Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Preventivní prohlídky u dítěte: Které jsou hrazené a jak často je má dítě absolvovat?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2060x )

Všeobecné preventivní prohlídky u dětí jsou prováděny praktickým lékařem pro děti a dorost od narození během celého dětství a dospívání až do předání do péče všeobecného praktického lékaře. Preventivní prohlídky mají za cíl zjistit, jak dítě prospívá a vyvíjí se, a také včas odhalit případné zdravotní problémy či onemocnění.

shutterstock.com

Obsah a frekvence preventivních prohlídek jsou určeny samostatně ve vyhlášce č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách. Všechny preventivní prohlídky u dětí jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou.

Praktický lékař pro děti a dorost, u kterého své dítě zaregistrujete, bude vás a vaše dítě na tyto prohlídky zvát. Pro správný vývoj dítěte je důležité nic nezanedbat a dodržet doporučení. Dítě dále čeká pravidelné očkování a také nepovinné (dobrovolné) hrazené očkování dle harmonogramu českého očkovacího kalendáře.

Níže uvádíme rozpis hlavních vyšetření v rámci preventivních prohlídek u jednotlivých věkových kategorií u dětí (kompletní přehled je uveden ve vyhlášce č. 70/2012 Sb.).

Čtěte také: Zvracení a průjem u dětí. Kdy k lékaři?

Preventivní prohlídky u dětí od narození do 18 měsíců

První preventivní prohlídku, tzv. vstupní, by mělo dítě absolvovat do 2 dnů po propuštění z porodnice, pokud je to možné, tak ideálně v domácím prostředí. Následují preventivní prohlídky ve 14 dnech, v 6 týdnech, ve 3 měsících, poté ve 4–5 měsících, v 6, 8, 10–11 a ve 12 měsících. Další prohlídka bude probíhat s odstupem půl roku, tzn. v 18 měsících.

Obsahem všeobecných preventivních prohlídek dětí od narození do 18 měsíců věku je:

 • založení zdravotnické dokumentace při přijetí dítěte do péče, získání základních kontaktních údajů
 • zjištění anamnézy a změn zdravotního stavu, kontrola a plán očkování
 • fyzikální vyšetření včetně zjištění hmotnosti, délky dítěte a obvodu jeho hlavy, interní vyšetření a vyšetření psychomotorického vývoje
 • diagnostická rozvaha
 • poučení rodiče o výživě a režimu dítěte včetně úrazové prevence podle specifik pro daný věk
 • kontrola podávání vitaminu D

Kromě výše uvedeného provádí lékař u dětí během preventivní prohlídky tato vyšetření:

 • ve 14 dnech – vypsání žádanky na vyšetření kyčlí k ortopedovi (to by mělo proběhnout mezi 3. až 6. týdnem)
 • v 6 týdnech – kontrola výsledku ortopedického vyšetření
 • od 6. týdne až do 18. měsíce – pravidelné orientační vyšetření zraku a sluchu
 • v 6 měsících – kontrola vývoje chrupu a poučení rodiče o registraci dítěte u zubního lékaře
 • ve 12 měsících – zjištění základních antropometrických ukazatelů a jejich zhodnocení, zjištění velikosti velké fontanely, posouzení vývoje řeči a chrupu
 • v 18 měsících – kontrola stavu velké fontanely, vývoje a stavu chrupu, posouzení psychomotorického vývoje (jemné a hrubé motoriky), posouzení rozvoje řeči a sociálního chování dítěte

Čtěte také: Co dělat, kdy dítě bolí ucho?

Preventivní prohlídky u dětí od 3 let do 18 let (18 let + 364 dní)

Od 3 let se preventivní prohlídky konají ve dvouletých intervalech, a to až do 17 let. Poslední všeobecná preventivní prohlídka, tzv. výstupní, probíhá před ukončením péče u praktického lékaře pro děti a dorost, nejpozději přede dnem dovršení 19 let věku (18 let + 364 dní). Do své péče může všeobecný praktický lékař dítě převzít již od 14 let.

Preventivní prohlídky, které děti absolvují ve 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17 a 18 letech (18 let + 364 dní), obsahují:

 • aktualizaci anamnézy a změn zdravotního stavu od poslední kontroly, kontrolu a plán očkování
 • zjištění hmotnosti a výšky a následné posouzení dle růstových grafů (z důvodu odhalení případné podvýživy, nadváhy nebo obezity)
 • kompletní fyzikální vyšetření včetně pohybového aparátu, prohlídky kůže, mízních uzlin, štítné žlázy a sekundárních pohlavních znaků
 • měření krevního tlaku a pulzu, vyšetření sluchu, řeči, hlasu, kontrolu dutiny ústní a chrupu (popřípadě doporučení stomatologického vyšetření)
 • vyšetření moči diagnostickým papírkem
 • rozhovor s rodiči včetně cílených dotazů směřujících k včasnému odhalení celiakie, nemocí a stavů, které se v počátku projevují nejasnými příznaky
 • vyloučení známek týrání, zanedbávání a zneužívání dítěte, počátků různých závislostí a rizikového chování dítěte
 • poučení rodiče o zdravém životním stylu včetně úrazové prevence

V rámci preventivních prohlídek u dětí dělá pediatr také následující vyšetření:

Ve 3 letech: 

U tříletého dítěte lékař zhodnocuje také jeho psychosomatický a psychomotorický vývoj (jemnou a hrubou motoriku), sociální chování a komunikační schopnosti, hygienické návyky. Součástí je rovněž orientační vyšetření laterality (tzv. dominance pravé či levé ruky) a prověřena je i znalost barev.

V 5 letech: 

U předškolního dítěte posuzuje lékař psychomotorický vývoj a komunikační schopnosti z důvodu posouzení školní zralosti a docházky. V rámci testu znalosti barev má dítě za úkol je samo slovně pojmenovat. Lékař také zkontroluje hygienické návyky a doporučí audiometrické vyšetření sluchu.

Ve 13, 15, 17 a 18 letech (18 let + 364 dní): 

Třináctiletého čeká v rámci preventivní prohlídky kontrola zraku a test barvocitu. Při rodinné anamnéze pak vyšetření krevních tuků. Lékař informuje rodiče a dítě o možnosti očkování proti lidskému papilomaviru. Na závěr lékař zhodnotí psychosociální vývoj a motorické dovednosti dítěte.
Během prohlídky ve 13, 15 a 17 letech lékař poučí dospívajícího o zdravotních rizicích souvisejících se sexuálním životem a o chráněném sexu, u dívek pak doporučí gynekologické vyšetření. Pediatr zároveň zhodnocuje u dítěte rizika do dalšího života vyplývající z rodinné i osobní anamnézy.

U 15 a 17letých adolescentů se má lékař vyjádřit k pracovnímu, případně studijnímu zaměření v souvislosti s ukončením povinné školní docházky. U osob zdravotně postižených pak k omezení přípravy na pracovní uplatnění a k pracovní schopnosti.

Obsahem poslední všeobecné preventivní prohlídky, tzv. výstupní, je také závěrečné zhodnocení zdravotního stavu před ukončením péče u praktického lékaře pro děti a dorost a převedení do péče praktického lékaře pro dospělé.

Zdroj: vzp.cz

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Dětské nemoci
Partner rubriky Dětské nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Vysoký krevní tlak ohrožuje také děti

Vysoký krevní tlak není jen záležitostí dospělých. Hypertenzi může mít i dítě. V dětském věku znamená zvýšený krevní tlak (hypertenze) krevní tlak, který přesahuje normální hodnotu krevního tlaku zdravých dětí stejného pohlaví, věku a výšky při alespoň při 3 opakovaných měřeních ve 3 různých dnech.

Fenylketonurie je vzácná metabolická porucha, která vyžaduje doživotní dietu

Fenylketonurie je vrozená porucha metabolismu. Diagnostika nemoci probíhá již v prvních dnech života. Fenylketonurii není možné vyléčit, ale při dodržování speciální diety, mohou postižení jedinci vést relativně plnohodnotný život.

Jak správně léčit nachlazení u dětí

Podobnou situaci už zažil asi každý rodič. Dítě se vrátí ze školy či školky, je trochu malátné a stěžuje si na únavu nebo bolest hlavy. Potom si zaleze do postýlky a častokrát jej přemůže spánek. Když pak rodiče sáhnou dítěti na čelo, je jim vše jasnější. Zvýšená teplota nebo dokonce horečka bývá projevem virového onemocnění - nachlazení či chřipky.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce