Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Ořešák královský

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 15849x )

Ořešák je mohutný strom s velkou korunou. S věkem se mění barva kůry. Ta je zpočátku světle našedlá, později hnědošedá.

(Juglans regia L.)Příprava čaje

3 čajové lžičky řezaných listů na 2 šálky vody.

Příprava koupele

80 - 100 g na 1 litr vody

Užívaná část

list List    (Folium juglandis)
Slupka    (Pericarpium juglandis)


Sběr a sušení

List sbíráme v červnu. Listy se sbírají bez řapíků. Suší se při teplotě do 40 st . C, zajistit musíme silné proudění vzduchu, neboť pomalé sušení vyvolá zhnědnutí listů a drogu znehodnotí. Oplodí se sbírá těsně před dozráním ořechů. Suší se za stejných podmínek jako list.

Ořešák královský

Jak vypadá

Ořešák je mohutný strom s velkou korunou. S věkem se mění barva kůry. Ta je zpočátku světle našedlá, později hnědošedá. Listy jsou 3 – 4 jařmové s dlouhými řapíky. Ořešák má 2 druhy květů: prašníkové vytvářejí dlouhé jehnědy, zatímco pestíkové jsou po 2-3 umístěny na koncích větévek a jsou poměrně drobné. Plod je ořech, který dozrává koncem prázdnin.

Kde se rostlina vyskytuje

Ořešák se pěstuje v zahradách. Můžeme se s ním často setkat také podél cest a silnic.

Co ořešák kořenobsahuje

List i oplodí obsahuje velké množství tříslovin, silic, hořčin, vitamínu C, karotenoidů, flavonoidů a další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na náš organismus.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Ořešák se používal k ošetření při poranění otráveným šípem, proti onemocnění rozličnými červy a při pokousání psem. Později měl své místo také v léčení nejrůznějších onemocnění kůže a sliznic, podával se při bolesti zubů. Ulevoval pacientům se zvětšenou štítnou žlázou.

Dnes: List a plod ořešáku lze použít vnitřně i zevně. Působí protizánětlivě, čehož se využívá hlavně při místním působení na kůži, ev. sliznici.

Vnitřně: Při celkovém -vnitřním- použití mají schopnost mírně snižovat hladinu cukru v krvi a podporuje chuť k jídlu. Obsahuje látku, která pohlcuje toxické látky, proto se doporučuje při zánětlivých onemocněních trávicích orgánů.
Oplodí se dříve užívalo jako prostředek proti střevním parazitům.

Zevně: V koupelích nebo obkladech na špatně se hojící rány a vředy, ke kloktání (působí proti Staphylococcus aureus), při akné, proti pocení nohou, k posílení růstu a síly vlasů.

Pozn.: Ořechy patří mezi velmi významné zdroje nenasycených mastných kyselin a stopových prvků.

Foto: Lubomír Opletal

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Janička

Chtěla jsem se optat, jestli je ten ořešák fakt dobrý proti parazitům? Kamarád mě nedávno postrašil, že když jím suši a tatarák, tak si mám dávat pozor na "zvířátka" a něčím je hubit.... pomohl by?

Marek

No já myslím, že vám to minimálně neublíží a pokud v sobě něco máte, tak by to mohlo dostat ven. A netrpíte třeba víc únavou nebo bolestma kloubů a tak? Takové ty civilizační choroby, co občas nemaj jiný vysvětlení?

Mája Jonášová

To jako chcete tvrdit, že únava a bolesti kloubů mohou být způsobené parazity? Vždyť paraziti většinou žijou s živočichy v symbióze, ne? Tak proč by škodili hostiteli, který je pro ně vlastně pro jejich přežití potřebný?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce