Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Alergie na slunce

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2623x )

Jarní sluníčko vám může pořádně zavařit. Kromě spálené kůže se může vyskytnout také sluneční alergie neboli solární ekzém, vznikající v souvislosti s expozicí slunečnímu záření. Díky tomu, že se sluneční aktivita zvyšuje, ozónová vrstva slábne, lidí, které tato nepříjemná reakce postihne stále přibývá.

shutterstock.com

První příznaky solárního ekzému se zpravidla objevují u dospívajících a mladých dospělých, výrazně převažují ženy. Jedná se o reakci získanou, kdy příčina není zcela objasněna. Předpokládá se pozdní imunologická reakce na neznámý antigen, který je aktivovaný nejčastěji UVA zářením.

Čtěte také: Jarní alergie útočí. Jak s nimi bojovat?

Jarní slunce je zrádné

Souvisí to se zvýšenou sluneční aktivitou a výrazným oslabením ozonové vrstvy. Díky tomu je slunce mnohem agresivnější než dřív. Pozor bychom si měli dávat na první jarní sluneční paprsky, které bývají opravdu hodně zrádné. Intenzita slunečního záření je značná i přes to, že není velké teplo. Problém nastává tehdy, vystavíme-li se nezvyklé dávce slunečního záření. Je to stejné jako s otužováním, vždy bychom měli postupovat opatrně a postupně, aby si tělo mohlo zvyknout.

Příznaky sluneční alergie

Kožní příznaky (svědění, kopřivka, puchýřky) vznikají 24-96 hodin po oslunění. Toto onemocnění je představitelem tzv. oddáleného typu přecitlivělosti. Výsev se objevuje s odstupem několika hodin až dnů po vystavení kůže slunečnímu záření na odhalených místech: krk, dekolt, hřbety rukou. Postižena bývá pouze osluněná kůže, ale obvykle je vynechán obličej. Červená ložiska se mohou objevit v celých plochách, nebo vystupují jako pupínky, či dokonce puchýřky, naplněné čirou tekutinou. Projevy výrazně svědí.

Čtěte také: Úpal nebo úžeh, poznáte rozdíl?

Léčba alergie na slunce

  • Když už se vyrážka objeví, pomohou volně prodejná antihistaminika (např. Zyrtec), která by měla zklidnit alergické reakce. Jejich užívání je vhodné až do vymizení vyrážky.
  • Dále je vhodné lokálně ošetřovat projevy na kůži. Pokud vyrážka mokvá, pomůže tekutý pudr nebo prostředky se zinkem. Jakmile vyrážka zaschne, pokožku promazáváme. Vyzkoušený je např. Bepanthen, který pokožku zklidní. Zároveň se snažíme předcházet vysoušení pokožky (mýdlo, chlor apod.).
  • Postižená místa, která nepříjemně svědí se snažte neškrábat, což není vždy možné.
  • Další vystavování pokožky slunci není vhodné, postižené oblasti nechte zakryté až do vymizení příznaků.

Prevence sluneční alergie

Alergii na slunce můžeme v některých případech předejít. Jedná se zejména o postupné zvykání na slunce, tedy pozvolné zvyšování délky pobytu na slunci.

Obecně platí, že bychom měli vždy používat přípravky s vysokým ochranným faktorem. Existují i přípravky speciálně pro prevenci sluneční alergie. Pokud vás navíc trápí ekzém nebo k němu máte sklony, dávejte přednost hypoalergenním přípravkům na bázi fyzikálních filtrů. Přípravek by si měl umět poradit jak s UVB, tak s UVA zářením. Na pokožku je třeba nanášet doporučené množství, aby byla filtrace dostatečná. Nezapomínejte na vhodné opalovací krémy ve slunečném dni ani před výlety na kole, inline bruslích, práci na zahradě nebo jen procházkou.

Pokud patříte k těm, kdo se s alergií na slunce již setkal, je vhodné zvýšit přísun Beta karotenu, vitamínu E a C či lykopenu. Užívání těchto přípravků může mít pozitivní efekt v rámci komplexní péče ve snaze předejít projevům sluneční alergie. Tyto antioxidanty jsou schopny částečně ochránit kůži před negativními vlivy slunečního záření.

partner_1.png

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Průduškové astma

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...

Senná rýma

Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.

Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce