Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Příspěvky zdravotních pojišťoven na bezlepkovou dietu 2021

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2690x )

Máte v rodině celiaka nebo dodržujete sami kvůli této nemoci bezlepkovou dietu? Pak možná víte, že některé zdravotní pojišťovny přispívají na vaši dietu. U kterých pojišťoven a v jaké výši můžete v letošním roce žádat o příspěvky?

shutterstock.com

Každá ze sedmi českých zdravotních pojišťoven má ve své nabídce pro klienty různé preventivní programy, zdravotní programy, výhody, příspěvky. Jak myslí na celiaky, kteří musejí celoživotně dodržovat finančně náročnou bezlepkovou dietu?

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR

Příspěvek až 6 000 Kč za rok je určen dětem do 18 let a studentům do 26 let (se statusem nezaopatřené dítě) s diagnózou celiakie.

Příspěvek je určen na bezlepkové potraviny nebo na platbu bezlepkových obědů ve školní jídelně v roce 2021.

K žádosti nejsou vyžadovány platební doklady o nákupu vhodných potravin nebo platbě obědů. Při prvním podání žádosti o příspěvek nebo po změně zdravotní pojišťovny a opakované registraci k VZP musí být předložen doklad o diagnóze celiakie.

Příspěvek bude poskytován 2× ročně, vždy za uplynulé pololetí v maximální výši 3 000 Kč, a to na základě žádosti podané

  • za první pololetí od 1. 7. do 31. 8. 2021
  • za druhé pololetí od 1. 12. do 31. 12. 2021.

Nevyčerpaná částka za 1. pololetí se nepřevádí do 2. pololetí.

V jednom kalendářním roce nelze čerpat příspěvek na bezlepkovou dietu při onemocnění celiakie i na nízkobílkovinnou dietu pro vzácné vrozené metabolické vady.

Jaké doklady budete potřebovat?

  • doklad o diagnóze celiakie
    Doklad o diagnóze musíte předložit při prvním podání žádosti o příspěvek nebo po změně zdravotní pojišťovny a opakované registraci k VZP.

Zákonný zástupce pojištěnce VZP mladšího než 18 let musí předložit rodný list dítěte.

Před podáním žádosti se prosím seznamte se všemi potřebnými informacemi, které najdete v podrobných podmínkách čerpání příspěvků z fondu prevence.

Čtěte také: Skrytý lepek v potravinách

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Příspěvek na celiakii - bezlepkovou dietu poskytuje ve skupině programů určených pro děti a mládež do 17 let včetně (preventivní program "Celiakie, dědičné metabolické poruchy") ve výši až 1 000 KčZ dokladu o úhradě musí být jednoznačně zřejmé, že se jedná o bezlepkovou potravinu nebo surovinu (prokazatelné označení na dokladu). Při prvním čerpání je nutno ověřit, že dítě má diagnózu celiakie – formulář Potvrzení lékaře (v případě, že pojištěnec již příspěvek na celiakii/DMP v minulosti čerpal, není nutno formulář předkládat). 

Více informací zde.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Pro celiaky (muže, ženy bez omezení věku) máme na letošní rok připraven příspěvek ve výši  4 000 Kč, určený na úhradu nákladů spojených s dietním stravováním; na bezlepkovou dietu a dietu při fenylketonurii, bez rozdílu pohlaví a věku. Příspěvek lze čerpat 1x ročně od 1. 2. 2021 do 30. 11. 2021. Podmínkou je předložení originálního dokladu o zaplacení nákupu dietní stravy a vyjádření ošetřujícího lékaře o nezbytné dietě (pouze u prvního čerpání).

Více informací naleznete zde.

Čtěte také: Celiakie - příznaky se mění s věkem

Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna

Přispívá všem pojištěncům bez rozdílu věku až 1 000 Kč. Při první žádosti je třeba přinést  Tiskopis potvrzení celiakie. Seznam potravin a surovin, které je možné si nechat proplatit, lze najít na webových stránkách pojišťovny. Po předložení účtenek  za nákup potravin je pojišťovna proplatí. V případě, že žádost o úhradu a doklady o nákupu zasíláte poštou, vkládáte do schránky na pobočce nebo podáváte na podatelnu RBP, zdravotní pojišťovny, je nutné přiložit  Čestné prohlášení k nákupu potravin celiaků.

Pokud si zajistíte souhlas s převodem finančního příspěvku na celiaka, lze získat část nebo i celou částku od kteréhokoliv pojištěnce RBP (tzn. Pojištěnec + max. 9 dalších osob). Celkově lze sloučením finančních příspěvků získat až 10 000 Kč. Více informací lze najít na webových stránkách pojištovny po zadání jednotlivých kategorií pojištěnců.

Podmínky najdete zde.

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR

VoZP příspěvek na bezlepkovou dietu ve svých preventivních programech nemá.

Čtěte také: Neléčená celiakie může způsobit zdravotní komplikace

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví

Příspěvek na úhradu bezlepkových potravin označených jako bezlepkové (kódem na účetním dokladu "BLP") či vyšetření potravinové intolerance, mohou pojištěnci získat díky výhodám bonusového systému VITAKARTY. Výše příspěvku je závislá na počtu kreditů, které pojištěnec získá. Tento systém je přístupný prostřednictvím VITAKARTY ONLINE.

Bezlepkové potraviny musí být na dokladu o zaplacení označeny symbolem „BLP“. Neplatí to tedy na přirozeně bezlepkové potraviny, jako maso, ovoce, zelenina apod.

Více informací zde.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

Čerpání v rámci programu podpory specifických diet – Bezlepková při diagnostikované celiakii, dg. K 90.0, K 90.2 Pojištěnec do 18 let (dítě) i dospělý nad 19 let  může čerpat nad rámec základních programů příspěvek až 2 000 Kč jednorázově nebo vícekrát  z Programu Podpora specifických diet.

K žádosti o příspěvek je nutné přiložit potvrzení od lékaře o stanovení příslušné diagnózy, nebo lékařskou zprávu, kde je diagnóza uvedena. Příspěvek se vztahuje na úhradu nákupu bezlepkových  potravin  vč. bezlepkových obědů. Platební doklad za takové potraviny musí obsahovat příslušné označení bezlepková či bez lepku. Na tento program může rodič postoupit ve prospěch dítěte svůj základní příspěvek 500 Kč. Možnost čerpání: 4. ledna 2021 – 31. prosince 2021 nebo do vyčerpání finančních prostředků.

Podrobné podmínky zde.

Čtěte také: Jak začít s bezlepkovou dietou

Pro kompletní znění podmínek kontaktujte svoji pojišťovnu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Jak se vyznat ve značení potravin číslem E - 1.část

Potravinářská legislativa má dva hlavní úkoly. Je to jednak ochrana spotřebitele před zdravotními riziky, jednak ochrana spotřebitele před ekonomickou újmou, která může být spojena se spotřebou potravin. Je zajímavé, že oba požadavky v sobě zahrnují i kódy "čísel E"...

Na obaly potravin se třetina Čechů vůbec nedívá

Nejčastěji lidé vyhledávají informace o minimální trvanlivosti výrobku. Údaje o konzervačních látkách lidé téměř nesledují.

Mnoho lidí vůbec netuší, že má celiakii

Celiakie čili nepřiměřená reakce organismus na lepek se nejčastěji zjistí již v dětství, ale mnoho lidí to netuší a přijdou na to až v dospělosti.

Syntetická barviva v potravinách

Barviva hrají velmi důležitou roli při výrobě průmyslových potravin. Barva potraviny často utváří první dojem spotřebitele. Většina lidí v samoobsluze nesáhne pro bezbarvou pomerančovou limonádu, zejména je-li vedle ní vystavena limonáda krásně oranžová. Dalším pádným důvodem pro použití barviv je snaha přesvědčit spotřebitele o tom, že výrobek obsahuje maximum přírodních složek.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce