Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Salmonelóza

(MUDr. Jana Dajková | přečteno: 400746x )

Infekční onemocnění způsobené bakterií rodu Salmonela, jejíž celou existenci tvoří jediná buňka, postihuje ročně v Česku 30 tisíc lidí.

shutterstock.com

Projevy onemocnění

Po invazi baktérií do organizmu a prorazení imunitního ochranného štítu ještě nějakou dobu trvá, než se onemocnění projeví. Toto období se nazývá inkubační dobaa u salmonelózy je velmi krátké. Maximálně za 48 hodin (ale obyčejně jenom pár hodin) přichází:

  • horečka až 39 st.C
  • nevolnost a zvracení
  • křečovité bolesti břicha
  • průjem (zpočátku kašovitý, záhy se ale mění na zelenavý s příměsí hlenu a krve)

Podle toho, které z příznaků jsou v popředí, rozeznáváme formu střevní, horečnatou nebo ložiskovou. První ustává zvracení a záhy za ním horečka. Bolesti břicha a průjem trvají delší dobu.

Masivní únik tekutin a důležitých minerálních látek může způsobit vznik dehydratace organizmu. Zvlášť malé děti, kterých tělo pozůstává z vyššího obsahu vody, než tělo dospělého člověka, jsou ohroženi dehydratací a vnikem šokového stavu.

U pacientů s poruchou imunitního systému ( AIDS, nádorové onemocnění, před a po transplantační období, staří nemocní) nemoc probíhá spíš v ložiskové formě, která zahrnuje komplikace. Vznikají tak, že bakterie putující krevním proudem se usadí na predisponovaných místech a jejich místní seskupení způsobí zápal. Podle místa usazení vzniká:

  • zánět srdečných chlopní
  • zánět mozkových blan
  • zánět močového nebo genitálního traktu
  • vznik zánětlivých ložisek i abscesů měkkých tkání
  • zánět žlučníku

Určité procento lidí jsou tzv. asymptomatičtí bacilonosiči. Znamená to,že i když jsou bakterie salmonely přítomné v jejich zažívacím traktu, nevyvolávají žádné příznaky nemoci. Vylučování baktérií stolicí po čase ustává samo a nevyžaduje si žádnou specielní léčbu. U malé části pacientů s onemocněním žlučníku a žlučových cest přetrvává toto bacilonosičství měsíce a k úplnému vyléčení je nutné přistoupit k operativnímu odstranění žlučníku.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
misa
29x

ahoj mam 4 syna a ma nekolik tydnu salmonelu prujem nema jevi se jak naprosto zdrave dite det.doktorka mi rekla ze muze chodit ven a i mezi deti ale my jsme volali na higienu a tam nam rekli ze salmonela je karanteni opatreni a ze mame omezit veskere navstevy muzete mi poradit jak to vlastne je?a jak se ma syn stravovat kdyz uz mu nic neni

eva

jani, potrebujem na teba kontakt, moj je [email protected], dakujem

šárka
4x

Mám 3,5letou holčičku, která teď prodělala salmonelozu, neboť navštěvuje školku, kde jezdí na plavecký kurz, potřebuji vědět zda-li může tento kurz nadále navštěvovat. Doktorka řekla, že ano, ale když nás navštívila hygiena, tak ty řekly, že minimálně 6 měsíců do bazénu nemůže. Teď nevím co je správně. Můžete mi poradit. Již jsme zdrávy. Děkuji. Kontakt: [email protected]


Celkový počet příspěvků v diskusi: 47. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Hypohydratace

Hypohydratace je stav, kdy tělu chybí akutně voda. Hypohydratace u všech jejích typů provázena nálezem nízkého krevního systémového tlaku, tachykardií, snížením centrálního žilního tlaku, křečemi a pocitem žízně.

Průjem

Průjmem nazýváme příliš časté vyměšování nezvykle řídké stolice. Neexistuje přesné vymezení průjmu. Co je pro někoho již průjmem, je pro jiného obvyklou normou. S určitou mírou nepřesnosti můžeme za průjem označit 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den. Obvyklá je i naléhavost defekace. Důležitá je změna od normálního způsobu vyprazdňování.

Salmoneloza-nejčastější průjmové onemocnění

Salmoneloza je nejčastější průjmové onemocnění vyvolané salmonelou.

Krev ve stolici

Kdykoli objevíte krev ve stolici, měli byste o tom povědět svému lékaři. V devadesáti procentech bude příčina banální, ale to musí určit právě lékař.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce