Inzerce 
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Příspěvky zdravotních pojišťoven na bezlepkovou dietu 2020

(16. května 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1046x )

Máte v rodině celiaka nebo dodržujete sami kvůli této nemoci bezlepkovou dietu? Pak možná víte, že některé zdravotní pojišťovny přispívají na vaši dietu. U kterých pojišťoven a v jaké výši můžete v letošním roce žádat o příspěvky?

shutterstock.com

Každá ze sedmi českých zdravotních pojišťoven má ve své nabídce pro klienty různé preventivní programy, zdravotní programy, výhody, příspěvky. Jak myslí na celiaky, kteří musejí celoživotně dodržovat finančně náročnou bezlepkovou dietu?

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR

Příspěvek až 6 000 Kč za rok je určen dětem do 18 let a studentům do 26 let (se statusem nezaopatřené dítě) s diagnózou celiakieDoklad o diagnóze předkládá pojištěnec pouze při prvním podání žádosti o příspěvek.

Příspěvek je určen na potraviny s označením „bezlepková“ nebo „bez lepku“, zakoupené v období 1. 1. – 31. 12. 2020, nebo na platbu bezlepkových obědů ve školní jídelně.

Příspěvek bude poskytován na základě žádosti 2× ročně, vždy za uplynulé pololetí v maximální výši 3 000 Kč, a to

  • za období leden – červen od 1. 7. do 31. 8. 2020
  • za období červenec – prosinec od 1. 12. do 31. 12. 2020

Přijímány jsou výhradně souhrnné doklady s výčtem potravin s označením „bezlepková“ nebo „bez lepku“ nebo doklady, kde jsou tyto potraviny mezi ostatními takto vyznačeny.

Příspěvek se nevztahuje na přirozeně bezlepkové potraviny (zelenina, maso apod.).

V jednom kalendářním roce nelze čerpat příspěvek na bezlepkovou dietu při onemocnění celiakie a na nízkobílkovinnou dietu pro vzácné vrozené metabolické vady.

Podrobné podmínky jak příspěvek získat zde.

Čtěte také: Skrytý lepek v potravinách

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Příspěvek na celiakii - bezlepkovou dietu poskytuje ve skupině programů určených pro děti a mládež do 17 let včetně (preventivní program "Celiakie, dědičné metabolické poruchy") ve výši až 1 000 Kč. Pojištěnec, který dosáhne 18 let v roce 2020, se rozhodne, zda bude čerpat příspěvek ze skupiny preventivních programů pro děti a mládež do 17 let včetně nebo ze skupiny preventivních programů pro muže/ženy od 18 let (čerpání mezi skupinami programů nelze kombinovat). Uvedenému pojištěnci, který již začal čerpat příspěvky v rámci jedné skupiny programů, bude umožněno dočerpat příspěvky v rámci této skupiny programů.

Více informací zde.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Pro celiaky (muže, ženy bez omezení věku) máme na letošní rok připraven příspěvek ve výši  4 000 Kč, určený na úhradu nákladů spojených s dietním stravováním; na bezlepkovou dietu a dietu při fenylketonurii, bez rozdílu pohlaví a věku. Podmínkou je předložení originálního dokladu o zaplacení nákupu dietní stravy a vyjádření ošetřujícího lékaře o nezbytné dietě (pouze u prvního čerpání).

Více informací naleznete zde.

Čtěte také: Celiakie - příznaky se mění s věkem

Zdravotní pojišťovna RBP

Zdravotní pojišťovna RBP přispívá na celiakii ve všech věkových kategoriích do výše 1 000 Kč.

Na finančně náročnou bezlepkovou dietu pro pojištěnce s touto diagnozou příspěvek na nákup potravin celiakům bude vyplacen do výše 1.000 Kč jednorázově, a to na základě „Potvrzení pro poskytnutí příspěvku na celiakii“ od praktického lékaře nebo gastroenterologa. V případě opakovaného čerpání není nutno Potvrzení předkládat. Příspěvek je určen na platbu bezlepkových obědů ve školní jídelně a na potraviny s označením bezlepková nebo bez lepku. Z dokladu musí být jednoznačně zřejmé, že se jedná o bezlepkovou potravinu nebo surovinu (nutností je prokazatelné označení na dokladu). Neproplácí se pivo pro celiaky. 

Podmínky najdete zde.

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR

VoZP příspěvek na bezlepkovou dietu ve svých preventivních programech nemá.

Čtěte také: Neléčená celiakie může způsobit zdravotní komplikace

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP)

Příspěvek na úhradu bezlepkových potravin označených jako bezlepkové (kódem na účetním dokladu "BLP") či vyšetření potravinové intolerance, mohou pojištěnci získat díky výhodám bonusového systému VITAKARTY. Výše příspěvku je závislá na počtu kreditů, které pojištěnec získá. Tento systém je přístupný prostřednictvím VITAKARTY ONLINE.

Bezlepkové potraviny musí být na dokladu o zaplacení označeny symbolem „BLP“. Neplatí to tedy na přirozeně bezlepkové potraviny, jako maso, ovoce, zelenina apod.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

V rámci programu podpory specifických diet -  v rámci prevence komplikací vzniklých požíváním potravin, na které má pojištěnec intoleranci nebo alergii, na úhradu nákupu potravin, vhodných pro tyto diety: Bezlepková – při diagnostikované celiakii, dg. K 90.0, K 90.2

Pojištěnec od 19 let (dospělý) může čerpat v rámci jednoho programu dle svého výběru až do maximální výše až 500,- Kč ročně. Pojištěnec do 18 let (dítě) může čerpat dvakrát až do výše 500,- Kč (až 1 000,- Kč ročně). Lze čerpat jednorázově nebo jednotlivě na položku/y z programů dle svého výběru.

Podrobné podmínky zde.

Čtěte také: Jak začít s bezlepkovou dietou

Abyste mohli s čerpáním příspěvků začít, budete muset pojišťovně předložit:

  • občanský průkaz
  • průkazní kartička k bankovnímu účtu nebo výpis z bankovního účtu (v případě čerpání bankovním převodem), popř. čitelná kopie těchto dokladů
  • originální doklad o zaplacení nebo jeho ověřená kopie (musí obsahovat IČO organizace, účel platby, datum, razítko a podpis), přičemž z dokladu musí být jasné, že se jednalo o nákup bezlepkových potravin
  • v případě čerpání příspěvku zákonným zástupcem na dietu dítěte je nutné doložit, že jde opravdu o vaše dítě, a to jeho rodným listem nebo kopií rozhodnutí soudu o osvojení, poručenství nebo opatrovnictví
  • potvrzení ošetřujícího lékaře, gastroeterologa, o diagnóze celiakie

Pro kompletní znění podmínek kontaktujte svoji pojišťovnu.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Nechali byste svou dceru očkovat proti rakovině děložního čípku?

64%
31%
5%
Zatím hlasovalo 305 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak se vyznat ve značení potravin číslem E - 1.část

Potravinářská legislativa má dva hlavní úkoly. Je to jednak ochrana spotřebitele před zdravotními riziky, jednak ochrana spotřebitele před ekonomickou újmou, která může být spojena se spotřebou potravin. Je zajímavé, že oba požadavky v sobě zahrnují i kódy "čísel E"...

Jak se vyznat ve značení potravin číslem E - 2.část

Podívejme se ale na druhou funkci kódu čísel E a to funkci informační. Potravinová legislativa ukládá výrobcům také povinnost informovat své spotřebitele, jaké suroviny byly pro ten který výrobek použity...

Na obaly potravin se třetina Čechů vůbec nedívá

Nejčastěji lidé vyhledávají informace o minimální trvanlivosti výrobku. Údaje o konzervačních látkách lidé téměř nesledují.

Mnoho lidí vůbec netuší, že má celiakii

Celiakie čili nepřiměřená reakce organismus na lepek se nejčastěji zjistí již v dětství, ale mnoho lidí to netuší a přijdou na to až v dospělosti.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.