karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Moderní antikoncepce - šetrnější a inovativní

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 742x )

Hormonální antikoncepce současnosti představuje komplexní péči o ženské zdraví, nechrání jen před nechtěným početím.

shutterstock.com

Velkým milníkem ve zdravotnictví, ale i v pohledu na roli ženy ve společnosti, byl vznik antikoncepce, který umožnil dosud nevídané – detabuizoval téma sexu, poskytl budoucím rodičům, zejména ženám, možnost plánování rodičovství a větší zodpovědnou svobodu v oblasti sexuality. V moderním světě přinesla antikoncepce s jejími základními vlastnostmi i jiné zdravotní benefity, než je jen ochrana před početím. Pomáhá optimalizovat reprodukční zdraví ženy. Na evropském kontinentu je nejužívanější a nejdůvěryhodnější formou antikoncepce tabletková. Přesto je dodnes stigmatizovaná a mnoho žen se jí vyhýbá kvůli obavám o své zdraví. Moderní medicína však přináší každý rok vylepšení i v této oblasti, aby vyhověla specifickým požadavkům žen a přinášela spolu s jinými zdravotními benefity stále více bezpečnosti.

Čtěte také: Jak žena pozná, že má ovulaci?

Hormony jako ochrana i prevence

Hormonální antikoncepce současné doby představuje pro ženu kromě téměř absolutní ochrany před otěhotněním i mnoho přínosů neantikoncepčního charakteru.
„V určitých případech se předepisuje například při léčbě endometriózy, úspěšně s ní lze řešit poruchy menstruačního cyklu, například silné a časté krvácení (hypermenorea, menoragie), které způsobuje chudokrevnost a je typické zejména pro mladé dívky nebo naopak pro ženy v menopauze,“ vysvětluje gynekolog doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. Lze jí zmírnit i běžné příznaky premenstruačního syndromu, jakými jsou bolesti hlavy, bolesti v pánevní oblasti, napětí v prsou či změny nálad. Za benefit lze považovat i lepší plánování samotné menstruace v závislosti na dávkovacím režimu antikoncepce.
„Je také obecně známo, že hormonální antikoncepce působí preventivně proti závažným chorobám jako rakovina vaječníků, děložní sliznice, proti některým nezhoubným nádorům prsu a určitým typům cyst na vaječnících a v prsou. Studie také dokazují, že u žen, které užívají hormonální antikoncepci, je výrazně nižší výskyt mimoděložního těhotenství. Pozitivní účinky byly prokázány i při akné," jmenuje doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Čtěte také: Bulka v prsu neznamená vždy rakovinu

Tablety jsou stále první volbou

Antikoncepčních přípravků na trhu je mnoho. Dělí se na hormonální a nehormonální, krátkodobé a dlouhodobé, reverzibilní a nereverzibilní (sterilizace). Právě hormony jsou však přidanou hodnotou pro ženy, které antikoncepcí nechtějí řešit jen samotnou prevenci otěhotnění. Hormonální antikoncepce se vyrábí ve formě pilulek, vaginálních kroužků, náplastí, injekcí, podkožních implantátů či nitroděložního tělíska. Tabletová forma však zůstává stále první volbou žen a je doporučována mezi odborníky. Je diskrétní, má jednoduché užívání, je možné ji kdykoliv přerušit nebo změnit.
„Po vysazení hormonální antikoncepce kvůli plánovanému otěhotnění je dokonce návrat k původní aktivitě vaječníků (schopnost otěhotnět) poměrně rychlý a otěhotnění je srovnatelné jako u žen, které využívají nehormonální metody antikoncepce,“ říká MUDr. Vladimír Cupaník, CSc.

Čtěte také: Zapomenutá antikoncepční pilulka. Jak postupovat?

Tělo a „cizí“ hormony

Pro ženské tělo jsou typické hormony estrogen a progesteron. Jejich syntetické ekvivalenty se nacházejí v tabletové antikoncepci buď v kombinaci estrogenu s gestagenem (syntetický progesteron), nebo je obsahem hormonální antikoncepce pouze 1 hormon – gestagen. Díky pravidelnému užívání v ženském těle upravují některé biologické procesy a pro ženy se zdravotními problémy mohou přinášet množství benefitů, zejména, pokud jde o reprodukční zdraví.
„V současné době je na trhu velké množství moderních antikoncepčních přípravků, které při správném výběru neškodí zdraví, nezpůsobují přibývání na váze a netlumí chuť na sex. Hormony v antikoncepčních přípravcích sice nejsou tělu vlastní látky, ale svým chemickým složením se jim velmi podobají. Jejich vzájemný poměr je někdy dokonce výhodnější než v přirozeném cyklu. Hormonální antikoncepce snižuje riziko rakoviny vaječníků a děložní sliznice o 40 až 60 %. Tato čísla se týkají preparátů s nízkým obsahem estrogenů,“ říká MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. Estrogen a gestagen lze nalézt v klasické kombinované hormonální antikoncepci. Nejnověji se tabletky zjednodušují a při jejich vývoji se vynechává právě estrogen, který může u některých žen, způsobovat nežádoucí vedlejší účinky, a tak představovat pro mnohé ženy obavu z možného výskytu hluboké žilní trombózy.

„Z pohledu mechanismu účinku, estrogen brání růstu folikulů, tedy vývoji potenciálně oplodnitelného vajíčka. Syntetický progesteron (gestagen) drospirenon zase v 99 % potlačuje ovulaci čili nedochází k uvolnění vajíčka do vejcovodu. Zároveň zahušťuje hlen v děložním hrdle, čímž brání průniku spermií do dělohy. Trend ve vývoji nových a moderních kontraceptiv je obsah pouze progestagenu bez estrogenu. Z pohledu přirozenosti pro tělo a jemu blízkých hormonů je po progesteronu nejoptimálnější právě gestagen drospirenon,“ vysvětluje odborník ze Sanatoria Koch.

Čtěte také: Pohotovostní antikoncepce - její spotřeba v létě roste o 15 %

Šetrnější a inovativní

Perorální antikoncepce s obsahem gestagenu drospirenonu bez estrogenu, představuje milník současné medicíny.
„Antikoncepce bez estrogenu brání vzniku ovulace, tedy uvolnění vajíčka, a současně má vliv na hustotu hlenu v děložním hrdle. Zahušťuje ho a tím brání průniku spermií do dělohy, “ objasňuje MUDr. Vladimír Cupaník, CSc. Drospirenon má pozitivní účinky ve smyslu, že nezpůsobuje zadržování vody v organismu, což může mít souvislost se změnou hmotnosti, neovlivňuje hodnoty krevního tlaku, dokonce u žen s hraniční hypertenzí krevní tlak snižuje. Kromě toho má příznivý vliv na dobrou kvalitu pleti. Neovlivňuje cholesterol a nemá vliv na hemokoagulaci. Jde tedy o progestagen s vlastnostmi blízkými přirozenému progesteronu. Vývoji antikoncepce bez estrogenu předcházelo mnoho let výzkumu. Rozsáhlé klinické studie absolvovalo velké množství žen. Vysoký bezpečnostní profil je jedním z hlavních atributů této antikoncepce bez estrogenu. Kromě toho obsahuje pouze minimální množství gestagenu pro zachování antikoncepční účinnosti a je vhodná pro široké spektrum žen.
„Antikoncepční účinek, tedy spolehlivost jednosložkové antikoncepce, která obsahuje pouze gestagen, je stejná jako u kombinovaných přípravků, a navíc spokojenost uživatelek s touto novou, čistě gestagenní antikoncepcí, je až 97 %“ potvrzuje lékař Vladimír Cupaník. Tato nová antikoncepce, obsahující pouze gestagen, bez tromboembolických příhod potvrzených v rozsáhlých klinických studiích, je proto vhodnou volbou pro široké spektrum žen, kterým by kombinované preparáty s obsahem estrogenu mohly způsobit nežádoucí vedlejší účinky, včetně kojících matek.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

64%
36%
Zatím hlasovalo 609 lidí

Mohlo by vás zajímat

Menstruační cyklus

Menstruačním cyklem nazýváme pravidelné opakované krvácení z rodidel ženy, pojem menstruace pak označuje období jednotlivých krvácení.

Hormonální antikoncepce a pleť

Ačkoli je mi už 22 let a beru hormonální antikoncepci, na mé pleti, konkrétně na líčkách se stále tvoří bolestivé akné.

Pět nej otázek o antikoncepci.

Zajímá vás, jakou antikoncepci vybrat, kdy ji vysadit a jak se chránit hned po porodu? Nejen na to má odpověď Radim Uzel.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce