Inzerce

Migréna - nejtěžším pacientům pomáhá biologická léčba

(28. ledna 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2062x )

Bolesti hlavy jsou častou obtíží a potkává se s ní velké množství lidí. Pokud jsou spojené s nějakou příčinou jako vysoký tlak nebo úraz, jsou označované jako sekundární. Kromě toho ale existuje skupina bolestí označovaná jako primární. Nejčastějším a typickým představitelem je migréna, kterou trpí asi deset procent populace.

shutterstock.com

Migréna je onemocnění, které bývá banalizováno jak ze strany pacientova okolí, tak ve výsledku často i pacientem samotným. Jenže toto chronické onemocnění si vyžaduje nemalé společenské náklady, zejména ve formě pracovní neschopnosti.

„Migréna není jen bolest hlavy. Záchvat má různé doprovodné příznaky, které jsou stejně nepříjemné jako bolest sama,“ načrtává vedoucí centra pro diagnostiku a terapii bolestí hlavy a primářka Neurologické kliniky 3. LF a Thomayerovy nemocnice Jolana Marková. Pacient tak může pociťovat prodromální příznaky (např. depresi, chuť na sladké nebo častější močení), které zhruba 24 hodin dopředu avizují blížící se záchvat. Kolem čtvrtiny pacientů pak má asi hodinu před atakou auru, obvykle zrakovou s výpadky či rozvlněním zorného pole. Fáze bolesti, která mívá narůstající intenzitu a bývá nezřídka doprovázena nevolností a zvracením, může být navíc následována únavou či poruchami vnímání. Migréna je přitom charakteristická tím, že se při fyzické námaze vždy zhoršuje – pokud tedy pacient bolest „rozchodí“, nejde o migrénu.

Intenzita bolesti navíc nezřídka bývá takřka ochromující. Podle průzkumu hodnotily pacientky s migrénou typickou ataku skoro stejným stupněm jako bolest při porodu, těžká migréna pak měla na desetistupňové škále o 0,3 bodu více než ledvinové kameny (pro srovnání: zlomeninu lidé hodnotili 7 body, typická migréna měla 7,1 bodu, porod 7,3 bodu, ledvinové kameny 8,3 bodu a těžká migréna 8,6 bodu).

Aby nedošlo k rozvinutí dlouhého záchvatu (ataka může trvat čtyři až 72 hodin), je třeba jej ihned zaléčit. U slabších migrén stačí akutní analgetická medikace, kterou však pacienti nesmí užívat příliš často, jinak jim hrozí bolest hlavy daná právě nadužíváním těchto léků (i specifickou antimigrenózní medikaci v podobě triptanů by člověk neměl užít víc jak sedm dní v měsíci více měsíců po sobě). Pokud pacient trpí migrénou víc jak čtyři až pět dní měsíčně, případně má silné, dlouho trvající záchvaty nebo mu nezabírá jiná terapie, je na místě zvážit nasazení profylaktické léčby. K tomu se používají antiepileptika, antidepresiva, betablokátory či blokátory kalciových kanálů, využít lze také botulotoxin, který však nemá úhradu pojišťovny.

Biologická léčba migrény

Biologická léčba představuje nejnovější možnost léčby pro osoby s migrénou Jde o první léčbu, která byla vyvinuta cíleně na prevenci migrény. Její výhodou je cílený účinek zaměřený na daný receptor v mozku, což zajišťuje menší výskyt nežádoucích účinků a větší účinnost oproti běžné léčbě.

Žádná preventivní léčba, tedy ani tyto tzv. monoklonální protilátky, však nedokáže migrénu vyléčit. Biologická léčba dokáže pouze ovlivnit počet záchvatů a také jejich průběh. Výsledky z klinických studií ukázaly, že se u velkého množství pacientů sníží počet dnů s migrénou o polovinu, a záchvaty, které přetrvají, budou mít lehčí průběh. Tyto tzv. monoklonální látky se aplikují injekčně, a to jednou za měsíc. Zatím není zcela jasné, jak dlouho by se měla biologická léčba podávat. Předpokládaná doba se pohybuje v rozmezí od šesti měsíců do dvou let. 

„Tento lék je určen především pro pacienty s těžkými záchvaty migrény více než čtyřikrát za měsíc a a nezabraly jim jiné léky. Lék je na předpis,“ doplnila mluvčí FUNSA Petra Veselá.
„Aplikuje se podkožně – dávka je v injekčním peru, přičemž obsah pera podobného tomu, které užívají pacienti s cukrovkou,“ dodala Veselá.

Bezpečnost a účinnost tohoto léku jsou prokázány pro pacienty od 18 let věku. Není tedy indikován pro děti a mladistvé do osmnácti let a nemohou ho užívat ani těhotné a kojící ženy.

Lék stojí měsíčně 14.000 korun. Dle rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv z ledna 2020 je u léčivého přípravku na prevenci migrény schválena úhrada z veřejného zdravotního pojištění 

Zájemci se ale nejdřív musí domluvit se svım neurologem a získat od něj podrobnou zprávu a doporučení do specializovaného centra.

Zdroj: www.migrena-help.cz

Komerční sdělení
magniflex_KS.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce
Partner rubriky Bolesti hlavy
Partner rubriky Bolesti hlavy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 195 lidí

Mohlo by vás zajímat

Úporné bolesti hlavy od dětství

Prosím o radu mám migrény již od mala.Je mě 38 let a jsem z toho zoufalá nemohu se ani pobavit ani podnikat ruzné věci,protože vždy když jsem šťastná začne bolet hlava.Dokud jsem byla malá zvracela jsem,ale teď bolí hlavně při menstruaci a každé ráno,když vstanu tato bolest jde ze zátylku,Léčila jsem se u více lékařu někde jsem si připadala dříve,že si vymýšlím tak jsem potom přestala chodit na kontroly.Bzlo mi řečeno také že mám špatnou krční páteř měla jsem ,jako dítě velký pád na kole moje nejčastější bolesti jsou ze zátylku z té jamky na hlavě co s tím mohu dělat ani cvičení nepomáhá .Jsem jen na prášcích hlavně ZOOMIG toho sním za měsíc i 3 krabičky 5mg a Apoibuprofénu ani nepočítám.Dále musím pořád jíst Cinarizin na uvol,pat.Jsem s těch léku již hotová těch peněz a těch otrávených dní je to k uzoufání děkuji za odpověď pokud bude

Co vás čeká na vyšetření CT

Na vyšetření CT se dostanete většinou po úrazech hlavy, kostí lebky nebo páteře. Díky němu může lékař nahlédnout i do dutiny břišní a všech orgánů v ní. Je vodítkem při ověřování nádorů, ale kromě onkologa vás na něj může poslat i ortoped, neurolog nebo chirurg. Co vás čeká, pokud na tohle vyšetření půjdete, to vám podrobně vysvětlíme.

Migréna v těhotenství

Migréna v těhotenství postihuje většinou ty z maminek, které už s ní zkušenost mají. Bohužel u některých těhotných žen se objevují migrény náhle a poprvé. Naopak u žen, které bolestí hlavy trpí v „netěhotném“ stavu, může migréna v období těhotenství zcela vymizet.

Bolesti hlavy a dyslexie

Dceři je 21 let, je dyslektik, pracuje v administrativě a v poslední době ji bolí hlava téměř denně. Je nutné hledat pomoc u odborníka, nebo je možné začít užívat bylinky, čaje, Děkuji. E. Korbičková.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.