Inzerce

Nedostatek jódu poznáte i podle únavy a studených rukou

( Jiří Holečko | přečteno: 44068x )

Studené prsty na rukou a nohou, únava a spavost, ale i zpomalené reakce nebo snížení duševních schopností. Za to všechno může nedostatek jódu.

shutterstock.com

Je dobré si také připomenout, že jód je nezbytný pro správný vývoj plodu a jeho intelektu. Také pro činnost štítné žlázy, což v podstatě souvisí se zdravým vývojem organizmu, včetně psychiky. Většina z nás asi ví hlavně to, že jeho snížená hladina může za sníženou funkci štítné žlázy, někdy se dává do souvislosti i s depresivními stavy.

Velké studie ukázaly zlepšení duševních schopností u dětí, kterým se podávaly jódové preparáty. Je prokázáno, že ženy s fibrocystickou mastopathií , tedy bulkami v prsu, mají nedostatek jódu a měly by ho dostávat léčebně. Našel jsem také zmínku o úspěšné léčbě cyst vaječníku jódem. Ano, mimo naše hranice probíhá léčba i tímto způsobem. Některé práce dokonce popisují souvislost mezi nedostatkem jódu a zeleným zákalem očním či Alzheimerovou nemocí. Úplně mne šokovalo sdělení, kde je podrobně zdůvodňována možnost, že nedostatek jódu spolupůsobí na vzniku polio, tedy dětské obrny.

Z výše popsaných pozorování je zřejmé, že jód je velmi potřebnou součástí při vytváření rovnováhy vnitřního prostředí.

Jistě je dobré něco vědět o vstřebávání jódu. Hlavně proto, že ho snižují košťáloviny - brokolice, kedluben, kouření i pasivní kouření, nitrity či nitráty, které jsou v nesprávně pěstované zelenině a v uzeninách, a v neposlední řadě snižuje vstřebávání jódu i chlór.

Doporučená denní dávka jódu od 4 let věku je 150 mikrogramů, u těhotných 200 mikrogramů, u kojících ještě o něco více. Jód se vylučuje močí a jeho množství se dá zjistit při sběru moči za 24 hodin.

Jak se jód vstřebává?

Ne všichni vědí, že jód se vstřebává kůží. Měl jsem klientku, byla rok ve Vietnamu jako instruktorka potápění. V Analýze měla 110 procent normy jódu.

Jód se vstřebává ze střeva. Hlavním zdrojem jsou mořské ryby a mořské chaluhy tmavé barvy. Chaluha kombu obsahuje 2500 mikrogramů jódu v 1g, chaluha nori má 16 mikrogramů v 1g a hijiki má 629 mikrogramů v 1g sušiny. Pro pořádek musím zmínit, že jód je obsažen i v mořských korýších, mořských slávkách a humrech.

Vedle „věcí“ z moře obsahují jód bílé fazole a neloupané brambory  –  ve 100 gramech mají shodně 60 mikrogramů jódu. I vejce obsahuje jód - asi 10 mikrogramů v 1 vejci.

Jestli spoléháte na příjem jódu z jodidované soli (průměrně je v ní kolem 70 mikrogramů jódu v 1g soli), pak byste měli vědět, že tělo z ní vstřebává asi jenom 10% jódu. Důvodem je velké množství obsažených chloridů. Nehledě na to, že solit lékaři nedoporučují. Pokud kvůli jódu kupujete mořskou sůl, pak je pro vás asi důležitá informace, že obsahuje méně než 1 mikrogram jódu v 1g. Vstřebatelnost je podobná jako u soli kuchyňské.

Čtěte také: Sůl nad zlato?

Je dobré vědět, že při vaření s pitnou chlórovanou vodou vznikají díky jodidované soli jódooctové a chlórojódooctové kyseliny, které jsou cytotoxické, tedy rakovinotvorné.

Překvapením možná je, že jód je běžně dodáván do žrádla dobytka.

Kdo by měl na příjem jódu dbát hlavně?

Jednoznačně všechny ženy – matky. Pro ty platí doporučení v podstatě absolutně, také je to důležité jako příprava pro plánované rodičovství. To stejné platí pro akční muže, kterým říkáme rychlé metabolické typy. Obecně jsou tato doporučení pro nás pro všechny ve střední Evropě až na výjimky – tedy například ty, kteří mají zvýšenou funkci štítné žlázy.

Suplementace, tedy dodávání jódu, ať už formou „mořských doplňků“ nebo ve formě suplementů je jistě nezbytnou součástí naší snahy o vytváření rovnováhy vnitřního prostředí. Nedostatek jódu v našem těle a tedy jeho nedostatečný přísun dokazují hodnoty jódu stanované v analýzách z vlasů nebo 24 hodinovým sběrem moči.

Jód obsažený v multivitaminech se prakticky nevstřebává a je v preparátech pouze z komerčních důvodů. Kvalitní jód, velmi dobře vstřebatelný, je volně v prodeji na Ukrajině („může“ za to Černobyl). Nesmí se však dovážet do EU.

Zařazujete do svého jídelníčku pravidelně mořské ryby? Napište nám o tom v diskusi nebo na mailu redakce@ordinace.cz


Literatura:

  • Arbesman H. Dairy and acne-the iodine connection. J Am Acad Dermatol. 2005 Dec;53(6):1102.
  • Becalski et al, Health Canada
  • Estes NC. Mastodynia due to fibrocystic disease of the breast controlled with thyroid hormone. Am J Surg. Dec 1981; 142:764-766.
  • Ghent WR, Eskin BA, Low DA, Hill LP. Iodine replacement in fibrocystic disease of the breast. Can J Surg. Oct 1993; 36:453-460.
  • Holmes AD, Remington RE. Iodine content  of American cod liver oil. Am J Dis Child. 1935,49(1): 94
  • Smyth, PP. The Thyroid, Iodine and Breast Cancer. Breast Cancer Research. 2003, issue 5, pp. 235–238.
  • Hyperthyroidism - Wikipedia, the free encyclopedia
  • http://www.livestrong.com/article/253747-does-sea-salt-have-iodine-in-it/
  • http://www.ehow.com/list_6910044_foods-high-iodine-content.html#ixzz1gyMWezig
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Marcela
1x

To je z nedostatku jódu jo? Já mám furt studené ruce a nohy, myslela jsem, že je to špatným prokrvením...kupuju si GinkgoMax s lecitinem, ten je dobrý jak na paměť tak právě na studené nohy, beru ho už asi půl roku a je to mnohem lepší, ten jód zkusím taky zařadit do jídelníčku. Děkuju za článek.

Marcela K.
1x

Nechte si udělat u obvoďáka krevní test na štítnou žlázu. V případě potřeby nasadí léky. Já se už léčím a cítím se mnohem líp.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 308 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Počítačová tomografie (CT) neboli "CéTéčko"

Je to nebolestivá vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout vnitřní orgány celého Vašeho těla. Poskytuje odborníkovi důležité informace například o Vašem mozku, páteři, kloubech a důležitých hrudních a břišních orgánech. Je to "okno" do Vašeho těla, které není potřeba otvírat.

Hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy)

Porucha funkce štítné žlázy je velmi častým problémem.

Překvapivé příznaky problémů se štítnou žlázou

Možná znáte klasické příznaky potíží se štítnou žlázou. Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) způsobuje, že se více potíte, zhubnete a zrychlí se vaše tepová frekvence. Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) dělá pravý opak. Může se objevit únava, zimomřivost, svalové křeče nebo zvýšení tělesné hmotnosti. Ale existují i ​​další méně zjevné známky, které byste neměli podceňovat.

Štítná žláza - proč její onemocnění postihuje především ženy?

Mnoho žen trápí únava či přibírání na váze, ale nespojují si to s možným onemocněním štítné žlázy, protože se domnívají, že jde o následek jejich životního stylu. Nemoci štítné žlázy je však třeba začít léčit co nejdříve, aby se předešlo komplikacím, například problémům s otěhotněním.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.