Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Nový rok s čistým štítem... I domácností!

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 831x )

Novoroční nebo pravidelný celoroční. Pokud sdílíte domácnost s alergikem nebo jím sami jste, bude mít úklid svá specifika, stejně jako vybavení domácnosti a celý denní režim. Portál ProAlergiky.cz přináší tipy, které vám pomohou zvládnout běžnou úklidovou rutinu a poradí, jak omezit kýchání nebo svědění na minimum během celého roku.

proalergiky.cz

Hladký povrch – hladký průběh

Okna bez závěsů, pohovky bez přehozů, koberce bez vysokého vlasu a minimum dekorací. Dodržování těchto jednoduchých pravidel může mít nevídaný vliv na zdravotní stav alergika. Alergik by se měl v bytě obecně vyvarovat vybavení, které by přitahovalo prach a roztoče.
„Volte hladké snadno udržovatelné povrchy, které se dají stírat, a plovoucí podlahu, linoleum nebo parkety, které umožňují jednodušší údržbu mokrou formou,” radí Michal Závacký z portálu ProAlergiky.cz. Nepostradatelnou pomocí v bytě alergika je výkonný vysavač s kvalitním filtrem. Při výběru buďte ale obezřetní, doporučuje se přihlížet k výsledkům nezávislých testů. Pozornost věnujte zejména kritériu účinnosti zachycování nečistot. Některé mechanické vysavače prach pouze zvíří a jemné částečky a alergeny se vracejí zpět do vzduchu, jiné mohou mít nedostatečně utěsněnou konstrukci, a tak část vzduchu uniká jinou cestou, než jen přes filtr. Robotické vysavače kvůli slabému sacímu výkonu zase spíše zametají než vysávají.

Vhodným pomocníkem je parní vysavač, který je vybavený vodním a pěnovým filtrem, které zachytí přes 99 % nasátých nečistot, a HEPA filtrem třídy 12, který odstraní i ty nejmenší částečky mikroprachu a alergenů. Kombinuje parní čištění s vysáváním, takže v jednom kroku odstraní nečistoty, povrch navlhčí i vysuší. Poradí si navíc i s čalouněním a umí vysát i rozlité tekutiny, což ocení zejména rodiče malých dětí.

Když už je řeč o čalounění, zrovna tento typ povrchů alergikovi život neulehčuje. Jak pečovat o čalouněný nábytek, aby se z něj nestal úhlavní nepřítel?
„Bude nezbytné pořídit speciální přípravky, které obsahují povrchově aktivní čisticí látky a přírodní antialergeny. Ty alergeny obalí, naruší jejich buněčnou strukturu a zneutralizují je, díky čemuž se stanou pro alergika neškodné,“ vysvětluje Michal Závacký. Doporučuje se kombinovat přípravky ve spreji, které se používají na nepratelné textilní povrchy, s přípravky na praní, které pomohou s neutralizací alergenů na oblečení a lůžkovinách. Účinné jsou nejen na ty roztočové, ale i prachové, pylové a zvířecí.

Čistý štít – čistý vzduch

I v zimě je třeba kvůli přísunu kyslíku větrat, dovnitř ale občas proniknou i nezvaní hosté v podobě nečistot. Zatímco v jarní a letní sezóně alergiky nárazově trápí především pyly a spory plísní, v zimě se mohou dusit kvůli smogu. Ovzduší letos neprospěje ani energetická krize, kvůli které sáhnou mnozí obyvatelé po nevhodných tuhých palivech. Při zhoršených rozptylových podmínkách dokáže jedna bezohledná domácnost zamořit vzduch karcinogenním kouřem i stovkám svých sousedů.

„Důležité je správné větrání a sledování vlhkosti vzduchu, která by se měla držet ve zdravém rozmezí 40 až 60 %. Větrejte nárazově přes plně otevřená okna, docílíte lepšího výsledku a menších tepelných ztrát než při celodenně otevřeném oknu na větračku. Omezeným větráním nedochází k dostatečné výměně vzduchu a příliš se ochlazují stěny v místnostech, což má za následek snazší srážení vlhkosti a vznik prostředí ideálního pro plísně,“ doplňuje odborník.

Pokud si chcete být kvalitou ovzduší v bytě jistí, pomůže vám čistička vzduchu. Odstraňuje většinu bakterií, nečistot a pachů, některé přístroje si umějí poradit i s viry a snižují poletování vzdušných alergenů a mikroskopických prachových částic v domácnosti. Vypořádá se i se smogem, který se vám vkrade do interiéru během nezbytného větrání.

Hezké sny a zdravou noc

Vlézt si po dlouhém dni do postele a zachumlat se do peřin, to je odměna pro tělo i pro mysl. Teplo a vlhko, které naší přítomností na lůžku vzniká, je ale přirozenou líhní mikroorganismů. Péče o matrace a volba správného ložního prádla jsou tak klíčové.

„Alergik si kromě spánku samotného musí hlídat i prostředí, v jakém se k němu ukládá. Teplo a vlhko jsou ideálním prostředím pro bakterie, plísně a domácí roztoče. Postele bývají hlavním zdrojem roztočových alergenů, a pokud na takovém lůžku spí pravidelně alergik citlivý na roztoče, může mu to výrazně zhoršit jeho zdravotní stav,“ doplňuje Michal Závacký.

Pokud je prokázaná alergie na roztoče, nejúčinnější cestou je obalení veškerých lůžkovin protiroztočovými povlaky, které uvnitř alergeny uzavřou a zabraňují jim proniknout k člověku. Druhou možností, užitečnou především pro atopiky a osoby s oslabenou imunitou, je povlečení s antibakteriální úpravou, které využívá přirozených antibakteriálních vlastností stříbra. To hubí celou řadu mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry, kvasinky nebo spory plísní. Doporučuje se také přeprat lůžkoviny alespoň jednou za dva měsíce nejméně na 60 °C. Při praní na nižší teplotu přidávejte do pračky přísadu na odstranění alergenů. Matrace a gauče můžete vysát kvalitním vysavačem nebo vyčistit horkou párou, v tom případě je ale nezbytné i správné vysušení. Alergik by měl také odstranit zbytečné přehozy na postel a okrasné polštářky.

Jak úklid organizovat, když s alergikem sdílíte domácnost, nebo jím sami jste? Uklízejte, když není alergik doma, a po úklidu pořádně vyvětrejte. Pokud to není možné, alergik by si měl chránit dýchací cesty respirátorem.

Úklid může potrápit nejen respirační alergiky

Samostatnou skupinou jsou chemické alergeny, které trápí zase jiné alergiky. Běžným problémem bývá (často nejen u nich, ale i u atopiků nebo citlivějších osob bez potvrzené alergie) podrážděná a vysušená pokožka. Tu mají na svědomí domácí chemikálie – prací a čisticí prostředky. Někteří lidé jsou přecitlivělí na jejich přísady, jako jsou konzervanty, parfémy a barviva. Nejčastěji jsou zasaženy ruce a objevit se mohou skvrny připomínající ekzém, fleky, ale i krvavé pupínky, praskliny, puchýřky a otoky. Pokud takovou kontaktní alergií trpíte, využívejte vždy ochranné rukavice a běžné prostředky vyměňte za ty šetrné k pokožce. Obsahují méně dráždivých, vysušujících a alergizujících složek.

Desatero domácnosti alergika

1) Uklízejte, když není alergik doma. Pokud jste sami alergičtí, chraňte se respirátorem.

2) Větrejte každý den, prudce a několik minut. Zvažte také koupi čističky vzduchu.

3) Místo koberců volte povrchy, které se dají stírat.

4) Pořiďte si výkonný vysavač.

5) Rozlučte se s dekoracemi a upomínkovými předměty, které se špatně udržují.

6) Omezte pěstování pokojových rostlin, listy přitahují prach a v hlíně se mohou držet plísně.

7) Volte vhodné ložní prádlo, měňte ho zhruba dvakrát do měsíce a perte ho alespoň na 60 °C.

8) Najděte všechna ložiska plísní a odstraňte je vhodným protiplísňovým (fungicidním) přípravkem.

9) Kontrolujte vlhkost vzduchu v místnostech, a pokud často překračuje 60 %, dokupte odvlhčovač.

10) Při úklidu používejte rukavice a volte ekologickou drogerii šetrnější k pokožce i životnímu prostředí.

Nadělte si do nového roku vyšší pohodlí a zdravé prostředí, které vám nebo vašim blízkým uleví od alergických obtíží a zmírní jejich průběh.

Zdroj: ProAlergiky.cz

partner_1.png

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Průduškové astma

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...

Senná rýma

Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.

Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce