Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Seriál: Zdravotní nástrahy Vánoc (díl 3. popáleniny)

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1082x )

Popálenina je obvykle bolestivé a nepříjemné zranění kůže, které se může hojit i týdny. Stačí chvíle nepozornosti při smažení řízků nebo při manipulaci s plechem s právě upečeným cukrovím. Rizikové jsou i tradiční vánoční zvyky jako zapalování svíček, prskavek nebo lití olova.

shutterstock.com

Popáleniny rozdělujeme na 4 druhy stupně dle míry jejich závažnosti. Zpravidla platí, že první dva stupně popálenin si můžeme ošetřit sami. U závažnějších popálenin je pak nutné okamžitě navštívit lékaře.

První pomoc proti popáleninám je jednoduchá – popálené místo se musí ihned zchladit pod proudem studené vody, nedoporučuje se naopak ledování. Jako další krok ošetření popálenin 1. stupně je vhodný např. Panthenol Spray, který postižené místo zchladí, zklidní, urychlí regeneraci pokožky a zažehná případné záněty vyvolané např. slunečním zářením. Pokud je místo bolestivé, doporučují se zejména přípravky ve spreji, případně ty pěnové.  Na zchlazení a zklidnění popálené pokožky jsou též vhodné přípravky s Aloe Vera, která podporuje hojení a dodává ztracenou hydrataci. 

Vzniklé puchýře se při samoléčbě nestrhávají, ani nepropichují, rána by se mohla infikovat. Proces hojení puchýře lze urychlit hydrokoloidní náplastí, která chrání ránu a vstřebává hnis. Pro komplikovanější popáleniny s rizikem infekce se hodí krytí s obsahem stříbra nebo další speciální materiály, ale toto ošetření patří do rukou odborníka.

V dalším kroku použijeme vhodné krytí, které zajistí vlhké prostředí, jenž je pro hojení rány nejoptimálnější (Flamigel, HemaGel). Gel je třeba přikrýt nesavým krytím (mastný tyl) a nakonec přikrýt polštářkovou náplastí, či gázou a následně převázat.

Na menší ložiska popálení lze použít i speciální náplasti na popáleniny, které nejen urychlují hojení, ale zároveň do rány nepropustí žádnou infekci.
Jakmile se rána začne trochu zacelovat, použijte cikatrizační sprej nebo krém, které hojení výrazně podpoří, urychlí a zároveň zmírní případné zjizvení tkáně.

U těžších popálenin je vždy na místě ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Čtvrtý díl seriálu přinese doporučení, jak postupovat při zabodnuté kosti v krku.

Komerční sdělení
BCH2.PNG
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Pokožka
Partner rubriky Pokožka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Jak se léčí kožní nemoci?

MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002

Ochranný sluneční faktor (SPF)

Je pravda, ze cim vyssi ochranny slunecni faktror je na opalovacich kremech uveden, tim dele bude trvat nez se krasne opali? Predem dekuji za odpoved

Suchá kůže v těhotenství

Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o radu. Jsem v 7. měsíci těhotenství, váhový přírůstek je v doporuč.limitu, můj "problém" je spíše kosmetického charakteru. Ať se mažu jakýmkoliv speciálním krémem na tělo v těhotenství (zkoušela jsem např. českou Bonellu a některé zahraniční výrobky),klasickou a oblíbenou NIVEOU, mandlovým či dětským olejem, kůže na celém těle, nejen na prsou a břiše, je nepříjemně suchá a loupe se. Vím, že to není žádný vážný problém, jen nepříjemnost, ale já bych i v těhotenství pro své tělo chtěla udělat maximum. Ještě bych doplnila, že uvedené výrobky kombinuji a mažu se i několikrát denně (olej používám i do koupele a vtírám do vlhké kůže). Můžete mi doporučit nějaký konkrétní výrobek, který by byl opravdu účinný? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Olupování pokožky v zimě

V zimním období mám potíže s olupováním pokožky na obličeji (přesněji čelo). Potřebovala bych vhodný postup nebo přípravek, jak tomu zabránit.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce