ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...
V Česku žije kolem 3,5 milionu nositelů genů alergie. Zhruba 1,5 milionů lidí trpí alergickou rýmou. Mezi nejčastější formu alergií patří ta oční. Každou druhou alergii totiž provázejí oční problémy.
„Nejčastějším projevem oční alergie je zánět spojivek. Ta je často spojena s jinou alergií, nejčastěji se sennou rýmou. Ačkoliv se záněty spojivek objevují nejčastěji během jarního období, mohou vznikat po celý rok. Nejzávažnější formy vznikající na jaře bývají způsobovány rostlinnými pyly,“vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Čtěte také: Alergický zánět spojivek
Oční alergie - důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem
Výrazné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání a zarudnutí očí – to všechno jsou příznaky oční alergie.
„Pokd se objeví tyto příznaky je důležité zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, ty udrží alespoň část alergenu mimo oči. Také je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňuji zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže ještě zhoršit, protože mnutí očí může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se mnutí očí vyhnout,“ doporučil Pavel Stodůlka.
Neléčená alergie může vést k závažným zdravotním potížím
Zejména v jarním období mají alergologická pracoviště napilno. Například v roce 2013 se na alergologii léčilo celkem 890 915 pacientů. V Česku ale přibývá lidí, kteří svou alergii neléčí.
„Neléčené alergie mohou vést k vážným zdravotním potížím. Například alergická rýma trápí kolem dvaceti procent Čechů, neléčená může po delší době způsobit astma. Dlouhodobě neléčená oční alergie může vést k vážným komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může vést k závažnému postižení oka i s trvalými následky na kvalitu zraku,“ varoval Pavel Stodůlka.
Čtěte také: Postižení oční sítnice může znamenat i trvalé poškození zraku
Kdy navštívit lékaře při podezření na alergii?
Alergie se může objevit v jakémkoli věku, spousta lidí si tak na začátku vůbec neuvědomí, že alergií trpí.
„Příznaky oční alergie jsou různé a mnohdy velmi nenápadné. U lidí, kteří očního lékaře navštěvují pravidelně, je onemocnění často odhaleno ještě dříve, než se subjektivní příznaky vůbec podstatně projeví. Při přetrvávající výrazné oční alergii by lidé měli bez zbytečného odkladu navštívit lékaře. Pokud jsou obtíže mírné, ale přetrvávají, návštěva lékaře by měla proběhnout do tří dnů. Při akutní fázi by lidé neměli nosit kontaktní čočky. Návštěva lékaře je nutná kvůli nebezpečí vzniku následných komplikací. Nejlepší je najít příčinu a ve spolupráci s lékařem léčit alergii komplexně. Stejně tak, jako nebývá možné se jednoduše zbavit jednou provždy celkových alergických onemocnění, není úplně jednoduché vyléčit ani oční alergii. Předepsané oční kapky nebo léky ale v naprosté většině případů nepříjemné příznaky alespoň výrazně utlumí, pokud je zcela neodstraní,“ uzavřel Pavel Stodůlka.
Čtěte také: Jak probíhá vyšetření na alergologii