Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Pojištění na studentské brigádě

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2088x )

Je pravda, že když si budu jako studentka přes prázdniny vydělávat na brigádě, tak za mě stát přestane platit pojistné? A jak je to během studia?

Otázky a odpovědi
shutterstock.com

ODPOVĚĎ:

Pokud student bezprostředně pokračuje v dalším studiu, bez jakéhokoliv přerušení, má statut nezaopatřeného dítěte (a nárok na platbu pojistného státem) i v době prázdnin mezi jednotlivými ročníky nebo mezi SŠ a VŠ, a to bez ohledu na skutečnost, je-li v té době výdělečně činný.

Případná výdělečná činnost je pro zařazení do kategorie "nezaopatřené dítě" podstatná, až když už na období po ukončení studia bezprostředně nenavazuje další studium.

Čtěte také: Test na protilátky proti infekčnímu onemocnění: kdy ho hradí pojišťovna?

Ten, kdo po ukončení střední školy už nebude dál studovat, je "krytý" do konce školního roku, tj. do 30. 6. příslušného roku, bez ohledu na skutečnost, je-li v té době výdělečně činný. V době školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia je považován za nezaopatřené dítě, pouze když nevykonává po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost ani nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci (výdělečná činnost a nárok na podporu na sebe ani nesmí navazovat tak, že trvají po celý kalendářní měsíc). To se týká jak úspěšných maturantů, resp. absolventů střední školy, tak těch neúspěšných, kdy žák nevykonal v určeném termínu úspěšně maturitní zkoušku, závěrečnou zkoušku nebo absolutorium a byla mu povolena opravná zkouška, odklad zkoušky či její opakování.

Vysokoškolští absolventi, kteří už dál nestudují, mají statut nezaopatřeného dítěte po celý kalendářní měsíc, v němž řádně ukončili studium na vysoké škole (bez ohledu na skutečnost, jsou-li v té době výdělečně činní), a dále následující jeden kalendářní měsíc, pokud nevykonávají po celý tento měsíc výdělečnou činnost ani nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Čtěte také: Rodič není povinen platit za dítě

A jak je to s možnostmi výdělečné činnosti přímo během studia?

Výjimkou, kdy student nemůže být výdělečně činný, aby neztratil statut nezaopatřeného dítěte a nárok na platbu pojistného státem, je dálkové, distanční, večerní nebo kombinované studium na středních školách; v době takového studia nesmí mít ani nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. Ostatní středoškolští studenti si mohou přivydělávat po libosti.

U studia na vysokých školách žádné podobné omezení neplatí – statut nezaopatřeného dítěte má student VŠ v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu bez ohledu na formu studia (prezenční, distanční nebo jejich kombinaci) a bez ohledu na to, zda je v době takového studia výdělečně činný.

Čtěte také: Kdy přejít od dětského lékaře k praktikovi pro dospělé

Zdroj: www.vzp.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

44%
56%
Zatím hlasovalo 16 lidí

Mohlo by vás zajímat

Užívání vitamínu B12

Jak dlouho lze nepřetržitě užívat vitamín B12? Mohu se jím případně předávkovat?

Šilhání u dětí je třeba začít léčit co nejdřív

Šilhání neboli strabismus je oční vada, kdy oči nesledují pozorovaný předmět rovnoběžně, ale jedno nebo střídavě obě oči se stáčí jiným směrem. I když je šilhání kosmetickým problémem a je zpravidla na první pohled vidět, mnohem závažnější je, že následkem této vady může dojít k trvalé ztrátě zrakové ostrosti a dalším očním potížím. Šilhání je proto nutné co nejdříve odstranit.

Vrácení přeplatku na doplatcích za léky

Kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? Pokud utratíte více, než určuje zákonný limit, zdravotní pojišťovny vám peníze pošlou zpátky. Přeplatky za léky vrací zdravotní pojišťovny čtyřikrát do roka. Výplatu si klienti hlídat nemusí, pojišťovny to dělají automaticky. Přesto by si lidé měli zkontrolovat, jestli má pojišťovna k dispozici aktuální údaje, včetně adresy a bankovního účtu.

Ortopedické vložky do bot. Kdy je hradí pojišťovna?

Dělá vám dlouhá chůze bolestivé problémy, máte po celém dni na nohu pocit, že vám chodidla upadnou a nebo vás prostě jen často bolí nohy? Tak to možná potřebujete ortopedické vložky.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce