Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Potíže se štítnou žlázou mohou být důsledkem stresu i dovolené v Egyptě

( Renata Vyšínová | přečteno: 120918x )

Začíná to nenápadně – občas vám buší rychleji srdce, jste podráždění a nervózní, nohy vás odmítnout vynést do schodů. Přesně takhle se projevuje hyperfunkce štítné žlázy. Tloustnutí, únava, zimomřivost a ospalost, to jsou zase příznaky toho, že štítná žláza nefunguje dost.

shutterstock.com

Zhruba deset procent populace trpí některou z nemocí štítné žlázy, tedy tyreopatií. „Je to podobný počet, jako diabetiků. O diabetu slyšíte často, ale štítná žláza zůstává jakoby stranou. Přitom na hormonech, které produkuje, závisí tolik procesů v těle, že bez nich nemůžeme žít,“ upozorňuje Doc. MUDr. Petr Vlček, CSc., přednosta Kliniky nukleární medicíny a endokrinologie UK 2. LF a FN Motol.

Tvorba hormonů štítné žlázy je závislá na tom, zda máme v těle dostatek jódu. „ Téměř jeden a půl miliardy lidí na světě trpí nedostatkem jódu. Víc jak dvě stě miliónu lidí má sníženou činnost štítné žlázy,“ vysvětluje docent Vlček.

Nedostatek jódu a v důsledku toho snížená hladina hormonů, ovlivňuje metabolismus cukrů, takže zvyšuje riziko vzniku cukrovky. Má na svědomí také zvyšování hladiny cholesterolu, čili zakládá na kardiovaskulární onemocnění. Jeden z lékařů prohlásil, že když štítná žláza mluví, srdce naslouchá – vztah mezi těmito dvěma orgány je totiž velmi úzký. Porucha činnosti štítné žlázy vede k nedostatku nebo nadbytku hormonů. Ať tak či tak, vždy na to srdce reaguje.

Snížená činnost štítné žlázy zpomaluje metabolismus – srdeční frekvence je příliš nízká nebo nepravidelná, může vzniknout i chvění srdce s poruchou tepů. Důsledkem toho může být postupně až bradykardie, tedy arytmie, která způsobí nedostateční zásobení orgánů a tkání těla kyslíkem a živinami. Závažná bradykardie může skončit až zástavou srdce. Zvýšená hladina hormonů pak srdeční tep zrychlí.

Jak poznám, že mám nemocnou štítnou žlázu?

Příznaky snížené funkce štítné žlázy jsou snadno přehlédnutelné a často podceňované. Mnoho lidí je přičítá nadměrnému stresu: únava, slabost, ospalost, snížená schopnost soustředění a horší paměť, zimomřivost, tloustnutí, zadržování tekutin, zácpa, bolest svalů a kloubů, potíže s menstruací u žen a poruchy potence u mužů. Projevuje se také špatnou kvalitou vlasů a nehtů – jejich lámáním, suchou a šupinatou kůží.

Z plného zdraví ale může propuknout i hyperfunkce štítné žlázy. „Pokud žláza pracuje příliš, hrozí naopak hypertenze, tedy zrychlený tep. Pacient je celkově zrychlený, má průjem, hubne, je nervózní a nohy ho neunesou. K lékaři pak přichází s tím, že má zřejmě něco s koleny, v horším případě se bojí rakoviny,“ uvádí docent Vlček a dodává: „Je zapotřebí, ale lékař odhalil pravou příčinu potíží a začal podávat léky, které upraví hladinu hormonů štítné žlázy,“ popisuje příznaky doktor Vlček. Štítná žláza se zvětší - ženy najednou nesnesou na krku řetízek, muži kravatu.

Proč štítná žláza onemocní?

Důvodů, proč štítná žláza nepracuje dostatečně, je několik: autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém „nerozpozná“ žlázu a napadne ji, což vede k její destrukci. Příčinou může být i nádoru nebo ozáření štítné žlázy. Tento problém ale může být i vrozený.

Zvýšená činnost je způsobena zánětem štítné žlázy v důsledku autoimunitní reakce nebo virové infekce. Může se zhoršit a projevit například po náhlém přísunu většího množství jódu do organismu, což se může stát i podáním kontrastních látek s jodem, což se dělá při vyšetření CT nebo katetrizaci. „Z praxe vím, že lidé onemocní po nějakém závažnějším infekčním onemocnění, prodělaném stresu, ale také v důsledku přetížení organismu – například pobytem v horku. Například, když vydáte na celý den na výlet do Údolí Králů, kde vystavujete organismu extrémně vysokým teplotám a dávkám UV. Právě to může být spouštěč choroby,“ upozorňuje přednosta kliniky docent Vlček.

Ohroženější jsou ti, kteří:

  • Mají toto onemocnění v rodině.
  • Mají sami, nebo v rodině diabetes prvního typu nebo celiakii.
  • Byli v minulosti ozářeni.
  • Léčí se některými léky – biologickou léčbou, lithiem, amiodaronem.
  • Ženy, které trpí neplodností, prodělaly potrat či předčasný porod.

Léčba štítné žlázy

Pokud lékaři odhalí nedostatečnou činnost štítné žlázy, pak nasadí léky, které je do těla dodají. Jde o syntetické hormony, které působí stejně, jako váš přirozený. Pokud pacient dostane léky, nemá žádné příznaky a nemoc mu nijak nezkracuje život. „Zásadní je ale přijít na problémy včas. Právě proto, abychom zmenšili například i pravděpodobnost kardiovaskulárních komplikací,“ říká docent Vlček. Ostatně vztah mezi chorobami štítné žlázy a srdcem je tématem letošního 4. Světového týdne štítné žlázy, který je od 21.5. do 27.5.

Řešením nadměrné činnosti štítné žlázy je dodávání látek, které sníží produkci hormonů. Jejich účinek nastupuje po několik týdnů a ze začátku se současně s nimi podávají i léky, které zklidňují srdeční činnost. Pacient ale musí dodržovat i klidový režim, neměl by pít alkohol, kouřit. Měl by mít i podpůrnou léčbu vitaminem B, kalciem a vitaminem D.

Další možností léčby štítmé žlázy je operace, nebo léčba radiojodem.

Lze potížím zabránit?

Základem prevence je dostatečný přísun jódu. Pokud máte jakékoli podezření, že není vaše štítná žláza v pořádku, měli byste to říci svému lékaři. Pozor by na sebe měly dávat hlavně těhotné ženy, protože neléčené choroby štítné žlázy mohou skončit závažnými komplikacemi až poruchou vývoje plodu.

Máte zkušenosti s touto chorobou? Napište nám do diskuse nebo na mail [email protected].

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Emanuela
7x

Dobrý den, při dvouleté prohlídce mě lékař poslal na vyšetření štítné žlázy neboť se mu zdálo, že na pravé straně ji mám zvětšenou, byla jsem odborně prošetřena ale má štítná žláza pracuje dobře a je v pořádku, akorát mi lékař řekl, že ji mám opravdu větší než tu druhou o pár mil. , ale co vím tak to mám od děctví, i má dcera to tak má a pak jsem se dozvěděla, že matka také.Zřejmě jsem se s tím tak narodila-je to tak možné? děkuji

Alena
10x

Dobrý den. Děkuji za pojednání o poruchách činnosti štítné žlázy. K tomuto onemocnění mám rodinné dispozice. Moje maminka v mládí trpěla sníženou unkcí štítné žlázy. Starší syn se od 3 let léčil pro poruchu funkce štítné žlázy. Já sama jsem se cítila v pořádku a bez příznaků onemocnění Stres, náhlé změny nálady, značná únavnost, vyčerpání, špatný stav nehtů a vlasů, zácpa, problémy se zažíváním,které se v určité době dostavily, to vše jsem přičítala klimaktériu a vyčerpávající práci při podnikání.Teprve když jsem si myslela, že již nemohu únavu unést, že usínám za pochodu a nemohu dál, letmo jsem se o svých potížích zmínila svému obvodnímu lékaři. Okamžitě zareagoval, provedl krevní testy a bylo jasno. Snížená funkce štítné žlázy. Nasadil léky a opět se cítím dobře. Pracuji na plné obrátky, mám radost ze života a jsem bez depresí. Závěrem podotýkám, že jsem skutečně byla opakovaně v Egyptě, v Údolí Králů a že se své zdravotní problémy začala pozorovat skutečně po návratu z této destinace. Alena

Sylva
7x

Mám podobné příznaky..občas se mi přidá třes dolních končetin,léčim se na deprese. Od lonˇského podzimu jsem přibrala 7 kg a začala jsem mít problém s menzesem. Kdo mi může udělat tyto testy? Děkuji.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 15. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Sonografie (vyšetřování ultrazvukem)

Vyšetřování ultrazvukem je v současnosti základní a pravděpodobně i nejrozšířenější zobrazovací diagnostickou metodou. Má totiž mnoho předností: nezatěžuje vyšetřovaný organizmus pronikavým zářením ani nutností podávat kontrastní látku jako metody rentgenové, a vyšetřovací přístroj není zdaleka tak drahý jako u počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MR). Navíc lze, je-li to potřeba, vyšetřovat přímo u lůžka nemocného. Vyšetření je možno dokumentovat: jednotlivé záběry na speciální papír nebo celý průběh na videokazetu.

Počítačová tomografie (CT)

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

Cukrovka a poruchy štítné žlázy

MUDr. Vladimír Weiss3. interní klinika VFN, 15. listopadu 2001

Hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy)

Porucha funkce štítné žlázy je velmi častým problémem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce