Inzerce

Potničky trápí hlavně malé děti, nevyhýbají se však ani dospělým

8. srpna 2019, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 564x

Jedná se o neinfekční vyrážku, která se projevuje výsevem drobných zarudnutých skvrn na kůži, z nichž postupně vznikají puchýřky naplněné tekutinou. Ustupují obvykle spontánně, někdy se mohou infikovat.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
319 Kč

Potničky vznikají ve chvíli, kdy se potní žlázy zablokují a pot tak nemůže z pokožky přirozeně unikat ven. K takové situaci obvykle dochází při výrazném přehřátí těla a zapaření pokožky. Může to být například během horečky nebo také v horkém a zároveň vlhkém počasí, kdy se člověk mnohem více potí.

Čtěte také: Eliminujte letní hrozby pro svou pokožku

Potničky u dětí

Ke vzniku potniček, které má na svědomí retence  potu v potních žlázách při nadměrném pocení, jsou nejnáchylnější malí pacienti. Funkce potních žláz a termoregulace u nich totiž ještě není zdaleka tak dobře vyvinutá. Potničky u miminka tedy řeší rodiče velmi často.

Vyrážka vzniká zejména při zapaření kůže, např. když se miminko v pyžamku během horké noci potí nebo pokud ho obléknete neúměrně k venkovnímu počasí. Příčinou může být ale i zanedbávání osobní hygieny, používání nevhodných přípravků během koupání a nedostatečné vysušení dětské pokožky po koupání.

Potničky u dospělých

Ačkoliv potničky trápí především děti, mohou se v některých případech projevit také u dospělých pacientů. Příčinou jejich vzniku může být třeba několikahodinová jízda v rozpáleném autě nebo dlouhé cestování na kole či na motorce. Vylučování potu může blokovat i nošení nevhodného oblečení, používání silných krémů nebo spaní pod příliš teplými přikrývkami, což způsobuje přehřátí.

Čtěte také: Úpal nebo úžeh, poznáte rozdíl?

Kde vznikají potničky?

Potničky se mohou objevit prakticky po celém těle, nejčastěji se však tvoří v nevětraných záhybech kůže a v místech s větším počtem potních žláz. Výskyt vyrážky je tak nejčastější v tříslech, na vnitřní části stehen, v podpaží, zátylku, sedacích partiích a ve vlasaté části hlavy.

U malých dětí často postihuje vyrážka oblast pod plenkami (zadeček, bříško). Dospělí obvykle trpí vyrážkou v intimních partiích, kde může být kůže zapařená, a ženy si stěžují také na potničky pod prsy.

Čtěte také: Atopická dermatitida není pouhá vyrážka

Příznaky potniček

Potničky poznáte podle typické vyrážky, jež se nejprve projeví výskytem zarudnutých skvrn na kůži. Z těch se postupně stávají puchýřky naplněné tekutinou, které mohou nepříjemně svědit, někdy dokonce splynou a na těle vytvoří větší mapy. Po nějaké době mohou puchýřky začít lehce praskat, zasychají a olupují se. Postižená místa se však obvykle během několika dní zahojí.

Pokud tedy rodiče objeví u svého dítěte zarudlé skvrnky a puchýřky na kůži, zpavidla se jedná právě o potničky. Je však důležité si tuto skutečnost ověřit, protože dětské potničky lze snadno zaměnit s alergickou reakcí nebo spálou. Pokud si nejste jistí, zda se opravdu jedná o potničky, vyhledejte raději pediatra, který situaci odborně posoudí.

Čtěte také: Alergie na slunce

Léčba potniček

Jelikož vyrážka u miminka, staršího dítěte i dospělého pacienta obvykle sama od sebe zmizí do dvou až tří dnů, většinou stačí jednoduchá domácí terapie. 

Můžete pacientovi připravit hojivé obklady či koupel s přídavkem jedlé sody, popřípadě nálevem z řepíku lékařského či dubové kůry, po které je dobré nechat pokožku odpočinout. Následně můžete vyzkoušet také mast na potničky, jako je například Bepanthen, Sudocrem nebo jiná zinková mast. V lékárně je běžně dostupný také univerzální Jarischův roztok, který je vhodný pro omývání poškozené kůže.

Dále je vhodné nechat pokožku volně dýchat a nevystavovat ji přímému působení slunce. Doma je důležité udržovat doma konstantní teplotu, přes den v rozmezí 21-24 °C, v noci příjemných 18 °C. Neměli byste zapomínat ani na důkladné větrání a správný pitný režim.

Pokud se kůže samovolně nehojí a vyrážka se rozšiřuje a hnisá, je dobré navštívit lékaře.

Možné komplikace

Pokud si dítě potničky škrábe nebo se zanedbá správná hygiena, hrozí zavlečení infekce do rány. Puchýřky v takovém případě mohou začít nepříjemně hnisat, léčba se značně komplikuje a na kůži mohou zůstat jizvičky. Pokud potničky samy během několika dnů nevymizí, okolní kůže výrazně zarudne a puchýře se zakalí či hnisají, nejlepším řešením je okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Prevence potniček

 • Dbejte na správnou hygienu, pečlivě omývejte všechna zapařená místa (postačí voda).
 • Pokud se v létě častěji koupete, redukujte mycí prostředky na minimum. I ty nejjemnější narušují přirozený ochranný film a vysušují pokožku.
 • Po každém koupání je nutné pečlivě vysušit všechny záhyby.
 • Nepoužívejte v postýlce igelitové podložky.
 • Udržujte doma konstantní teplotu, nepřetápějte.
 • Neoblékejte dítě ani sebe do neprodyšných těsných kousků oblečení.
 • V období veder dítě i sebe přikrývejte na noc pouze tenkou dekou.
 • Snažte se omezit pobyt v příliš horkém a vlhkém prostředí.
 • Dítě častěji přebalujte nebo ho případně nechte nějakou dobu bez plenek.
 • Pravidelně a důkladně doma větrejte.
Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 323 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Mgr. David Hrdý (Zdravotní židle) 10. listopadu 2019, 17:10:36

  Porafat se s kamarádkou přece nemá smysl :) Ale je dobře, že o zdravém sezení uvažuje čím… Diskutovat

 • Lenca (operace krční páteře) 10. listopadu 2019, 18:27:13

  Ahoj jo dám vědět .Přijedeme až večer máme to daleko jsem z Moravy až. Diskutovat

 • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 10. listopadu 2019, 18:26:37

  Ahojte tak ako sa máte v tieto upršané dni? Ja celkom ok ako kedy a ako kde :-) Eli hlavu hore… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.