Inzerce

Příspěvky zdravotních pojišťoven na bezlepkovou dietu 2020

(16. května 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 720x )

Máte v rodině celiaka nebo dodržujete sami kvůli této nemoci bezlepkovou dietu? Pak možná víte, že některé zdravotní pojišťovny přispívají na vaši dietu. U kterých pojišťoven a v jaké výši můžete v letošním roce žádat o příspěvky?

shutterstock.com

Každá ze sedmi českých zdravotních pojišťoven má ve své nabídce pro klienty různé preventivní programy, zdravotní programy, výhody, příspěvky. Jak myslí na celiaky, kteří musejí celoživotně dodržovat finančně náročnou bezlepkovou dietu?

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR

Příspěvek až 6 000 Kč za rok je určen dětem do 18 let a studentům do 26 let (se statusem nezaopatřené dítě) s diagnózou celiakieDoklad o diagnóze předkládá pojištěnec pouze při prvním podání žádosti o příspěvek.

Příspěvek je určen na potraviny s označením „bezlepková“ nebo „bez lepku“, zakoupené v období 1. 1. – 31. 12. 2020, nebo na platbu bezlepkových obědů ve školní jídelně.

Příspěvek bude poskytován na základě žádosti 2× ročně, vždy za uplynulé pololetí v maximální výši 3 000 Kč, a to

  • za období leden – červen od 1. 7. do 31. 8. 2020
  • za období červenec – prosinec od 1. 12. do 31. 12. 2020

Přijímány jsou výhradně souhrnné doklady s výčtem potravin s označením „bezlepková“ nebo „bez lepku“ nebo doklady, kde jsou tyto potraviny mezi ostatními takto vyznačeny.

Příspěvek se nevztahuje na přirozeně bezlepkové potraviny (zelenina, maso apod.).

V jednom kalendářním roce nelze čerpat příspěvek na bezlepkovou dietu při onemocnění celiakie a na nízkobílkovinnou dietu pro vzácné vrozené metabolické vady.

Podrobné podmínky jak příspěvek získat zde.

Čtěte také: Skrytý lepek v potravinách

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Příspěvek na celiakii - bezlepkovou dietu poskytuje ve skupině programů určených pro děti a mládež do 17 let včetně (preventivní program "Celiakie, dědičné metabolické poruchy") ve výši až 1 000 Kč. Pojištěnec, který dosáhne 18 let v roce 2020, se rozhodne, zda bude čerpat příspěvek ze skupiny preventivních programů pro děti a mládež do 17 let včetně nebo ze skupiny preventivních programů pro muže/ženy od 18 let (čerpání mezi skupinami programů nelze kombinovat). Uvedenému pojištěnci, který již začal čerpat příspěvky v rámci jedné skupiny programů, bude umožněno dočerpat příspěvky v rámci této skupiny programů.

Více informací zde.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Pro celiaky (muže, ženy bez omezení věku) máme na letošní rok připraven příspěvek ve výši  4 000 Kč, určený na úhradu nákladů spojených s dietním stravováním; na bezlepkovou dietu a dietu při fenylketonurii, bez rozdílu pohlaví a věku. Podmínkou je předložení originálního dokladu o zaplacení nákupu dietní stravy a vyjádření ošetřujícího lékaře o nezbytné dietě (pouze u prvního čerpání).

Více informací naleznete zde.

Čtěte také: Celiakie - příznaky se mění s věkem

Zdravotní pojišťovna RBP

Zdravotní pojišťovna RBP přispívá na celiakii ve všech věkových kategoriích do výše 1 000 Kč.

Na finančně náročnou bezlepkovou dietu pro pojištěnce s touto diagnozou příspěvek na nákup potravin celiakům bude vyplacen do výše 1.000 Kč jednorázově, a to na základě „Potvrzení pro poskytnutí příspěvku na celiakii“ od praktického lékaře nebo gastroenterologa. V případě opakovaného čerpání není nutno Potvrzení předkládat. Příspěvek je určen na platbu bezlepkových obědů ve školní jídelně a na potraviny s označením bezlepková nebo bez lepku. Z dokladu musí být jednoznačně zřejmé, že se jedná o bezlepkovou potravinu nebo surovinu (nutností je prokazatelné označení na dokladu). Neproplácí se pivo pro celiaky. 

Podmínky najdete zde.

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR

VoZP příspěvek na bezlepkovou dietu ve svých preventivních programech nemá.

Čtěte také: Neléčená celiakie může způsobit zdravotní komplikace

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP)

Příspěvek na úhradu bezlepkových potravin označených jako bezlepkové (kódem na účetním dokladu "BLP") či vyšetření potravinové intolerance, mohou pojištěnci získat díky výhodám bonusového systému VITAKARTY. Výše příspěvku je závislá na počtu kreditů, které pojištěnec získá. Tento systém je přístupný prostřednictvím VITAKARTY ONLINE.

Bezlepkové potraviny musí být na dokladu o zaplacení označeny symbolem „BLP“. Neplatí to tedy na přirozeně bezlepkové potraviny, jako maso, ovoce, zelenina apod.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

V rámci programu podpory specifických diet -  v rámci prevence komplikací vzniklých požíváním potravin, na které má pojištěnec intoleranci nebo alergii, na úhradu nákupu potravin, vhodných pro tyto diety: Bezlepková – při diagnostikované celiakii, dg. K 90.0, K 90.2

Pojištěnec od 19 let (dospělý) může čerpat v rámci jednoho programu dle svého výběru až do maximální výše až 500,- Kč ročně. Pojištěnec do 18 let (dítě) může čerpat dvakrát až do výše 500,- Kč (až 1 000,- Kč ročně). Lze čerpat jednorázově nebo jednotlivě na položku/y z programů dle svého výběru.

Podrobné podmínky zde.

Čtěte také: Jak začít s bezlepkovou dietou

Abyste mohli s čerpáním příspěvků začít, budete muset pojišťovně předložit:

  • občanský průkaz
  • průkazní kartička k bankovnímu účtu nebo výpis z bankovního účtu (v případě čerpání bankovním převodem), popř. čitelná kopie těchto dokladů
  • originální doklad o zaplacení nebo jeho ověřená kopie (musí obsahovat IČO organizace, účel platby, datum, razítko a podpis), přičemž z dokladu musí být jasné, že se jednalo o nákup bezlepkových potravin
  • v případě čerpání příspěvku zákonným zástupcem na dietu dítěte je nutné doložit, že jde opravdu o vaše dítě, a to jeho rodným listem nebo kopií rozhodnutí soudu o osvojení, poručenství nebo opatrovnictví
  • potvrzení ošetřujícího lékaře, gastroeterologa, o diagnóze celiakie

Pro kompletní znění podmínek kontaktujte svoji pojišťovnu.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 195 lidí

Mohlo by vás zajímat

Duhringova choroba - kožní projev intolerance lepku

Duhringova dermatitida je kožní projev nesnášenlivosti lepku, kdy se na kůži objevují silně svědící puchýřky různé velikosti, podobné oparové vyrážce. Mohou se vyskytnout jednotlivě nebo ve skupinách nejčastěji v oblasti loktů, kolen, hýždí, zad či pokožky hlavy, přičemž dermatitida postihuje přibližně 5-10 % pacientů s celiakií.

Neléčená celiakie může způsobit zdravotní komplikace

Celiakie je chronické autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. Vyskytuje se na celém světě a může se projevit kdykoliv v průběhu života – od dětství až po vysoký seniorský věk. Jedná se přitom o nevyléčitelnou chorobu, jejíž jediná léčba spočívá v přísné bezlepkové dietě.

Kulinářský rádce pro nemocné

Konečně je na internetu místo, které vychází vstříc potřebám těm, jejichž chutě omezuje nemoc. Nový portál Recept na zdraví.cz obsahuje názory odborníků na téma životosprávy, recepty rozdělené podle diagnóz i praktické rady. Tento ucelený zdroj informací připravuje zdravotnický portál Ordinace.cz s cílem usnadnit pacientům i jejich blízkým každodenní rozhodování, co a jak uvařit, aby si pochutnali a zároveň neriskovali zdravotní potíže.

Celiakie - příznaky se mění s věkem

Celiakie je nemoc mnoha tváří, její příznaky se mění s věkem. Může se projevit jako problémy se střevy, ale také neplodností nebo nedostatečným růstem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.