Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Parodontitida

(MUDr. Tomáš Kohoutek | přečteno: 103381x )

Správně se toto onemocnění nazývá parodontitida (latinsky parodontitis), protože jde o zánětlivý proces. Tento zánět provází lidské jedince již od počátku věků a nejen je - lze najít příznaky parodontitidy i u řady zvířat.

No – a co dál, když už víme, co nám je?

Nejdříve je naprosto nutné zajistit trvalou a dokonale prováděnou ústní hygienu. Proto provádí zubní lékaři nebo zubní hygienistky individuální instruktáž zubní a mezizubní hygieny. Každý pacient by se měl naučit používat správnou techniku čištění. Pravidelná motivace a kontroly směřují k důslednému ničení zubního plaku. Perfektní hygiena je pracná, ale naprosto nutná. Odstranění příčin zánětu je vhodné podpořit léčbou vnějších příznaků. Zánětlivě prosáklé, masivně krvácející dásně pomůže zklidnit vhodné složení zubní pasty a ústní vody. To pak musíme provádět pravidelně a podle doporučení lékaře sami.

Co ale sami nedokážeme, dokáže lékař. Odstraní zubní kámen a všechny vlivy, které mechanicky poškozují dásně (staré a nevhodné plomby nebo korunky, hrany protéz a pod.) Odstraní všechny zubní kazy, v nichž se drží bakterie. Také je nutné vyrovnat skus – tedy vyloučit přetěžování některých úseků chrupu. Někdy je nutné dokonce přistoupit k chirurgické léčbě – odstranit příliš zduřelé dásně, vytáhnout zuby, které nemají naději na záchranu. Často je třeba upravit postaveni zubů ve skusu pomocí „rovnátek“.

Dále je nutné nahradit již ztracené zuby pomocí správně zvolených protéz ať už pevných (korunky a můstky) či snímacích. V řadě případů je vhodné i používání léků – především antibiotik a dalších léků, které regulují složení bakterií v našich ústech, v některých případech léků tlumících bolesti a nebo posilujících naši obranyschopnost.

Všechny kroky léčby je třeba pravidelně kontrolovat a doplňovat při návštěvách zubní ordinace. Ty jsou v průběhu léčby mnohem častější. Pro celou dobu léčby se musíme obrnit trpělivostí, protože léčba není nikdy tak rychlá a jednoduchá, jak bychom si přáli.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Michal
2x

Mám olej s bylinným extraktem, který vyléčí bez problemu paradentózu. I když se to zdá neuvěřitelné, protože paradentóza je nevyléčítelná, ale jetomu tak. Stačí týmto olejíčkem potírat ďásna co nejčastějí, třeba i prstem ( kapnout olej na prst a potřit ). Můžete se obratit na mne na tel. č. 596744672, 608431916

jarka
2x

A to i tehdy, když se zub kývá, olej pomůže ?

Vlasta
1x

Dobře, dobře, a co bylinná ústní voda Dr.Landy? tel.602 371 079


Celkový počet příspěvků v diskusi: 12. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Kovová pachuť v ústech má většinou jednoduché vysvětlení

Kovovou pachuť v ústech může způsobovat řada faktorů, od špatné ústní hygieny až po vedlejší účinky léků nebo těhotenství. Jestliže tento stav přetrvává delší dobu, může být příznakem vážnějšího onemocnění.

Antibiotika versus sluneční záření

Léčba antibiotiky s sebou nese několik omezení. Od dodržování klidového režimu, abstinenci až po ochranu před sluncem. Některé typy zvyšují citlivost kůže na slunce, proto je třeba před pobytem na slunci dbát zvýšené opatrnosti. Při užívání určitých typů léků dochází ke změnám na kůži, která se stává citlivější k působení UV paprsků.

Zasažení bleskem a jak se správně chovat za bouřky?

I když k přímému zásahu člověka bleskem dochází jen zřídka, končívají podobné případy mnohdy tragicky a proto je dobré chovat se za bouřky rozumně.

Vypadávání vlasů u žen v menopauze

Můžete doporučit vhodný šampón na vlasy, který je vhodný proti vypadávání vlasů u žen v menopauze?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce