Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Sléz přehlížený

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 27292x )

Sléz roste na vlhkých půdách. Najdeme ho na mezích, skládkách, v křovinách.

(Malva neglecta L.)Příprava čaje

1 čajovou lžičku řezané drogy dáme do šálku a zalijeme vařící vodou.

Užívaná část

list List    (Folium malvae)
nať Nať    (Herba malvae)
květ Květ    (Flos malvae)

Sběr a sušení

List - sbíráme nejlépe v červnu před rozkvětem, kvetoucí nať a květ sbíráme v červenci a srpnu. Obojí sušíme co možná nejrychleji, ve stínu. Teplota nemá přesáhnout 45 st. C.

Sléz přehlížený

Jak vypadá

Bylina s dužnatým kořenem. Listy jsou řapíkaté, pěti- až sedmilaločnaté, na okrajích až pilovité, na rubu jemně chlupaté. Květy mají fialovou, růžovou, někdy i bílou barvu. Kvete v období léta.

Kde se rostlina vyskytuje

Sléz roste na vlhkých půdách. Najdeme ho na mezích, skládkách, v křovinách.

Co droga obsahuje

Květ slézu má vysoký obsah slizu, tříslovin a barviva. V listech najdeme sliz, třísloviny, organické kyseliny (včetně askorbové) a další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na náš organismus.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: sléz se v minulosti používal při střevních obtížích, proti epilepsii, při onemocněních močového měchýře. Zevně se aplikoval proti lupům.

Dnes: používá se jak vnitřně tak zevně.

Vnitřně: Nejvýraznější jsou účinky slizu, který dokáže pokrývat sliznice a vytvářet na nich ochranný obal, čímž urychluje jejich hojení. Sléz působí blahodárně na dýchací cesty, proto se používá při nachlazení a zánětech horních cest dýchacích. Oceníme ho hlavně při bolestivém, suchém a dráždivém kašli. Vzhledem k tomu, že stejně se chová také v trávicím ústrojí, můžeme ho také použít k mírnění žaludečních a střevních potíží, nebo jako mírné projímadlo.

Zevně: K omývání drobných ran.

Pozn.: Má velmi podobné obsahové látky a použití jako proskurník (ibišek), i když do čajových směsí není přidáván v tak hojné míře jako právě zmiňovaný proskurník. Podobné vlastnosti má i sléz lesní nebo sléz maurský. Sléz používáme hlavně do čajových směsí, nejčastěji s ibiškem, třezalkou, heřmánkem, měsíčkem a tymiánem. Všechny obsahové látky slézu jsou netoxické, tedy vhodné i pro děti a kojící matky.

Foto: http://botanika.wendys.cz/

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce