Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Alergie na ořechy

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 24376x )

Alergie na ořechy je jednou z nejčastějších potravinových alergií vůbec, postihuje až 1% světové populace.

shutterstock.com

Příznaky alergie

Projevy se mohou objevit během minut až dvou hodin po požití, kontaktu či vdechnutí alergenu. Jde o včasnou reakci. Pokud k reakci dojde později, za 4 – 6 hodin, mluvíme o tzv. opožděné reakci.

Kožní projevy

 • Svědění kůže
 • Kopřivka
 • Ekzém
 • Otoky

Zažívací ústrojí

 • Otok rtů
 • Otok jazyka
 • Zvracení
 • Bolesti břicha
 • Průjem

Dýchací ústrojí

 • Alergická rýma
 • Dušnost
 • Dráždivý kašel
 • Astmatické potíže

Závažnější formy alergie mohou dospět až do takzvaného anafylaktického šoku. Jde o závažnou reakci celého těla na daný alergen. Život ohrožující stav se projeví dušností, zrychlením tepu, zarudnutím kůže celého těla a snížením tlaku krve. Neléčený šok vede k rozvoji bezvědomí a v nejhorším případě i k úmrtí. Alergici by měli mít pro tento případ u sebe adrenalinové pero, které se v případě potřeby aplikuje nitrosvalově.

K diagnóze nám pomohou

Anamnéza - pozorování a výpověď pacienta, rodiče

U podezření na alergii je vhodné sledovat jídelníček a zejména složení potravin. Pomoci může vedení tzv. potravinového deníku, kam si pacient zaznamenává potraviny a typy reakcí s časovými údaji.

Kožní testy

Běžně se provádějí kožní prick testy, kdy po nanesení alergenu a následném vpichu dojde u přecitlivělých jedinců k reakci. Tato reakce se hodnotí po 15 minutách. Pokud je pacient vůči danému alergenu senzibilní, objeví se v místě aplikace alergenu pupenec. Za pozitivní reakci se považuje pupenec větší než tři milimetry.

Krevní testy

Mezi základní vyšetření patří také laboratorní vyšetření krve, kde se zjišťuje koncentrace IgE protilátek. Ty bývají zvýšené u všech alergických onemocnění. Dále svědčí pro alergické onemocnění také zvýšený počet eosinofilních granulocytů (nebo jen krátce eosinofilů) v krvi.

Eliminační test

Jedná se o úplné vyloučení podezřelé potraviny z jídelníčku. Sledují se možné souvislosti při výskytu potíží.

Léčba alergie na ořechy

Vyhněte se ořechům. Kontrolujte složky potravin. Vyhnout se ořechům jako takovým, je velice snadné. Daleko těžší je vyhnout se ořechům a arašídům obsaženým ve zpracovaných potravinách. Dávejte si pozor na sušenky, koláče, pečivo, zákusky, zmrzliny, snídaňové cereálie, cereální tyčinky, pomazánky, vegetariánská jídla, salátové dresinky a podobně. Pokud si dáváte jídlo, které jste sami nepřipravovali, vždy se zeptejte, zda neobsahuje ořechy, případně jaké složky dané jídlo obsahuje, neboť jak jsme zmínili výše, ořechy mohou být skryty v surovinách použitých pro přípravu pokrmu.

K potlačení alergické reakce se používají antihistaminika (Aerius, Zyrtec, Xyzal, Ewofex, Fenistil apod.). Při celkových a vážných reakcích by měl mít pacient u sebe kartičku alergika a balíček, který obsahuje léky první pomoci – antihistaminika, kortikoid popřípadě autoinjektor.

Všeobecná doporučení

Rodiče dítěte s alergií na ořechy či alergici samotní by měli dbát těchto doporučení:

 • Při nákupu potravin sledujte složení jednotlivých produktů a vyhněte se těm, které ořechy přímo obsahují či obsahovat mohou.
 • Následující názvy mohou upozorňovat na obsah arašídů: arašídy-buráky-burské oříšky-podzemnice olejná, arašídový olej, arašídová mouka, arašídové máslo, arašídový krém. Rostlinné tuky, bílkoviny a lecithin (E322) mohou též obsahovat arašídy. To by ale mělo být na obalu uvedeno.
 • Pozor: předsmažené potraviny (například hranolky, bramboráky, kuřecí nugetky, fast food, atd ) mohou obsahovat části arašídů.
 • Čokoláda, pečivo, müsli či sušené ovoce jsou často ořechy či buráky kontaminovány. Na tuto možnou příměs by měl ale výrobce upozorňovat.
 • Na nebalených potravinách,  jako jsou například uzeniny či pečivo, nemusí být vyznačeno jejich složení. Obzvláště ale třeba pekárenské výrobky mohou ořechy obsahovat či se mohou minimálně do kontaktu s nimi dostat, neboť v pekárnách se s ořechy často pracuje. Pokud si složením nejste jistí, zeptejte se výrobce!
 • Ke kontaminaci může dojít všude tam, kde se arašídy vyskytují, tedy v restauracích, pekárnách, masnách, cukrárnách (prodej zmrzliny), fast foodových řetězcích.  Lidem s nejprudší formou alergie (anafylaxí)  se doporučuje, aby se nestravovali mimo domov.
 • Oleje lisované za studena, které se vyrábí z jiných rostlin (například slunečnicové oleje atd.) mohou být též kontaminovány, neboť v lisech se vyrábí oleje z různých semen.
 • Ořechy však mohou být také součástí stolních olejů nebo kosmetických přípravků. Například mandlový olej je součástí krémů, které mohou u vnímavé osoby vyvolat alergickou reakci při styku s pokožkou. Alergici by si tedy měli dávat pozor i při výběru vhodné kosmetiky.

Doporučení

Informujte rodinu a přátele, že jste alergičtí na ořechy. Pokud je alergické vaše dítě, ujistěte se, že lidé, kteří o něj pečují, jsou informováni (školka, škola, příbuzní). Zároveň je důležité dávat pozor na to, že někteří lidé s alergií na ořechy mohou špatně reagovat i na některé luštěniny, jako je sója, fazole, hrášek, protože tyto potraviny obsahují podobné alergeny jako arašídy.

Přečtěte si také

Alergie na vejce je druhá nejrozšířenější

Bezlepková dieta může pomoci odhalit i zákeřná onemocnění!

Klíčová chyba těhotných: přerušují protialergickou léčbu

partner_1.png

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 571 lidí

Mohlo by vás zajímat

Průduškové astma

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Senná rýma

Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce