Inzerce

Průjem

(MUDr. Sylva Šebková | přečteno: 457837x )

Průjmem nazýváme příliš časté vyměšování nezvykle řídké stolice. S určitou mírou nepřesnosti můžeme za průjem označit 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Časté otázky

Mám již dva měsíce asi 2krát denně průjmovitou stolici s příměsí krve. Myslíte, že bych měl navštívit lékaře?
Myslím, že by to bylo více než vhodné. Může se jednat o závažné onemocnění, a proto je třeba, aby Váš zdravotní stav posoudil lékař.

Mám sedmiměsíční dítě, které má již dva dny průjem. Měla bych přestat kojit?
Kojit v žádném případě nepřestávejte. Ke kojení přidejte ještě nedráždivou stravu. Vhodná je například mrkev uvařená s rýží, banány nebo jemně nastrouhané jablko. Důležitý je dostatečný příjem tekutin. Také bych Vám doporučila ukázat Vaše dítě dětskému lékaři. Vzhledem k závažnosti průjmových onemocnění u malých dětí, by měl jeho zdravotní stav zhodnotit lékař.

Již delší čas trpím průjmem. Také se více potím, špatně spím a nemohu se soustředit. Čím to může být způsobeno?
Podle Vašeho popisu by se mohlo jednat o zvýšenou funkci štítné žlázy. Ta může být rovněž příčinou vleklého průjmu. V každém případě Vám doporučuji navštívit Vašeho praktického lékaře a Vaše obtíže s ním podrobně probrat.

Již tři měsíce trpím průjmem. Můj lékař mne poslal na kolonoskopii. Můžete mi sdělit, o co se jedná?
Jedná se o endoskopické vyšetření tlustého střeva kamerovým systémem. Vyšetřující lékař vidí na obrazovce podrobný obraz sliznice Vašeho střeva. A proto to je velmi cenné vyšetření.

Moje maminka onemocněla Crohnovou chorobou. Můžete mi, prosím, sdělit jaké mám riziko, že tuto nemoc také dostanu?
Přestože typ dědičnosti u Crohnovy choroby nebyl zatím stanoven, jedná se zcela určitě o dědičné onemocnění. Až u 10-25% nemocných lze totiž prokázat střevní zánět také u pokrevných příbuzných.

Můžu poznat, že je potravina tzv. zkažená? A může lednice ochránit potraviny před zkažením? Jakým způsobem vlastně zkažené potraviny způsobí průjem?
Průjem vyvolaný toxiny bakterií vzniká tak, že potravina je infikována bakteriemi, které do potraviny při nevhodném skladování vypustí svůj toxin. Nechrání ani uchovávání v lednici, ani povaření potravy. Že je taková potrava závadná, nelze poznat ani zrakem, ani čichem.

kapitola
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Hanka
10x

Dobrý den, mám průjem už 5 dní, teď poslední dva dny když moc nejím, jen rohlíky a apiškoty a piji horký neslazený čaj je vše v pořádku - mám 3 denně normální stolici. po celou dobu mám strašnou rýmu a bolesti v krku. Myslíte, že to souvisí s tím???

Helča
1x

Dobrý den, z vlastní zkušenosti bych vám na průjem doporučila Enterol. Za zkoušku nic nedáte a mě zatím vždycky zabral.

Vlasta
1x

prožívám nyní skoro to samé co vy, akorát jsem byla napřed zachlazená , rýmu mám doposud a od pátku do včerejška jsem měla průjem. Jím také jenom rohlík,vánočku, piškoty a černý slazený čaj. Stolici mám už bych řekla v pořádku, ale trápí mě, že se mi točí hlava a jsem hodně slabá. Nevím jestli je to tím, že jím suchou stravu nebo se mi k tomu ještě něco přidalo.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 114. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 296 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Průjem

Průjmem nazýváme příliš časté vyměšování nezvykle řídké stolice. Neexistuje přesné vymezení průjmu. Co je pro někoho již průjmem, je pro jiného obvyklou normou. S určitou mírou nepřesnosti můžeme za průjem označit 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den. Obvyklá je i naléhavost defekace. Důležitá je změna od normálního způsobu vyprazdňování.

Letní průjmy – v zahraničí i na zahradě

Letní průjem je pojem, který se používá pro různorodé střevní komplikace přepadávající velké cestovatele, občasné „dovolenkáře“ i ty, kteří nikam neodjeli.

Z dovolené jsme si přivezli pár mušliček... a tasemnici

To, že je před cestou do zahraničí dobré myslet na očkování, to už asi víte. Ale stačí se zakousnout do nemyté zeleniny či ovoce, napít nebalené vody, a ve vašem těle se může octinout parazit, kterého bude těžké se zbavit. Neplatí to ale jen v zahraničí, víc o tom ví MUDr. Alena Lukešová.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.