Inzerce

Nedostatek slunce zhoršuje průběh alergické rýmy

15. dubna 2014, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 5739x

Nedostatek slunečního záření nemůže pouze za špatnou náladu, ale způsobuje také zdravotní potíže. Dle nové studie mohou zhoršení zdravotního stavu zaznamenat i lidé trpící alergickou rýmou.

foto: shutterstock.com

Při pobytu na slunci mohou své potíže naopak zmírnit. Může za to vitamin D, jehož nedostatek v těle projevy alergické rýmy dokáže zhoršit až o 80 procent. Alergičtí pacienti by proto měli v kritickém období více pobývat na slunci či do svého jídelníčku zařadit potraviny, které tento vitamin obsahují.

Díky slunečnímu záření se v těle tvoří vitamin D, který je důležitý zejména pro kosti, svaly a zuby. Jeho nedostatek pak může způsobovat svalovou slabost, srdeční selhání a řadu dalších nemocí. Doposud se ale nevědělo, že zhoršuje i průběh alergické rýmy.
V některých případech až o 80 procent. Lidé trpící tímto onemocněním dýchacích cest by se proto slunečnímu záření rozhodně neměli vyhýbat.
Pro zlepšení svého zdravotního stavu by pacienti do svého jídelníčku také měli zařadit například ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky, tedy potraviny, které tento vitamin rovněž obsahují.

Alergická rýma je rozšířený zdravotní problém

Alergická rýma je jedním z nejčastějších chronických alergických onemocnění horních cest dýchacích, které podle kvalifikovaných odhadů postihuje asi 20 procent lidí na celém světě. „Mnoho z nich si přitom nepřipouští, že by jejich rýma mohla být chronické povahy, a proto se neléčí vůbec nebo nesprávně pomocí volně prodejných léků – např. nosních kapek. Mezi spouštěče alergické rýmy patří zejména pyly, roztoče, domácí prach, dále plísně či zvířecí alergeny. Nejčastěji se projevuje na jaře s vazbou na rychlý nástup pylů jarních stromů, někteří lidé ale trpí i její celoroční formou,“ říká MUDr. Irena Krčmová, Ph.D., primářka Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Toto onemocnění má velmi negativní vliv na kvalitu jeho života. Alergická rýma a její průvodní projevy, mezi které patří například zánět spojivek nebo zhoršené dýchání díky nosnímu ucpávání, totiž výrazně snižují kvalitu spánku či pracovní výkonnost. Potíže mohou být omezeny na přijatelnou míru v případě, že nemocný navštíví lékaře a včasně nasadí protialergickou léčbu.

Neléčená alergická rýma může přerůst v závažné astmatické onemocnění

Pokud se pacient spolehne na „samoléčbu“, vystavuje se riziku, že se z původně méně závažné zdravotní komplikace může rozvinout chronické astma. „Opatrnost je rozhodně na místě. Řada lidí totiž alergickou rýmu podceňuje a považuje ji za banální onemocnění či mylně za obyčejné nachlazení. Pokud ale pacient nepřijde včas, u téměř poloviny z nich hrozí vývoj v průduškové astma, které je celoživotním onemocněním, někdy i se závažným průběhem. V průměru umírá v České republice na astma téměř 100 pacientů ročně,“ uzavírá MUDr. Irena Krčmová, Ph.D.

Přečtěte si také

Vyčistěte na jaře tělo i mysl

Klíšťata letos útočí brzy

Alergická rýma může způsobit i astma

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

    Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

  • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

    Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

    A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.