Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Leukémie

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 222379x )

Ačkoli v posledních letech došlo k velkému pokroku v léčbě leukémií, celá řada otázek zůstává nevyjasněná.

shutterstock.com

Jaké jsou příznaky?

U akutních forem leukémií vznikají klinické příznaky velmi rychle (ve dnech až týdnech). Jsou důsledkem neschopnosti kostní dřeně tvořit dostatečný počet funkčních krvinek a krevních destiček. V důsledku anémie (nedostatku červených krvinek) se můžeme setkat se ztrátou energie, rychlou únavností a bledostí. Dalším příznakem akutní leukémie mohou být dlouhodobě přetrvávající a vracející se infekce, které jsou zapříčiněny nedostatkem funkčních bílých krvinek. Úbytek krevních destiček se často projeví krvácením z nosu či z dásní, nadměrnou tvorbou modřin bez předchozího úderu či tvorbou drobných červených teček na kůži (petechií). Vzácněji se leukemické buňky hromadí v mízních uzlinách, které se zvětšují a bývají hmatné, nebo ve slezině, jejíž zvětšení může způsobovat bolesti břicha.

Chronické leukémie se většinou rozvíjí velmi pomalu. Pacient je dlouho bez příznaků a většinou je diagnóza stanovena náhodně při vyšetření krevního obrazu. U CLL se obtíže nemusí dostavit roky, u CML toto období trvá kratší dobu. Jedním z prvních příznaků, které pacient pozoruje u CLL, je nebolestivé zvětšení některé lymfatické uzliny (na krku, v podpaždí, v tříslech). U CML se objevují bolesti břicha, zvětšení jeho objemu, pocit plnosti a tlaku v břiše při zvětšení sleziny. Pacienti ale mohou poprvé přijít k lékaři s celkovými projevy, které jsou známkou pokročilosti onemocnění. Jsou to teploty, noční pocení, větší úbytek hmotnosti (více jak 10 % hmotnosti za půl roku), celková slabost, únavnost, dušnost, bušení srdce. První příznaky mohou být i důsledkem poruchy krvetvorby (krvácení, opakované infekce, anemie).

Lékař při transplantaci kostní dřeně
kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
lymfocity
2x

leukémie rakovina melanom - Může to být i lékař, nedaří se Vám vyléčit onemocnění možnost vyléčení je bližší informace osobně ptát se můžete na tel- 732518636 [email protected]

chantal72
22x

Dobry den chtela jsem se zeptat,ma kamaradka mi rekla,ze ma cronickou leukemii tvrdi mi ze nemusi na chemoterapii,ze to bylo zljisteno v zacatku a ze bude jen mit nejake injekce nevim jestli mi lze nebo ne je to zdravotni sestra tak nevim,jesli ji to mam verit.Dekuju za odpoved

Sandra
13x

Chtěla jsem se zeptat mám kamarádku a furt si stěžuje na to,že si jí po těle dělají modřiny z ničeho nic... Může to být náznak na leukémii??? prosím za odpověd...a co máme dělat???


Celkový počet příspěvků v diskusi: 15. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Chronická myeloidní leukémie

Chronická myeloidní leukémie je zhoubné krevní onemocnění, dnes však již patří mezi skupinu zhoubných chorob, které lze v určitém procentu zcela vyléčit.

Transplantace kostní dřeně

Transplantace kostní dřeně je léčebný výkon, při kterém je cílem nahradit vadnou vlastní dřeňovou produkci produkcí dřeně dárcovské - zdravé.

Jaké látky potřebuje zdravá kostní tkáň?

Kostní tkáň se i po dokončení růstu neustále obměňuje, a proto je velice důležité dodat organismu všechny stavební a funkční látky, které jsou k této obměně potřebné. Kosti obsahují 35 % minerálních látek ve formě kostních krystalů, kde je zastoupen zejména vápník a fosfor.

Deprese po transplantaci kostní dřeně

Mám kamaráda po transplantaci kostní dřeně při léčbě leukémie. Zdá se, že vše je na dobré cestě, i když kamarád má stále celou řadu různých obtíží, které se však lékařům daří úspěšně zvládat. Samotná transplantace byla úspěšná. Po celou dobu nemoci jsem s kamarádem v častém kontaktu a velmi obdivuji, v jaké dobré psychické formě tu dlouhou a velmi těžkou léčbu zvládal. Po propuštění z nemocnice domů se ale změnil, často reaguje velmi podrážděně a někdy až nepřátelsky, bývá smutný. Může to být deprese? Vím, že prodělal těžké stavy a chápu, že ho jistě trápí časté zdravotní komplikace, zřejmě ještě i nejistota a také dlouhodobá nečinnost. Mám ale obavy, co se to s ním najednou děje. Jeho občasnou nevrlost se snažím brát v klidu a potěší mě, když ho někdy zastihnu v lepší náladě. Jsou takové stavy při tak závažných onemocněních běžné? A jsou pouze dočasné? Můžeme doufat, že časem se zlepšujícím se stavem pominou? Moc mu držím palce, věřím, že se uzdraví, i když to bude asi dlouho trvat, a bude zase v pohodě na těle i na duši. Moc prosím, abyste můj dotaz nikde nezveřejňovali, a předem Vám děkuji za odpověď.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce