Inzerce

Alergie na slunce

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1466x )

Jarní sluníčko vám může pořádně zavařit. Kromě spálené kůže se může vyskytnout také sluneční alergie neboli solární ekzém, vznikající v souvislosti s expozicí slunečnímu záření. Díky tomu, že se sluneční aktivita zvyšuje, ozónová vrstva slábne, lidí, které tato nepříjemná reakce postihne stále přibývá.

shutterstock.com

První příznaky solárního ekzému se zpravidla objevují u dospívajících a mladých dospělých, výrazně převažují ženy. Jedná se o reakci získanou, kdy příčina není zcela objasněna. Předpokládá se pozdní imunologická reakce na neznámý antigen, který je aktivovaný nejčastěji UVA zářením.

Čtěte také: Jarní alergie útočí. Jak s nimi bojovat?

Jarní slunce je zrádné

Souvisí to se zvýšenou sluneční aktivitou a výrazným oslabením ozonové vrstvy. Díky tomu je slunce mnohem agresivnější než dřív. Pozor bychom si měli dávat na první jarní sluneční paprsky, které bývají opravdu hodně zrádné. Intenzita slunečního záření je značná i přes to, že není velké teplo. Problém nastává tehdy, vystavíme-li se nezvyklé dávce slunečního záření. Je to stejné jako s otužováním, vždy bychom měli postupovat opatrně a postupně, aby si tělo mohlo zvyknout.

Příznaky sluneční alergie

Kožní příznaky (svědění, kopřivka, puchýřky) vznikají 24-96 hodin po oslunění. Toto onemocnění je představitelem tzv. oddáleného typu přecitlivělosti. Výsev se objevuje s odstupem několika hodin až dnů po vystavení kůže slunečnímu záření na odhalených místech: krk, dekolt, hřbety rukou. Postižena bývá pouze osluněná kůže, ale obvykle je vynechán obličej. Červená ložiska se mohou objevit v celých plochách, nebo vystupují jako pupínky, či dokonce puchýřky, naplněné čirou tekutinou. Projevy výrazně svědí.

Čtěte také: Úpal nebo úžeh, poznáte rozdíl?

Léčba alergie na slunce

  • Když už se vyrážka objeví, pomohou volně prodejná antihistaminika (např. Zyrtec), která by měla zklidnit alergické reakce. Jejich užívání je vhodné až do vymizení vyrážky.
  • Dále je vhodné lokálně ošetřovat projevy na kůži. Pokud vyrážka mokvá, pomůže tekutý pudr nebo prostředky se zinkem. Jakmile vyrážka zaschne, pokožku promazáváme. Vyzkoušený je např. Bepanthen, který pokožku zklidní. Zároveň se snažíme předcházet vysoušení pokožky (mýdlo, chlor apod.).
  • Postižená místa, která nepříjemně svědí se snažte neškrábat, což není vždy možné.
  • Další vystavování pokožky slunci není vhodné, postižené oblasti nechte zakryté až do vymizení příznaků.

Prevence sluneční alergie

Alergii na slunce můžeme v některých případech předejít. Jedná se zejména o postupné zvykání na slunce, tedy pozvolné zvyšování délky pobytu na slunci.

Obecně platí, že bychom měli vždy používat přípravky s vysokým ochranným faktorem. Existují i přípravky speciálně pro prevenci sluneční alergie. Pokud vás navíc trápí ekzém nebo k němu máte sklony, dávejte přednost hypoalergenním přípravkům na bázi fyzikálních filtrů. Přípravek by si měl umět poradit jak s UVB, tak s UVA zářením. Na pokožku je třeba nanášet doporučené množství, aby byla filtrace dostatečná. Nezapomínejte na vhodné opalovací krémy ve slunečném dni ani před výlety na kole, inline bruslích, práci na zahradě nebo jen procházkou.

Pokud patříte k těm, kdo se s alergií na slunce již setkal, je vhodné zvýšit přísun Beta karotenu, vitamínu E a C či lykopenu. Užívání těchto přípravků může mít pozitivní efekt v rámci komplexní péče ve snaze předejít projevům sluneční alergie. Tyto antioxidanty jsou schopny částečně ochránit kůži před negativními vlivy slunečního záření.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 304 lidí

Mohlo by vás zajímat

Proč máte potíže s dýcháním, zjistí spirometrie

Trápí vás častá dušnost, zadýcháváte se při námaze nebo máte už dlouho pocit, že vám leží na plicích kámen? Všechny tyto příznaky by měly být pro vašeho lékaře důvodem, aby vás poslal na spirometrii. Ta potvrdí, zda jsou důvodem potíží nemoci dýchacích cest.

Alergie

Alergie může vzniknout kdykoli v životě a také na cokoli. Nezáleží na tom, jak jste staří. Prostě jednou můžete přivonět ke své oblíbené květině a zjistit, že na její pyl začal váš imunitní systém reagoval přemrštěně, čili alergicky. Že máte oteklé oči, škrábe vás v krku a kýcháte.

V létě si dávejte pozor na citrusové vůně

Vlivem zvýšené intenzity slunečních paprsků se v létě u lidí častěji objevují popáleniny, alergické reakce a podráždění pokožky. Vyrážky ale mohou vznikat také důsledkem kombinace slunečních paprsků a látek obsažených v kosmetice. Parfemace výrobků trápí podle Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele Evropské komise až 16 % ekzematiků. O vzniku alergických reakcí i o složení přípravků na léto se v komentáři rozpovídal dermatolog Tomáš Kampe.

Pyl

Pyl je pro rostliny v podstatě totéž, co spermie pro živočišnou říši. Pro člověka je z hlediska tohoto produktu důležitý vysoký obsah živin a alergizujících látek.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.