Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Potničky trápí hlavně malé děti, nevyhýbají se však ani dospělým

( aktualizováno 9. srpna 2024, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5372x )

Jedná se o neinfekční vyrážku, která se projevuje výsevem drobných zarudnutých skvrn na kůži, z nichž postupně vznikají puchýřky naplněné tekutinou. Ustupují obvykle spontánně, někdy se mohou infikovat.

shutterstock.com

Potničky vznikají ve chvíli, kdy se potní žlázy zablokují a pot tak nemůže z pokožky přirozeně unikat ven. K takové situaci obvykle dochází při výrazném přehřátí těla a zapaření pokožky. Může to být například během horečky nebo také v horkém a zároveň vlhkém počasí, kdy se člověk mnohem více potí.

Potničky u dětí

Ke vzniku potniček, které má na svědomí retence  potu v potních žlázách při nadměrném pocení, jsou nejnáchylnější malí pacienti. Funkce potních žláz a termoregulace u nich totiž ještě není zdaleka tak dobře vyvinutá. Potničky u miminka tedy řeší rodiče velmi často.

Vyrážka vzniká zejména při zapaření kůže, např. když se miminko v pyžamku během horké noci potí nebo pokud ho obléknete neúměrně k venkovnímu počasí. Příčinou může být ale i zanedbávání osobní hygieny, používání nevhodných přípravků během koupání a nedostatečné vysušení dětské pokožky po koupání.

Potničky u dospělých

Ačkoliv potničky trápí především děti, mohou se v některých případech projevit také u dospělých pacientů. Příčinou jejich vzniku může být třeba několikahodinová jízda v rozpáleném autě nebo dlouhé cestování na kole či na motorce. Vylučování potu může blokovat i nošení nevhodného oblečení, používání silných krémů nebo spaní pod příliš teplými přikrývkami, což způsobuje přehřátí.

Kde vznikají potničky?

Potničky se mohou objevit prakticky po celém těle, nejčastěji se však tvoří v nevětraných záhybech kůže a v místech s větším počtem potních žláz. Výskyt vyrážky je tak nejčastější v tříslech, na vnitřní části stehen, v podpaží, zátylku, sedacích partiích a ve vlasaté části hlavy.

U malých dětí často postihuje vyrážka oblast pod plenkami (zadeček, bříško). Dospělí obvykle trpí vyrážkou v intimních partiích, kde může být kůže zapařená, a ženy si stěžují také na potničky pod prsy.

Čtěte také: Atopická dermatitida není pouhá vyrážka

Příznaky potniček

Potničky poznáte podle typické vyrážky, jež se nejprve projeví výskytem zarudnutých skvrn na kůži. Z těch se postupně stávají puchýřky naplněné tekutinou, které mohou nepříjemně svědit, někdy dokonce splynou a na těle vytvoří větší mapy. Po nějaké době mohou puchýřky začít lehce praskat, zasychají a olupují se. Postižená místa se však obvykle během několika dní zahojí.

Pokud tedy rodiče objeví u svého dítěte zarudlé skvrnky a puchýřky na kůži, zpavidla se jedná právě o potničky. Je však důležité si tuto skutečnost ověřit, protože dětské potničky lze snadno zaměnit s alergickou reakcí nebo spálou. Pokud si nejste jistí, zda se opravdu jedná o potničky, vyhledejte raději pediatra, který situaci odborně posoudí.

Čtěte také: Alergie na slunce

Léčba potniček

Jelikož vyrážka u miminka, staršího dítěte i dospělého pacienta obvykle sama od sebe zmizí do dvou až tří dnů, většinou stačí jednoduchá domácí terapie. 

Ať už se jedná o dospělé, miminka nebo děti, existuje řada prostředků, které mohou pomoci. Při výběru produktů zaměřených na zmírnění příznaků potniček je důležité upřednostňovat lehké, prodyšné a hydratační přípravky. Vhodné jsou například spreje s panthenolem, chladivé gely s aloe vera nebo sprchové oleje s bambuckým máslemTyto složky pokožku uklidní, osvěží a vytvoří na ní ochranný film, který zabraňuje dalšímu podráždění.

Co použít na potničky u dětí

U dětí je potřeba při výběru produktů na potničky postupovat obzvlášť opatrně. Vhodné jsou kromě výše zmíněných přípravků také krémy s měsíčkem nebo zinkem. Pro pocit ochlazení můžete použít spreje s termální vodou. Pokožku dítěte nijak nenamáhejte, abyste předešli dalšímu podráždění. V případě intenzivního svědění nebo zhoršujících se příznaků raději vyhledejte dětského lékaře. 

Co zabírá na potničky u dospělých

Dospělí mohou na potničky vyzkoušet stejně širokou škálu přípravků. Při koupeli je dobré zvolit jemné sprchové gely bez parfemace. Po osprchování aplikujte ochranný tělový balzám, který pokožku uklidní a zbaví svědění. Léčbu je možné podpořit i vhodnými antihistaminiky. 

Přírodní přípravky vhodné na potničky

  • Aloe vera - má chladivý účinek na podrážděnou pokožku. Lze použít ve formě gelu nebo oleje, který aplikujete na postižená místa. 
  • Heřmánek -  může zmírnit svědění a zarudnutí při potničkách, lze ho použít jako koupel nebo obklad
  • Levandule -  používá se v podobě esenciálního oleje či hydrolátů
  • Měsíček lékařský -  je vhodný jako koupel, olej nebo mast

Dále je vhodné nechat pokožku volně dýchat a nevystavovat ji přímému působení slunce. Doma je důležité udržovat doma konstantní teplotu, přes den v rozmezí 21-24 °C, v noci příjemných 18 °C. Neměli byste zapomínat ani na důkladné větrání a správný pitný režim.

Pokud se kůže samovolně nehojí a vyrážka se rozšiřuje a hnisá, je dobré navštívit lékaře.

Možné komplikace

Pokud si dítě potničky škrábe nebo se zanedbá správná hygiena, hrozí zavlečení infekce do rány. Puchýřky v takovém případě mohou začít nepříjemně hnisat, léčba se značně komplikuje a na kůži mohou zůstat jizvičky. Pokud potničky samy během několika dnů nevymizí, okolní kůže výrazně zarudne a puchýře se zakalí či hnisají, nejlepším řešením je okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Prevence potniček

  • Dbejte na správnou hygienu, pečlivě omývejte všechna zapařená místa (postačí voda).
  • Pokud se v létě častěji koupete, redukujte mycí prostředky na minimum. I ty nejjemnější narušují přirozený ochranný film a vysušují pokožku.
  • Po každém koupání je nutné pečlivě vysušit všechny záhyby.
  • Nepoužívejte v postýlce igelitové podložky.
  • Udržujte doma konstantní teplotu, nepřetápějte.
  • Neoblékejte dítě ani sebe do neprodyšných těsných kousků oblečení.
  • V období veder dítě i sebe přikrývejte na noc pouze tenkou dekou.
  • Snažte se omezit pobyt v příliš horkém a vlhkém prostředí.
  • Dítě častěji přebalujte nebo ho případně nechte nějakou dobu bez plenek.
  • Pravidelně a důkladně doma větrejte.

Zdoj: zdravi.euro.cz, lekarna.cz

Potřebujete poradit další tipy, jak se vypořádat s potničkami? Kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

80%
20%
Zatím hlasovalo 118 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zadeček

Každá maminka velice brzy po porodu pochopí, že nejdůležitější partie dětského tělíčka jsou bříško a zadeček. Je-li o ně náležitě postaráno, miminko nepláče a lze je kdykoli bez protestů odložit do postýlky. Pokud se péče o bříško nebo zadeček nedaří, miminko řve a není k utišení celé hodiny.

Pleny

Nedá mi to, abych nerozšířila článek o zadečku statí o plenkách. Dovolte mi tedy, abych vás seznámila s výsledky svého soukromého průzkumu na téma "Látková nebo papírová?".

První úsměv

Novorozenec přinesený z porodnice je krásný, avšak bez ducha. Neumí ještě ovládat mimické svaly. S nezúčastněným výrazem ve tváři spí, jí a pláče, občas vytvoří různé grimasy.

Průjmová onemocnění v dětském věku

S blížícím se obdobím prázdnin a dovolených je vhodné se zmínit o možném riziku střevních infekcí. Frekvence těchto onemocnění zažívacího traktu je stále dosti vysoká a právě v letních měsících obvykle významně vzrůstá.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce