Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Těžké poškození bederní páteře jako nemoc z povolání

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1004x )

Těžké poškození bederní páteře způsobeného dlouhodobou těžkou fyzickou prací se od začátku roku 2023 řadí do seznamu nemocí z povolání. Ročně se jedná minimálně o desítky případů, kdy toto onemocnění zásadním způsobem poškodí zdraví zaměstnanců.

shutterstock.com

Pracovníci tak od 1. ledna 2023 po uznání nemoci, mohou čerpat od zaměstnavatele náhradu ušlého zisku i náklady na zdravotní léčbu. Schválená změna se má dotknout minimálního množství lidí, Ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že se novela zákona dotkne kolem 25 pracovníků za rok. Neexistuje žádný veřejný dokument, kde by bylo uvedeno, jakých profesí se má nová nemoc z povolání týkat, záleží tedy na odborném posouzení oprávněného lékaře. Žadatel musí splnit klinická a hygienická kritéria, které vládní předpis nařizuje. Zaměřují se zejména na kompresní tlak dlouhodobě vyvíjený během práce na ploténku. Aktualizace seznamu nemocí z povolání má pomoci především těm zaměstnancům, kteří pracují ve velmi náročných pracovních podmínkách. 

Nemoc z povolání zprvu na doporučení ošetřujícího lékaře posuzuje a uznává lékař z oboru pracovního lékařství. Oprávnění k tomu získává od MZ ČR. Podmínky nároku pak prověřují další státní orgány. Žádost k prošetření nemoci z povolání dává ošetřující lékař. Oprávněn je k tomu ale i sám zaměstnavatel, pokud na ni má podezření. Podnět k posouzení může podat také sama osoba při podezření, že jí v práci vznikla nemoc z povolání. Žádost o posouzení možné nemoci z povolání lze podat i zpětně.

Bolestmi a úrazy zad trpí řada zaměstnanců v různých provozech. Často se poukazuje zejména na pomalé, ale vytrvalé ničení zad v kancelářských provozech a dalších sedavých zaměstnáních. Jejich pracovníci si ale na odškodnění nejspíš nesáhnou.
“Rozhodně nelze očekávat, že to budou pracovníci v kancelářích či administrativě, mohou to být pracovníci ve stavebnictví, strojírenství, zdravotnictví, zejména tam, kde se bez technických prostředků manipuluje s hmotnými břemeny nebo dochází k rotaci páteře,” doplňuje Tuček. Podle lékaře tak závažné stavy nevhodné sezení či postoj nezpůsobí. Mezi těžká poškození nebude patřit ani náhlý výhřez meziobratlové ploténky.
“Mnoho lidí trpí potížemi páteře, ale jen některé a jednoznačně prokázané případy mohu být uznány jako nemoc z povolání,” vysvětluje lékař a předseda Společnosti pracovního lékařství ČLS JEP Milan Tuček.

Nemoc z povolání a odškodné

Odškodnění za uznanou nemoc z povolání vyplatí zaměstnanci pojišťovna, se kterou má jeho zaměstnavatel povinně sjednáno pojištění odpovědnosti. Z pojistného plnění se pak poškozenému zaměstnanci dorovnává rozdíl mezi předchozím příjmem a vyplácenou nemocenskou dávkou.

Stejně jako snížení platu při přeřazení na jinou pracovní pozici či při uznání invalidního důchodu jakéhokoli stupně. Součástí odškodnění za nemoc z povolání je vyrovnání za ztížené společenské postavení a bolestné, to se vyplácí jednorázově. Zaměstnanec s uznanou nemocí z povolání může žádat o proplacení nákladů spojených s léčbou nemoci.

Co je to nemoc z povolání?

Nemoc z povolání je nežádoucí zdravotní stav u zaměstnancekterý vznikl na základě působení nepříznivých podmínek v zaměstnání a nedovoluje zaměstnanci pokračovat v práci. Pro uznání nemoci z povolání je důležité, při jakých podmínkách onemocnění nastalo a jakého stupně závislosti dosáhlo.

Kompletní výčet nemocí z povolání je pak uveden v elektronické sbírce zákonů. Tento seznam je pravidelně aktualizován a doplňován o nové nemoci z povolání.

Schválení nemoci z povolání je podmíněno přísnými podmínkami, které žadatel musí splnit, aby měl nárok na náhradu mzdy. Posuzovat zdravotní stav pracovníka mohou pouze lékaři, kteří získali oprávnění k této činnosti a jsou uvedení v seznamu poskytovatelů na webu Ministerstva zdravotnictví. Na základě návštěvy příslušného zdravotnického zařízení, vydá lékař zprávu o tom, zda jde o nemoc z povolání či nikoliv.

Je možné se proti stanovisku lékaře odvolat?

Pokud lékař vaše onemocnění zamítne definovat jako nemoc z povolání, máte nárok se odvolat do 10 dnů od zamítavého verdiktu. Žádost o přezkoumání podáváte stejnému zdravotnickému zařízení, ve kterém vám odmítli nemoc uznat. V případě, kdy zdravotnické zařízení po přezkoumání nenajde své pochybení, předá záležitost správnímu úřadu, který lékařský posudek schválí, či zruší. Ve chvíli, kdy správní úřad lékařský posudek zruší, vrátí ho zpět zdravotnickému zařízení a vyzve jej k vydání nového posudku.

Komerční sdělení
Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Bolesti zad a kloubu.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Bolest kolenních kloubů

Je mi 22 let a již delší dobu mě pobolívají kolenní klouby. V lékárně mně poradili "želatinu". Existuje několik různých léků, které ji obsahuji. Nevim, podle čeho si vybírat a jak dlouho je potřeba ji užívat. Dalším problémem je její cena. Hradí na ni něco pojišťovna, nebo existuje i něco levnějšího? Eva

Co můžete očekávat od rehabilitace?

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s panem doc. MUDr. Jiřím Votavou, CSc. z Kliniky rehabilitačního lékařství VFN, která proběhla ve čtvrtek 18. dubna 2002 mezi 10. a 12. hodinou na www.ordinace.cz.

Bolesti v zádech a chiropraxe

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce