Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Medvědice lékařská

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 20827x )

Medvědice je nízký, stále zelený keřík, který je v mnohém podobný brusince.

shutterstock.com

(Arctostaphylos uva-ursi (L.) Sprengel)Příprava čaje

Nálev: Používáme 2 čajové lžičky drogy na šálek vody. Nemá se vařit, protože tím klesá účinnost a čaj je příliš hořký.
Odvar: 2 vrchovaté polévkové lžíce vaříme 15 minut ve 250 ml vody, myslíme na to, že odvar obsahuje velké množství tříslovin a podáváme pouze po lžičkách.

Užívaná část

list List    (Folium uvae-ursi)

Sběr a úprava

Listy lze sbírat celý rok, ale nejúčinnější je droga jarní a podzimní. Sušíme v malé vrstvě, aby sušení proběhlo co možná nejrychleji. Odstraňují se nahnědlé listy. Jedná se o chráněnou rostlinu, proto by nemělo docházet ke sběru ve volné přírodě.

Jak vypadá

Medvědice je nízký, stále zelený keřík, který je v mnohém podobný brusince. Drobné květy bílé nebo růžové barvy jsou umístěny na konci větvičky. Květy jsou na krátké stopce, mají baňkovitý tvar a tvoří ne příliš bohaté hrozny. Kvete v dubnu a květnu. Plodem je peckovice nakyslé chuti. Po dozrání má červenou barvu.

Medvědice léčivá

Kde se rostlina vyskytuje

Domovem této rostlinky jsou horská pásma, kde ji najdeme ve světlých křovinách.

Co listy medvědice obsahují

Medvědice obsahuje hlavně arbutin, metylarbutin a třísloviny. Nelze zanedbat ani obsah flavonoidů a triterpenů.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Využívání medvědice v léčitelství je datováno přibližně od 17. století. Své místo měla při zánětech močopohlavního systému a žlučových obtížích.

Dnes: Používá se vnitřně tak zevně.

Vnitřně: Jde o pomocný prostředek při léčbě zánětlivých onemocněních močových cest, při drobných močových kamíncích a močovém písku. Maximální antibakteriální účinek nastává přibližně za 3-4 hodiny po užití.

Zevně: Nepoužívá se.

Medvědice léčivá

Na co si dát pozor

Droga má ve svém použití také omezení. O jejím použití je vhodné poradit se s lékařem nebo lékárníkem. Není vhodná pro těhotné a kojící. U citlivých jedinců může vyvolat zažívací obtíže. V případě, že moč nemocného je kyselá, může být účinek medvědice pouze slabý.

Pozn. Medvědice je součástí originálně vyráběných přípravků.

Foto: Lubomír Opletal

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
David

Je to vysoce chráněná rostlina, která je k nalezení například poblíž Chomutova v údolí Pruneřovského potoka na místě zvaném Kokrháč. Včera jsem tam byl. Jenom by mě zajímalo, proč autor v článku napsal že se používá jak zevně, tak vnitřně a o něco dole je uvedeno, že zevně "nepoužívá se", no nic mi do toho není, ale to jen tak že jdu kolem.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce