Inzerce

Nedostatek slunce zhoršuje průběh alergické rýmy

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6388x )

Nedostatek slunečního záření nemůže pouze za špatnou náladu, ale způsobuje také zdravotní potíže. Dle nové studie mohou zhoršení zdravotního stavu zaznamenat i lidé trpící alergickou rýmou.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Při pobytu na slunci mohou své potíže naopak zmírnit. Může za to vitamin D, jehož nedostatek v těle projevy alergické rýmy dokáže zhoršit až o 80 procent. Alergičtí pacienti by proto měli v kritickém období více pobývat na slunci či do svého jídelníčku zařadit potraviny, které tento vitamin obsahují.

Díky slunečnímu záření se v těle tvoří vitamin D, který je důležitý zejména pro kosti, svaly a zuby. Jeho nedostatek pak může způsobovat svalovou slabost, srdeční selhání a řadu dalších nemocí. Doposud se ale nevědělo, že zhoršuje i průběh alergické rýmy.
V některých případech až o 80 procent. Lidé trpící tímto onemocněním dýchacích cest by se proto slunečnímu záření rozhodně neměli vyhýbat.
Pro zlepšení svého zdravotního stavu by pacienti do svého jídelníčku také měli zařadit například ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky, tedy potraviny, které tento vitamin rovněž obsahují.

Alergická rýma je rozšířený zdravotní problém

Alergická rýma je jedním z nejčastějších chronických alergických onemocnění horních cest dýchacích, které podle kvalifikovaných odhadů postihuje asi 20 procent lidí na celém světě. „Mnoho z nich si přitom nepřipouští, že by jejich rýma mohla být chronické povahy, a proto se neléčí vůbec nebo nesprávně pomocí volně prodejných léků – např. nosních kapek. Mezi spouštěče alergické rýmy patří zejména pyly, roztoče, domácí prach, dále plísně či zvířecí alergeny. Nejčastěji se projevuje na jaře s vazbou na rychlý nástup pylů jarních stromů, někteří lidé ale trpí i její celoroční formou,“ říká MUDr. Irena Krčmová, Ph.D., primářka Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Toto onemocnění má velmi negativní vliv na kvalitu jeho života. Alergická rýma a její průvodní projevy, mezi které patří například zánět spojivek nebo zhoršené dýchání díky nosnímu ucpávání, totiž výrazně snižují kvalitu spánku či pracovní výkonnost. Potíže mohou být omezeny na přijatelnou míru v případě, že nemocný navštíví lékaře a včasně nasadí protialergickou léčbu.

Neléčená alergická rýma může přerůst v závažné astmatické onemocnění

Pokud se pacient spolehne na „samoléčbu“, vystavuje se riziku, že se z původně méně závažné zdravotní komplikace může rozvinout chronické astma. „Opatrnost je rozhodně na místě. Řada lidí totiž alergickou rýmu podceňuje a považuje ji za banální onemocnění či mylně za obyčejné nachlazení. Pokud ale pacient nepřijde včas, u téměř poloviny z nich hrozí vývoj v průduškové astma, které je celoživotním onemocněním, někdy i se závažným průběhem. V průměru umírá v České republice na astma téměř 100 pacientů ročně,“ uzavírá MUDr. Irena Krčmová, Ph.D.

Přečtěte si také

Vyčistěte na jaře tělo i mysl

Klíšťata letos útočí brzy

Alergická rýma může způsobit i astma

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 323 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Proč máte potíže s dýcháním, zjistí spirometrie

Trápí vás častá dušnost, zadýcháváte se při námaze nebo máte už dlouho pocit, že vám leží na plicích kámen? Všechny tyto příznaky by měly být pro vašeho lékaře důvodem, aby vás poslal na spirometrii. Ta potvrdí, zda jsou důvodem potíží nemoci dýchacích cest.

Alergie přicházejí nečekaně a v každém věku. Otestujte sebe i své blízké

Pálení oči, nosu, kýchání, svědění kůže nebo noční kašel mohou být příznakem reakce na některý z alergenů, které se nacházejí všude kolem nás. Jaro a rozkvetlá příroda každoročně přivádějí do ordinací odborných lékařů tisíce lidí.

Alergie

Alergie může vzniknout kdykoli v životě a také na cokoli. Nezáleží na tom, jak jste staří. Prostě jednou můžete přivonět ke své oblíbené květině a zjistit, že na její pyl začal váš imunitní systém reagoval přemrštěně, čili alergicky. Že máte oteklé oči, škrábe vás v krku a kýcháte.

V létě si dávejte pozor na citrusové vůně

Vlivem zvýšené intenzity slunečních paprsků se v létě u lidí častěji objevují popáleniny, alergické reakce a podráždění pokožky. Vyrážky ale mohou vznikat také důsledkem kombinace slunečních paprsků a látek obsažených v kosmetice. Parfemace výrobků trápí podle Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele Evropské komise až 16 % ekzematiků. O vzniku alergických reakcí i o složení přípravků na léto se v komentáři rozpovídal dermatolog Tomáš Kampe.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.