Pokud právě vy jste se v těchto slovech (nebo myšlenkách) poznali, jste těmi pravými, pro koho jsme připravili toto téma. Protože autorka textu není lékařka, nýbrž terapeutka, která se zabývá touto problematikou z psychosociálního hlediska, nebudeme se zde zabývat měřením bazálních teplot, počtem vajíček, transfery… ale spíše tím, co znamenají problémy s početím potomka pro konkrétní páry a jak zvládnout úskalí léčby.
Podle statistik počet alergiků stále stoupá. Čísla ukazují, že ve světě je každý osmý člověk na něco alergický, v Česku je alergický dokonce každý sedmý dospělý člověk. Pyloví alergici, jejichž sezóna je právě v plném proudu, jsou samozřejmě součástí těchto čísel.
Čtěte také: Nachlazení nebo alergie?
K dispozici jsou i čísla, která vyjadřují problémy s plodností. V Česku se podle nich potýká s problémy s početím přirozenou cestou 15-20 procent párů. Z jedné třetiny je příčina na straně ženy, z jedné třetiny je na straně muže a ve třetině případů jde o problém kombinovaný.
Při pohledu na tato data je jasné, že řady pacientů léčících se pro alergii a zároveň s neplodností, se protínají.
„V praxi se setkáváme s pacientkami - alergičkami, které se potýkají s celoročními alergiemi, jak je tomu například v případě alergie na roztoče či zvířata. Část žen trpí sezónními alergiemi, v této skupině jsou časté alergie na břízu, trávy a podobně. Zkušenosti samozřejmě máme i s potravinovými alergiemi, alergiemi na léky a dalšími typy alergií,“ říká MUDr. Kateřina Veselá Ph.D., ředitelka centra Repromeda.
Plánujte IVF a zároveň máte alergii?
Alergie je stav, kdy organismus nepřiměřeně reaguje na určitý podnět, tomuto podnětu se odborně říká alergen. Alergenů je celá řada a zdravotní problémy po setkání s nimi se mohou dostavit kdykoli v životě a mohou mít různou intenzitu.
„Většina alergiků o své alergií dlouhodobě ví, léčí se s ní a jsou pod dohledem alergologa. V případě léčby neplodnosti a plánování těhotenství je třeba brát v potaz alergii, průběh léčby i aktuální zdravotní stav ženy,“ říká lékařka.
V případě plánování léčby neplodnosti a IVF, je dobré se na záměru domluvit i s alergologem, imunologem.
„Léčba neplodnosti či podstoupení IVF by rozhodně neměly znamenat přerušení léčby alergie. Pokud je žena trvale v péči alergologa, je namístě ho o věci informovat a držet se jeho doporučení. V případě nízkých dávek léků většinou nejde o žádný problém. Pokud je žena na vysokých dávkách léků, či užívá spreje s kortikoidy, je možné se po dohodě s oběma odborníky domluvit na vhodném postupu, tak, aby žena mohla bez obav a bez obtíží podstoupit odběr vajíček i transfer embrya,“ radí MUDr. Veselá.
Čtěte také: Alergie na ořechy
Alergie a muži
U částí párů podstupujících léčbu neplodnosti je chyba na straně muže, i v těchto případech se lékaři z IVF center čas od času setkají s mužem alergikem.
„Pokud zdravotní stav muže umožňuje léčbu alergie naplánovat s ohledem na léčbu neplodnosti, je to vždy s výhodou. I v těchto případech ale platí, že by alergici neměli experimentovat s léky a neměli by svévolně, bez dohody s lékařem alergologem, léčbu přerušovat, či si dávky léků sami snižovat,“ nabádá MUDr. Kateřina Veselá.