrat vzorek tkáně.

Pánevní zánětlivá nemoc

Pánevní zánětlivá nemoc může svými příznaky napodobovat zánět slepého střeva, vaječníkovou cystu, mimoděložní těhotenství, septický samovolný potrat, endometriózu, pánevní srůsty, močovou infekci, ledvinnou koliku, zánětlivé onemocnění trávicího traktu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce