Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Bolí vás rameno? Může jít o syndrom zmrzlého ramene

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2611x )

Syndrom zmrzlého ramene je onemocnění, které se projevuje především výraznou bolestivostí a omezením pohyblivosti ramene. Bolest bývá velmi intenzivní, jak v klidu, tak především při pohybu, často znemožňuje klidný spánek a limituje v běžných denních činnostech. Jak se s touto bolestí vypořádat?

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Zmrzlé rameno je onemocnění ramenního kloubu, které může vzniknout působením dlouhodobého zánětu a svraštěním kloubního pouzdra. Stojí za ním převážně funkční poruchy krční páteře, poruchy funkce svalstva rotátorové manžety (svaly od lopatky k pažní kosti, které zajišťují rotaci paže), úrazy ramene či jeho přetížení nebo prochladnutí. Syndrom zahrnuje postižení jedné nebo více měkkých struktur ramenního kloubu – svaly, šlachy, burzy, vazy, kloubní pouzdra a další.

Čtěte také: Myšitida, mobilový loket nebo SMSkový krk. Jak lze předcházet nemocem digitálního věku?

Příčiny vzniku syndromu zmrzlého ramene

  • funkční poruchy měkkých tkání i bez mechanického poškození ramenního kloubu, např. porucha akromioklavikulárního skloubení (kloub mezi lopatkou a klíční kostí),
  • funkční porucha krční páteře,
  • poruchy funkce svalstva rotátorové manžety,
  • zánětlivé nebo degenerativní změny měkkých tkání,
  • kapsulitida (zánět kloubních obalů), bursitida (zánět burzy)
  • úraz ramene či funkčně souvisejících tkání (přetížení, poranění, prochladnutí)

Čtěte také: Patní ostruha - léčba vyžaduje trpělivost

Příznaky syndromu zmrzlého ramene

Průvodním jevem syndromu zmrzlého ramene jsou silné ostré bolesti ramenního kloubu a paže spolu s výrazně omezenou hybností. Potíže nejčastěji postihují produktivní lidi ve věku 40 až 50 let, ale nejsou výjimkou ani u třicátníků. Pohyb rukou (ať už aktivní, nebo pasivní) je kvůli intenzitě bolesti u této diagnózy téměř nemožný, problémy má pacient s upažením, rotací na kteroukoliv stranu, ohybem či narovnáním paže. Bolest neustává ani v klidovém stavu a budí pacienta ze spaní. Hybnost v ramenním kloubu je natolik bolestivá, že pacienti ‚nosí‘ paži přitisknutou k hrudníku a břichu.

Čtěte také: Ganglion - vada na kráse, která může způsobovat bolest

Léčba syndromu zmrzlého ramene

„Konzervativní léčba zmrzlého ramene spočívá v naprostém znehybnění ortézou a podávání antirevmatik a analgetik. Rehabilitace se orientuje na aplikaci laseru, magnetoterapie a ultrazvuku. Cvičení pro navrácení 100procentní hybnosti v ramenním kloubu je pro pacienta bolestivé, a nevidí-li pokroky, ztrácí motivaci. Takto vedená terapie může trvat několik měsíců až rok a v případě neúspěšné léčby vyústit až k operativnímu řešení,“ popsala hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Léčba pomocí fyzioterapie a rázové vlny

Včasná aplikace fokusované rázové vlny a vhodně zvolená manuální terapie může onemocnění zcela zastavit.
„Současní fyzioterapeuti mohou s pomocí dobrého vybavení provést ultrazvukové vyšetření ramenního kloubu, odhalit fraktury kostí nebo poruchy šlach a vazů. Díky důkladnému kineziologickému rozboru mohou zjistit příčiny onemocnění na základě funkčních změn v těle, například v krční páteři, a ihned fyzioterapeutickými technikami začít s nápravou. V případě diagnostikovaného zmrzlého ramene je kombinace manuální fyzioterapie s moderní terapií rázovou vlnou maximálně účinná. Z letitých zkušeností jsem přesvědčena, že bez terapie rázovou vlnou se rychlá a úspěšná léčba syndromu zmrzlého ramene v dnešní době už neobejde,“ dodala Iva Bílková.

rameno

„V chladných dnech ošetříme odhadem 10 procent pacientů s bolestivými rameny, syndrom zmrzlého ramene bývá pro toto období typický. Pokud člověk dorazí okamžitě po úrazu či prochladnutí svalů, kdy je bolest akutní, k uzdravení obvykle stačí jedna až dvě terapie s aplikací fokusované rázové vlny. Jedná-li se o dlouhodobé funkční poruchy měkkých tkání či krční páteře, bude k nápravě potřeba šest až osm návštěv. Přesto se domnívám, že s velkou nadějí na úplné vyléčení,“ uvedla fyzioterapeutka.

aplikace rázové vlny

Čtěte také: Pět mýtů o rázové vlně: vyléčí patní ostruhu?

CVIK: Uvolnění kloubního pouzdra při zmrzlém rameni

Cvik uvolní kloubní pouzdro, zmírní bolest a umožní pohyb. Lehněte si na břicho na vyvýšenou podložku (stůl, postel). Svěste horní končetinu dolů k zemi, rameno je přímo u okraje podložky. Ta musí být tak vysoko, aby ruka visela volně a nedotýkala se země. Na zem si připravte půlkilové závaží (láhev s vodou). Uvolněte rameno, nechte paži klesnout co nejvíce k zem. Zvedněte zátěž vzhůru, jako byste chtěli zatlačit rameno do jamky ramenního kloubu. Zhluboka se nadýchněte. S výdechem celou ruku povolte, vyvěste směrem k zemi a nechte relaxovat. Volně visící ruku nechte pohybovat malými kmity směrem dopředu a dozadu jako kyvadlo. Celý cvik 3x zopakujte. (video)

Zdroj: www.FYZIOklinika.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Bolesti v zádech a chiropraxe

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy jsou jako bolesti v zádech nebo bolesti břicha velmi všeobecným příznakem a mohou být způsobeny celou řadou nejrůznějších příčin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce