Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Pandemie negativně ovlivnila duševní zdraví. Pojišťovny přispívají na psychology

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 934x )

V obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci. I proto se rozhodly některé tuzemské zdravotní pojišťovny nabídnout klientům příspěvky na psychoterapie.

shutterstock.com

Každý třetí dospělý se v Česku během koronavirové krize potýká s duševními problémy, uvádí Národní ústav duševního zdraví. Dlouhodobá izolace, osamocení a také obavy z dopadů pandemie způsobily, že mnohem více lidí než dříve potřebuje vyhledat pomoc u odborníků. Ta ale není pro všechny dostupná, a navíc se o ni mnohdy lidé stydí požádat.

Ke zlepšení stavu a úspěšné léčbě je přitom včasná pomoc klíčová. Lidé se mohou obracet na linky důvěry nebo pomoc hledat například přes Národní zdravotnický informační portál. Čím dříve se k odborníkovi dostanou, tím větší šance mám na dlouhodobé zotavení a kvalitní život.

Na nárůst poptávky po terapeutech začaly reagovat i pojišťovny. Přispívat na péči v této oblasti se před pandemií přitom spíše zdráhaly. Na terapeutickou pomoc od loňska přispívá nejen Všeobecná zdravotní pojišťovna, příspěvek na psychoterapii zavedla také Pojišťovna Ministerstva vnitra, Zdravotní pojišťovna Škoda, RBP a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Ta v roce 2018 evidovala celkem 8 452 pacientů s depresemi, na konci roku 2020 to bylo o osm stovek více.

Příspěvek 5 tisíc korun na psychosociální podporu je novým benefitem VZP. Čerpat ho mohou i školáci

Všeobecná zdravotní pojišťovna zařadila od 1. srpna 2021 do nabídky benefitů pro své klienty příspěvek na psychosociální podporu ve výši až 5 tisíc korun.
„Pandemie se podepsala na počtech pacientů trpících stavy úzkosti či depresemi. Našim klientům proto ještě v letošním roce umožníme čerpat mimořádný bonus, který by jim měl pomoci lépe se vyrovnat se situací, kterou každý z nás prožíval jinak a s jinými důsledky. Řada lidí dnes váhá s návštěvou psychoterapeuta třeba i z finančních důvodů, i proto jsme se k tomuto kroku rozhodli,“ říká náměstek ředitele VZP ČR pro služby klientům Ivan Duškov. Nově zařazený příspěvek na psychosociální podporu je stanoven na 500 Kč za jedno sezení u terapeuta, maximální částka, kterou lze čerpat, je 5 tisíc korun. O tento benefit mohou požádat také rodiče pro děti od sedmi let.

VZP tak navazuje na zkušenosti s pilotním projektem Zvýšení dostupnosti psychosociální podpory, který připravila ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví. Ten byl realizován v období od 7. prosince 2020 do 31. května 2021. Klienti starší 18 let v rámci něj mohli čerpat příspěvek ve výši až 7 000 korun na terapeutická sezení u odborníků. Této možnosti využilo 2 772 klientů, kterým pojišťovna vyplatila v součtu 14 786 160 korun.

Terapeutická sezení nově vypsaného benefitu je nutné ukončit do 30. listopadu 2021. Žádosti o příspěvek se přijímají nejpozději do 15. prosince 2021. Příspěvek na psychosociální podporu mohou čerpat i klienti, kteří se zúčastnili pilotního projektu, a to bez ohledu na to, zda již jednou absolvovali všech 10 sezení. Podrobné informace o příspěvku a pravidlech, jak ho získat, jsou zveřejněny na webu.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Až 2500 korun na psychoterapie nabízí Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). Potřebnou terapii klientům ČPZP nabídne asi 180 soukromých psychoterapeutů, kteří absolvovali akreditovaný psychoterapeutický kurz. Seznam terapeutů najdou klienti na webových stránkách ČPZP.

"Jedno sezení u specialisty bude stát pojištěnce ČPZP maximálně 700 Kč. Pojištěnci ČPZP pak od pojišťovny mohou získat až 5x 500 Kč, tedy 2500 Kč,“ vysvětlila podmínky programu Duševní zdraví mluvčí Elena Mazurová.

Příspěvek je určen pojištěncům, kteří v souvislosti s pandemií COVID-19  potřebují psychosociální intervenci. Příspěvek slouží na intervenci absolvovanou u vybraného odborníka - soukromého terapeuta s patřičnou kvalifikací.  Seznam vybraných spolupracujících psychoterapeutů je umístěn zde: Seznam psychoterapeutů.

Příspěvek lze poskytnout také na on-line konzultaci/sezení.

Cena 1 konzultace/sezení je stanovena na maximálně 700 Kč/sezení. Příspěvek je možné čerpat jednotlivě (tj. až 500 Kč po každé konzultaci) nebo kumulovat, tzn. lze doložit i více dokladů o úhradě a částku z dokladů sečíst. Poslední, resp. nejnovější z dokladů nesmí být starší než 3 měsíce.

Obecné podmínky k čerpání preventivních programů naleznete v části "Zásady čerpání preventivních programů". Doklady o úhradě pro čerpání příspěvků lze uplatnit nejpozději do 3 měsíců od data vystavení, příjem dokladů končí 31.12.2021.

Více informací zde.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR

Čerpat z programu duševního zdraví je možné i u Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR, která nabízí až 1500 korun dětem a 500 korun dospělým.

Více informací zde.

Zdravotní pojišťovna Škoda (ZPŠ, 209) přispívá svým pojištěncům 500 korun.

„Příspěvek je možné čerpat jednou za rok po doložení absolvování psychologického nebo psychoterapeutického poradenství certifikovaným specialistou,“ upřesnil asistent ředitelky ZP Škoda Petr Kvapil.

Více informací o čerpání příspěvku získáte přímo u vaší pojišťovny.

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna

Zdravotní pojišťovna RBP má projekt na podporu psychosomatické medicíny. Cílem je zvýšit efektivitu léčby pacientů s chronickými obtížemi a za pomoci psychosomatické medicíny snížit celkové náklady na léčbu a opakovaná vyšetření u chronických obtíží. Pilotní projekt probíhá v letech 2020 a 2021.

„Počet konzultací není omezený, stanoví ho příslušný odborník,“ uvedl Ivo Čelechovský z oddělení komunikace RBP.

Jak příspěvek čerpat?

Psychosomatická léčba je založena na pohovoru, během kterého by měl lékař nebo psycholog vyhodnotit, jaké životní momenty mohou stát za zdravotními problémy pacienta. Příspěvek RBP na jednu uskutečněnou psychosomatickou konzultaci ve výši 750,- Kč je hrazen z projektu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Úzkost a strach

Jedná se o jevy, které jsou vlastní každému člověku, samy o sobě mají ve své podstatě ochranný význam. Umožňují jedinci reagovat včas na hrozící nebezpečí, kterému může organismus čelit buď bojem a nebo útěkem. Proto ne každý takovýto příznak lze "psychiatrizovat", tzn. považovat jej za příznak duševní nemoci.

Kalendárium - Listopad

Nastává nám měsíc marného čekání na trochu slušné počasí, měsíc marného čekání na několik slunečních paprsků na zamračené obloze. Všichni víme, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař.

Duševní choroby

MUDr. Pavel DoubekPsychiatrická klinika VFN, 6. června 2001

Deprese - co to je a u koho se vyskytuje?

Deprese (dříve nazývaná melancholie) je onemocněním duše, ale také celého těla. Jde o závažnou psychickou poruchu, která postihuje až 10 % obyvatelstva. Ve své nejtěžší formě se projevuje smutnou a sklíčenou náladou, která způsobuje nemocnému duševní trýzeň a bolest.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce