Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Seriál: Zdravotní nástrahy Vánoc (díl 4. kost v krku)

(24. prosince 2022, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 265x )

Jednou z typicky vánočních nehod je rybí kost uvízlá v ústech nebo na okraji krční dutiny. Rybí kosti se nejčastěji zapíchnou do kořene jazyka nebo krční mandle.

shutterstock.com

Naštěstí většinou nezpůsobí větší zdravotní komplikace než chvilkovou bolest. Příznakem v takových případech bývá často bodavá bolest, která se objevuje při polykání a kterou člověk pociťuje hlavně v oblasti jazylky a horního okraje hrtanu. Pokud se pak kost náhodou zapíchne v jícnu, objeví při polykání bolesti za hrudní kostí.

Pokud k takové situaci dojde, zachovejte klid a zkuste se nejprve pořádně napít. Pokud potíže přetrvávají a vy cítíte, že kostičku v krku máte, pak k odstranění často pomůže rada našich babiček – zkusit sníst kousek nějaké tuhé potravy, například sousto pečiva nebo kus brambory. Potravinu pomalu žvýkejte a plynule polykejte. Je totiž možné, že se při jejím průchodu krkem do ní uvízlá kost zapíchne a projde do žaludku spolu s ní. Tam už se opět díky práci žaludečních šťáv rozloží a je po problému.

Další možností je požádat někoho z příbuzných, aby se vám do krku podíval a pokusil se uchycenou kost vytáhnout. V drtivé většině případů totiž kostička uvízne u mandlí, takže je při důkladném prozkoumání viditelná, a je celkem snadné ji vytáhnout. Ať už drobnými prsty nebo za pomocí pinzety.

Pokud ale obtíže přetrvávají, oblast je nepřehledná, pacient má silný dávivý reflex nebo pocit cizího tělesa směřuje spíše do dolních partií polykacích cest (dolní třetina krku nebo oblast mezihrudí), je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Kost, která uvízne v krku či v jícnu, by se měla co nejdříve vyjmout, jinak může způsobit nepříjemné komplikace, jako je poranění jícnu. 

Lékař kost vytáhne speciálními kleštěmi, jestliže na ni dosáhne. Ovšem někdy musí zvolit i esofagoskopii, při které musíte být v celkové narkóze. 

Pokud se chcete podobné nehodě u štědrovečerního stolu vyhnout, pak existuje zdánlivě jednoduchý recept: Kapra přebírat a přebírat, vzít si třeba brýle, mít dostatek světla a dávat si pozor.

Pátý díl seriálu: první pomoc při přejedení a rozhozeném trávení.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

25%
75%
Zatím hlasovalo 189 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie na vánoční stromeček

Trápí vás každý rok s příchodem Vánoc kýchání, rýma či kašel? Je načase začít přemýšlet o vánočním stromku jako o možné příčině vašich potíží.

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce