Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
Pelyněk pravý
(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 13816x )
Pro pelyněk je charakteristický vysoký obsah silice (thujon, azulen), hořčin (absinthin, anabsinthin), a rostlinných antibiotik.
(Artemisia absinthium L.)
Příprava čaje
1 čajová lžička řezané drogy na šálek (200 ml) horké vody. Pije se 3 krát denně.
Užívaná část
![]() |
Nať (Herba absinthii) |
Sběr a sušení
V době květu se seřezává horních asi 30 cm natě. Nať sbíráme za slunného dne, nejlépe v poledních hodinách. Sušíme pokud možno rychle v tenké vrstvě nebo ve svazcích, na vzdušném místě. Nevadí sušení na slunném místě.

Jak vypadá
Vytrvalá bylina, dosahující výšky přes 1 metr. Je charakteristická tím, že lodyhy tvoří trsy, spodní část lodyh je dřevnatá a rostlina má stříbřitou barvu. Zatím co přízemní listy mají řapík dlouhý a jsou třikrát peřenodílné, listy lodyžní mají řapík jen kratinký a jsou dvakrát nebo pouze jednoduše peřenodílné. Drobounké květní úbory tvoří v horních částech lodyh laty. Plody jsou nažky. Kvete v létě.
Kde se rostlina vyskytuje
Pelyněk najdeme v okolí cest a na stráních.
Co pelyněk obsahuje
Pro pelyněk je charakteristický vysoký obsah silice (thujon, azulen), hořčin (absinthin, anabsinthin) a rostlinných antibiotik.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Ve starověku byl považován za protijed odvaru z bolehlavu a při otravě muchomůrkami.
Dnes: Pelyňkovou nať lze použít vnitřně.
Vnitřně: Díky obsahu silic a hořčin je velmi silným prostředkem podporujícím vylučování trávicích šťáv. Působení také na zmírnění křečí hladkého svalstva trávicí trubice a má schopnost dezinfikovat a zlepšovat vstřebání živin ve střevě. Zlepšuje střevní peristaltiku (pohyblivost střev). Pro tyto vlastnosti se používá při nechutenství, při nedostatečném vylučování žluči a žaludeční šťávy, při křečích ve střevech a proti hlístům.
Na co si dát pozor
Nesmí se užívat v těhotenství! Ve vyšších dávkách a při dlouhodobějším užívání (už po cca 2 týdnech) může vyvolat křeče, závratě a poruchy vědomí!
Pozn.: Pelyněk je součástí originálně vyráběných přípravků. Je součástí likéru „Absint“. Sušená rostlina účinně odpuzuje hmyz, např. moly.
Inzerce
Související články
Léky a doplatky
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Poraďte se s lékařem
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Přidat nový komentář