Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...
(Avena sativa L.)
Příprava nálevu
2-3 čajové lžičky rozmačkaných zrn na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát až 3 krát denně.
Příprava odvaru
2 polévkové lžíce drcených zrn (ovesných vloček) vaříme ve 200 ml vody dokud se objem vody nezmenší na polovinu. Scedíme a pijeme rozdělené do 3 denních dávek.
Užívaná část
Plod (Fructus avenae) |
Sběr a sušení
V době zralosti klasů se oves poseče, vymlátí a poté dobře prosuší.
Jak vypadá
Jednoletá obilnina. Až 1,5 m dlouhé, lysé stéblo je zakončeno kláskem - všestranně rozloženou latou. Plodem je obilka. Kvete počátkem léta.
Kde se rostlina vyskytuje
Protože oves není na půdní podmínky příliš citlivý, je možné ho pěstovat v mnoha oblastech. Podmínkou je dostatek vláhy.
Co oves obsahuje
Pro zrno ovsa je charakteristický obsah škrobů, saponinů, bílkovin, flavonoidů, vitamínů, minerálů, glykosidů (avenin a vanillosid).
Ve slámě je pektin, kyselina křemičitá a malé množství karotenu.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Ovesná kaše se podávala při průjmech a také při kašli. Oblíbený byl v obkladech při pokousání hmyzem.
Dnes: Ovesné zrno se používá vnitřně i zevně.
Vnitřně: Oves má vliv na krevní tlak a působí mírně uklidňujícím účinkem. Používá se při stavech vyčerpání a nervové slabosti, při nespavosti a vysokém krevním tlaku. Vzhledem k tomu, že se dobře vstřebává a je také velmi výživný, doporučuje se podávat při nechutenství, při poruchách trávení, při žaludečních a střevních katarech a v době zotavování po různých nemocech.
Zevně: Koupele s přídavkem odvaru z ovesných vloček se používají při kožních nemocech.
Na co si dát pozor
Oves se nesmí konzumovat při bezlepkové dietě!
Pozn.: Ve formě ovesných vloček se oves konzumuje ve formě nejrůznějších kaší a zdravých cereálních pochutin. Bílkovinný komplex ovsa se ve srovnání s pšenicí vyznačuje snazší stravitelností a vyšším podílem esenciálních aminokyselin.
Foto: Lubomír Opletal
Přidat nový komentář