Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Potničky trápí hlavně malé děti, nevyhýbají se však ani dospělým

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4414x )

Jedná se o neinfekční vyrážku, která se projevuje výsevem drobných zarudnutých skvrn na kůži, z nichž postupně vznikají puchýřky naplněné tekutinou. Ustupují obvykle spontánně, někdy se mohou infikovat.

shutterstock.com

Potničky vznikají ve chvíli, kdy se potní žlázy zablokují a pot tak nemůže z pokožky přirozeně unikat ven. K takové situaci obvykle dochází při výrazném přehřátí těla a zapaření pokožky. Může to být například během horečky nebo také v horkém a zároveň vlhkém počasí, kdy se člověk mnohem více potí.

Čtěte také: Eliminujte letní hrozby pro svou pokožku

Potničky u dětí

Ke vzniku potniček, které má na svědomí retence  potu v potních žlázách při nadměrném pocení, jsou nejnáchylnější malí pacienti. Funkce potních žláz a termoregulace u nich totiž ještě není zdaleka tak dobře vyvinutá. Potničky u miminka tedy řeší rodiče velmi často.

Vyrážka vzniká zejména při zapaření kůže, např. když se miminko v pyžamku během horké noci potí nebo pokud ho obléknete neúměrně k venkovnímu počasí. Příčinou může být ale i zanedbávání osobní hygieny, používání nevhodných přípravků během koupání a nedostatečné vysušení dětské pokožky po koupání.

Potničky u dospělých

Ačkoliv potničky trápí především děti, mohou se v některých případech projevit také u dospělých pacientů. Příčinou jejich vzniku může být třeba několikahodinová jízda v rozpáleném autě nebo dlouhé cestování na kole či na motorce. Vylučování potu může blokovat i nošení nevhodného oblečení, používání silných krémů nebo spaní pod příliš teplými přikrývkami, což způsobuje přehřátí.

Čtěte také: Úpal nebo úžeh, poznáte rozdíl?

Kde vznikají potničky?

Potničky se mohou objevit prakticky po celém těle, nejčastěji se však tvoří v nevětraných záhybech kůže a v místech s větším počtem potních žláz. Výskyt vyrážky je tak nejčastější v tříslech, na vnitřní části stehen, v podpaží, zátylku, sedacích partiích a ve vlasaté části hlavy.

U malých dětí často postihuje vyrážka oblast pod plenkami (zadeček, bříško). Dospělí obvykle trpí vyrážkou v intimních partiích, kde může být kůže zapařená, a ženy si stěžují také na potničky pod prsy.

Čtěte také: Atopická dermatitida není pouhá vyrážka

Příznaky potniček

Potničky poznáte podle typické vyrážky, jež se nejprve projeví výskytem zarudnutých skvrn na kůži. Z těch se postupně stávají puchýřky naplněné tekutinou, které mohou nepříjemně svědit, někdy dokonce splynou a na těle vytvoří větší mapy. Po nějaké době mohou puchýřky začít lehce praskat, zasychají a olupují se. Postižená místa se však obvykle během několika dní zahojí.

Pokud tedy rodiče objeví u svého dítěte zarudlé skvrnky a puchýřky na kůži, zpavidla se jedná právě o potničky. Je však důležité si tuto skutečnost ověřit, protože dětské potničky lze snadno zaměnit s alergickou reakcí nebo spálou. Pokud si nejste jistí, zda se opravdu jedná o potničky, vyhledejte raději pediatra, který situaci odborně posoudí.

Čtěte také: Alergie na slunce

Léčba potniček

Jelikož vyrážka u miminka, staršího dítěte i dospělého pacienta obvykle sama od sebe zmizí do dvou až tří dnů, většinou stačí jednoduchá domácí terapie. 

Můžete pacientovi připravit hojivé obklady či koupel s přídavkem jedlé sody, popřípadě nálevem z řepíku lékařského či dubové kůry, po které je dobré nechat pokožku odpočinout. Následně můžete vyzkoušet také mast na potničky, jako je například Bepanthen, Sudocrem nebo jiná zinková mast. V lékárně je běžně dostupný také univerzální Jarischův roztok, který je vhodný pro omývání poškozené kůže.

Dále je vhodné nechat pokožku volně dýchat a nevystavovat ji přímému působení slunce. Doma je důležité udržovat doma konstantní teplotu, přes den v rozmezí 21-24 °C, v noci příjemných 18 °C. Neměli byste zapomínat ani na důkladné větrání a správný pitný režim.

Pokud se kůže samovolně nehojí a vyrážka se rozšiřuje a hnisá, je dobré navštívit lékaře.

Možné komplikace

Pokud si dítě potničky škrábe nebo se zanedbá správná hygiena, hrozí zavlečení infekce do rány. Puchýřky v takovém případě mohou začít nepříjemně hnisat, léčba se značně komplikuje a na kůži mohou zůstat jizvičky. Pokud potničky samy během několika dnů nevymizí, okolní kůže výrazně zarudne a puchýře se zakalí či hnisají, nejlepším řešením je okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Prevence potniček

  • Dbejte na správnou hygienu, pečlivě omývejte všechna zapařená místa (postačí voda).
  • Pokud se v létě častěji koupete, redukujte mycí prostředky na minimum. I ty nejjemnější narušují přirozený ochranný film a vysušují pokožku.
  • Po každém koupání je nutné pečlivě vysušit všechny záhyby.
  • Nepoužívejte v postýlce igelitové podložky.
  • Udržujte doma konstantní teplotu, nepřetápějte.
  • Neoblékejte dítě ani sebe do neprodyšných těsných kousků oblečení.
  • V období veder dítě i sebe přikrývejte na noc pouze tenkou dekou.
  • Snažte se omezit pobyt v příliš horkém a vlhkém prostředí.
  • Dítě častěji přebalujte nebo ho případně nechte nějakou dobu bez plenek.
  • Pravidelně a důkladně doma větrejte.
Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Chodíte pravidelně na dentální hygienu?

44%
56%
Zatím hlasovalo 141 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zadeček

Každá maminka velice brzy po porodu pochopí, že nejdůležitější partie dětského tělíčka jsou bříško a zadeček. Je-li o ně náležitě postaráno, miminko nepláče a lze je kdykoli bez protestů odložit do postýlky. Pokud se péče o bříško nebo zadeček nedaří, miminko řve a není k utišení celé hodiny.

Pleny

Nedá mi to, abych nerozšířila článek o zadečku statí o plenkách. Dovolte mi tedy, abych vás seznámila s výsledky svého soukromého průzkumu na téma "Látková nebo papírová?".

První úsměv

Novorozenec přinesený z porodnice je krásný, avšak bez ducha. Neumí ještě ovládat mimické svaly. S nezúčastněným výrazem ve tváři spí, jí a pláče, občas vytvoří různé grimasy.

Průjmová onemocnění v dětském věku

S blížícím se obdobím prázdnin a dovolených je vhodné se zmínit o možném riziku střevních infekcí. Frekvence těchto onemocnění zažívacího traktu je stále dosti vysoká a právě v letních měsících obvykle významně vzrůstá.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.