Převalování se na posteli místo spánku zažil čas od času každý. Problém nastává, když se z výjimky stane pravidlo.
Převalování se na posteli místo spánku zažil čas od času každý. Problém nastává, když se z výjimky stane pravidlo – co se týká podle některých odhadů až 40 procent lidí. Dlouhodobé potíže se spánkem, které častěji trápí ženy než muže, přitom ovlivňují život člověka jako celek. Nevyspalý člověk je méně výkonný a pozorný, což samo o sobě může být v některých profesích nebo za volantem vyloženě nebezpečné.
Pozornost by se jim měla věnovat už proto, že někdy může jít o příznak vážných zdravotních potíží. Naopak je dobré vědět, že s věkem potřeba spánku klesá přirozeně a tak pokud senior chodí spát zbytečně brzy, nemusí být brzké probuzení ještě před úsvitem příznakem ničeho závažného.
Naopak, někteří lidé si spánek zkracují dobrovolně – do noci se baví nebo pracují. Krátkodobě si z toho mohou odnést je dočasnou zvýšenou únavu, dlouhodobě by to mohlo ohrozit jejich zdraví – trpí kupříkladu imunita.
"Nadměrná psychická zátěž, nepravidelný denní režim, množství kofeinu a alkoholu, špatné prostředí pro spánek, některé léky, ale také třeba deprese," vyjmenoval Karel Šonka, neurolog z pražské Všeobecné fakultní nemocnice, co všechno může být za potížemi se spánkem. Kdy vyrazit lékaři? Když se marně snažíte usnout více než týden. Usínání by také nemělo trvat déle než půl hodiny. V pořádku rovněž není, pokud se člověk budí čtyřikrát a více za noc na dobu delší než dvě tři minuty a stačí si tak uvědomit, že je vzhůru. Pokud se někdo budí hodinu a více před tím, než chtěl vstávat, také je třeba zpozornět.
Cesta nespavců by měla vést nejdřív k praktickému lékaři a pokud se problém nepovede vyřešit, přichází na řadu neurolog nebo psychiatr, případně specializovaná spánková laboratoř. Naopak, není ideální snažit se spánek přivolat pilulkami, které jste našli v domácí lékárničce.
Někdy se při vyšetření ukáže, že spánek za mnoho nestojí kvůli tomu, že člověk třeba pije mnoho kávy, jindy se podaří najít jinou řešitelnou příčinu – třeba zažívací potíže, časté nucení na močení, nepravidelnost srdeční činnosti nebo nedostatek pohybu přes den. Nespavost mohou vyvolat také některé léky, a proto by se měl lékař zajímat i o to, co pacienti stěžující si na nekvalitní spánek užívají na jiné zdravotní problémy.
Zdravotní problémy na sebe naopak zbytečně mohou přivolat lidé, kteří se snaží po nocích pracovat stejně intenzívně jako přes den, případně chodí spát až po půlnoci a ráno brzy vstávají. Většina lidí totiž i v dospělosti potřebuje sedm až osm hodin spánku k tomu, aby jejich tělo netrpělo.
Přidat nový komentář